Q1: Jaké je chemické složení kovaných tyčí Hastelloy B-3 a jak proces kování zlepšuje jejich vlastnosti?
A:Hastelloy B-3 je slitina niklu a molybdenu speciálně optimalizovaná pro maximální odolnost vůči kyselině chlorovodíkové a dalším silně redukčním prostředím. Standardní chemické složení kovaných tyčí B-3, jak je specifikováno v ASTM B574 a ASME SB-574, je přibližně:Nikl (zůstatek, obvykle větší nebo roven 65 %), molybden 28,0–30,0 %, železo 1,5–3,0 %, chrom 1,0 % nebo méně, mangan 2,0 % nebo méně (obvykle méně nebo rovno 0,5 %), křemík 0,1 % nebo méně než 0. 0,50 %, uhlík menší nebo roven 0,01 %, kobalt menší nebo roven 3,0 %se stopovým množstvím fosforu a síry (každá menší nebo rovna 0,020 %). Nízký obsah uhlíku a křemíku je rozhodující pro tepelnou stabilitu.
Theproces kováníu tyčí B-3 zahrnuje mechanické deformování zahřátého předvalku (typicky rozpouštěcího žíhaného a kondicionovaného) tlakovou silou pomocí kladiva nebo lisu. Kování se provádí při teplotách mezi1060 stupňů a 1200 stupňů (1940-2190 stupňů F)– výrazně nad citlivým rozsahem srážek 600–900 stupňů (1110–1650 stupňů F). Proces kování zlepšuje vlastnosti tyče několika způsoby:
Zjemnění zrna– Kování rozbíjí odlitou dendritickou strukturu původního ingotu a vytváří jemnější, rovnoměrnější rovnoosou strukturu zrna. To zlepšuje jak pevnost, tak tažnost.
Odstranění pórovitosti a dutin– Tlakové síly uzavírají vnitřní dutiny, smršťovací dutiny a mikroporéznost, což vede k plně husté tyči s vynikající ultrazvukovou testovatelností.
Vylepšené směrové vlastnosti– Kování vyrovnává tok zrna podél podélné osy tyče a zlepšuje mechanické vlastnosti (zejména odolnost proti únavě a rázovou houževnatost) ve směru primárního napětí.
Zvýšená odolnost proti korozi– Jednotná, jemnozrnná mikrostruktura snižuje tendenci k precipitaci intermetalické fáze (Ni₄Mo, Ni₃Mo) během následného provozu, protože existuje méně vysokoenergetických hranic zrn.
Ve srovnání s válcovanými tyčemi nabízejí kované tyče vynikající vnitřní integritu, což z nich činí preferovanou volbutyče s velkým průměrem (Větší nebo rovné 100 mm / 4 palce)a pro kritické aplikace, jako jsou vřetena ventilů, hřídele čerpadel a vysokotlaké spojovací prvky. Proces kování je zvláště důležitý pro B-3, protože tepelná citlivost slitiny vyžaduje pečlivou kontrolu teploty a deformace, aby se zabránilo křehnutí.
Q2: V jakých kritických aplikacích se používají kované tyče Hastelloy B-3 a proč je preferována kovaná forma?
A:Kované tyče Hastelloy B-3 se používají v nejnáročnějších aplikacíchkomponenty s velkým průměrem a vysokou integritoukteré musí odolat koncentrované kyselině chlorovodíkové, horké kyselině sírové (až 60 %), kyselině fosforečné nebo jinému silně redukčnímu prostředí při vysokém mechanickém namáhání. Kovaná forma je upřednostňována před válcovanými nebo litými formami pro tyto kritické aplikace:
1. Velkoprůměrové čerpací hřídele pro provoz HCl– Odstředivá čerpadla pracující s horkou koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou (např. v chemických závodech vyrábějících chlorované meziprodukty) vyžadují hřídele, které přenášejí krouticí moment, zatímco jsou zcela ponořeny v korozivní kapalině. Kované tyče B-3 (často 100–200 mm / 4–8 palců v průměru) poskytují potřebnou pevnost (tah větší nebo rovna 750 MPa), odolnost proti únavě a odolnost proti korozi. Kování eliminuje vnitřní dutiny, které by mohly při cyklickém zatěžování působit jako místa pro zvýšení napětí a iniciaci poruch.
2. Vřetena ventilů a čepy víka pro vysokotlaké ventily HCl– Ve vysokotlakém provozu s kyselinou chlorovodíkovou (do 100 bar / 1500 psi) musí vřetena ventilů odolávat jak torznímu zatížení od pohonu, tak axiálnímu zatížení procesním tlakem. Kované tyče B-3 nabízejí vynikající rázovou houževnatost a odolnost vůči vodíkovému křehnutí ve srovnání s tyčemi válcovanými. Proces kování vyrovnává tok zrna podél osy stonku, čímž se snižuje riziko příčného praskání.
3. Upevňovací prvky pro tlakové nádoby a reaktory– Velké svorníky a šrouby (průměr M30 až M100) používané k montáži tlakových nádob manipulujících s horkou HCl vyžadují výjimečnou integritu. Do těchto spojovacích prvků jsou opracovány kované tyče B-3. Proces kování zajišťuje, že tyč je bez segregace středové linie (běžný problém u velkých válcovaných tyčí) a poskytuje jednotné mechanické vlastnosti v celém průřezu.
4. Hřídele míchadel a mísičů pro reaktory s kyselinou fosforečnou– Při výrobě kyseliny fosforečné (kde se B-3 používá pro redukující kyselinu, ačkoli G-30 je běžnější pro oxidační podmínky) musí hřídele míchadel odolávat ohybovým i torzním zatížením, když jsou ponořeny do horké abrazivní kyseliny. Kované tyče poskytují potřebnou pevnost a odolnost proti únavě.
5. Komponenty vytlačovacího lisu– Při výrobě bezešvých trubek a trubek B-3 používají vytlačovací lisy kované součásti B-3, jako jsou trny, slepé bloky a vložky nádob. Tyto součásti jsou vystaveny extrémnímu mechanickému a tepelnému cyklování; kování zajišťuje maximální hustotu a odolnost proti praskání tepelnou únavou.
6. Jaderné a farmaceutické komponenty– Pro aplikace vyžadující nejvyšší úroveň zajištění kvality (např. ASME Section III, NQA-1) jsou určeny kované tyče, protože proces kování umožňuje přísnou ultrazvukovou kontrolu a poskytuje dokumentovanou sledovatelnost.
Kovaná forma je upřednostňována před válcovanými tyčemi, protože: (a) válcování může vést k segregaci středové linie u velkých průměrů, (b) kování dosahuje lepší zjemnění zrna, (c) kované tyče mají vynikající ultrazvukovou testovatelnost (méně falešných indikací z poréznosti) a (d) kování umožňuje zakázkové tvary (např. stupňovité hřídele) s menším odpadem materiálu.
Otázka 3: Jaké jsou kritické parametry kování a tepelného zpracování po-kování pro tyče Hastelloy B-3?
A:Kování tyčí Hastelloy B-3 vyžaduje přesné řízení teploty, rychlosti deformace a tepelného zpracování po kování, aby se zabránilo srážení intermetalické fáze (Ni₄Mo, Ni₃Mo) a dosáhlo se požadovaných mechanických vlastností. Následující parametry jsou kritické:
1. Rozsah kovací teploty:Přijatelný rozsah kovací teploty pro B-3 je1060–1200 stupňů (1940–2190 stupňů F). Počáteční teplota kování: 1150–1200 stupňů (2100–2190 stupňů F). Dokončovací teplota kování: Vyšší nebo rovna 1060 stupňům (1940 stupňů F).Nikdy nekovávejte pod 1000 stupňů (1830 stupňů F), protože deformace v rozsahu 600–900 stupňů (1110–1650 stupňů F) vyvolá křehké intermetalické fáze. Sochor by se měl rovnoměrně zahřívat (doba máčení: 1 hodina na 25 mm tloušťky) v peci s řízenou atmosférou (vodík, argon nebo disociovaný čpavek), aby se zabránilo povrchové oxidaci.
2. Poměr deformace:Minimální redukce kování3:1 (cross‑sectional area reduction) is recommended to break up the as‑cast structure and achieve grain refinement. For critical applications (e.g., pump shafts), a reduction of 4:1 to 6:1 is specified. Excessive reduction (>8:1) bez meziohřevu může způsobit praskání povrchu v důsledku mechanického zpevnění.
3. Rychlost deformace:B-3 má vysokou pevnost za tepla (podobně jako B-2, ale mírně nižší kvůli vyššímu obsahu železa). Používejte střední rychlosti deformace. Hydraulické lisy (pomalá rychlost) jsou u velkých průřezů preferovány před vysokorychlostními kladivy, protože umožňují lepší regulaci teploty a snižují riziko adiabatického ohřevu.
4. Po-tepelném zpracování po kování (povinné):Po vykování musí být lištaroztokem žíhanýna1060–1100 stupňů (1940–2010 stupňů F)po dobu 1 hodiny na 25 mm tloušťky (minimálně 1 hodina) a následněrychlé ochlazování vodou. Tato úprava rozpouští veškeré intermetalické fáze, které se mohly vysrážet během chlazení, a obnovuje plnou odolnost proti korozi a tažnost.Chlazení vzduchem není povoleno– pomalé chlazení v rozsahu 600–900 stupňů způsobí křehnutí.
5. Úprava po-žíhání:Po rozpouštěcím žíhání a kalení je kovaná tyč typicky:
Loupané nebo obrácené– k odstranění povrchové oduhličené nebo zoxidované vrstvy (typicky 3–5 mm na stranu).
Testováno ultrazvukem– pro ověření vnitřní integrity.
Půda bez středu– k dosažení konečných rozměrových tolerancí (např. h9, h10) a povrchové úpravy (Ra menší nebo rovno 0,8 μm).
6. Kontrola kvality při kování:U kritických aplikací se monitorují:
Teplota kování– pomocí optických pyrometrů nebo termočlánků zabudovaných do sochoru.
Redukční poměr– doloženo ve výrobním záznamu.
Ukázkové testování– zkušební kupon z kované tyče je podroben testování mezikrystalové koroze ASTM G28, aby se potvrdilo, že tepelné zpracování bylo účinné.
Běžné vady kování, kterým je třeba se vyhnout:
Kola– způsobené přehýbáním povrchového materiálu v důsledku nesprávné konstrukce matrice nebo nadměrného zmenšení na průchod.
Vnitřní praskliny– způsobené kováním za studena nebo příliš vysokou rychlostí deformace.
Povrchová oxidace– způsobené nedostatečnou regulací atmosféry pece (použití vzduchových pecí je zakázáno).
Kvůli těmto přísným požadavkům by se pro kované tyče B-3 měly používat pouze speciální kovárny se zkušenostmi se slitinami niklu a molybdenu.
Q4: Jaká jsou omezení a potenciální způsoby selhání kovaných tyčí Hastelloy B-3 v provozu?
A:Navzdory svému vynikajícímu výkonu při snižování kyselin mají kované tyče Hastelloy B-3 několik omezení, která mohou vést k selhání, pokud nejsou správně řešeny. B-3 je však výrazně odolnější vůči křehnutí než B-2 a jeho poruchy jsou méně časté.
1. Intermetalická fázová křehkost (Ni₄Mo, Ni₃Mo)– Přestože má B-3 mnohem lepší tepelnou stabilitu než B-2, může dlouhodobé vystavení v rozsahu 600–900 stupňů (1110–1650 stupňů F) – buď během nesprávného tepelného zpracování po kování nebo během provozu (např. narušení procesu) – tyto křehké fáze urychlit. U kované tyče snižuje křehkost prodloužení ze 40 % na<5% and can cause křehký lom under tensile or impact loading. Detection requires hardness testing (values >100 HRB naznačují precipitaci) nebo metalografické vyšetření. Pro kritické aplikace se doporučuje pravidelné testování kuponů pro svědky ASTM G28.
2. Útok oxidující kyselinou– Stejně jako všechny slitiny řady B je i B-3nevhodné do oxidačního prostředí(kyselina dusičná, železité ionty, rozpuštěný kyslík, vlhký chlór). Pokud je součást kované tyče (např. hřídel čerpadla) vystavena oxidujícím kontaminantům, rychlost koroze se může zrychlit<0.05 mm/year to >5 mm/rok, což vede k rychlé ztrátě stěny a mechanickému selhání. Toto je nejčastější příčina předčasného selhání při nesprávné aplikaci B-3.
3. Vodíková křehkost– Při redukujících kyselinách vznikají jako vedlejší produkt koroze atomy vodíku. Ve vysoce namáhané kované tyči (např. utažený šroub nebo rotující hřídel pod ohybovým napětím) může vodík difundovat do niklové mřížky a způsobitopožděný křehký lom, často dny nebo týdny po instalaci. B-3 je odolnější vůči vodíkové křehkosti než B-2, ale není imunní. Zmírnění: udržujte tvrdost menší nebo rovnou 100 HRB, omezte aplikované napětí na méně než nebo rovné 80 % průtažnosti a vyhněte se katodové ochraně.
4. Štěrbinová koroze pod hlavami upevňovacích prvků a v oblastech se závitem– Kované tyče opracované do šroubů a svorníků mohou podléhat štěrbinové korozi pod hlavou šroubu nebo v kořenech závitu, zejména v podmínkách stagnace nebo nízkého toku kyselin. Přítomnost i stopových oxidačních látek může iniciovat důlkovou korozi. Zmírnění: použijte PTFE podložky pod hlavy šroubů, naneste na závity mazivo proti zadření a vyhněte se stagnujícím zónám v designu.
5. Galvanická koroze– Pokud je kovaná tyč B-3 spojena s méně ušlechtilým kovem (např. uhlíková ocel, nerezová ocel) ve vodivé redukční kyselině, bude méně ušlechtilý kov rychle korodovat. Velká plocha hřídele čerpadla B-3 může způsobit vážné galvanické napadení spojky z uhlíkové oceli. Zmírnění: použijte dielektrickou izolaci (např. PTFE manžety nebo potažené příruby).
6. Tepelné únavové praskání– Kované tyče používané v aplikacích s častým tepelným cyklem (např. šachty vsázkových reaktorů, které jsou denně ohřívány a chlazeny) mohou zaznamenat praskání tepelnou únavou. Koeficient tepelné roztažnosti B-3 (~13,5 μm/m·K) je podobný jako u austenitické nerezové oceli. Trhliny obvykle vznikají v bodech koncentrace napětí (dráhy, závity, změny průřezu). Zmírnění: navrhujte s velkorysými poloměry, vyhněte se ostrým rohům a zvažte návrh s nižším namáháním.
7. Náklady a dodací lhůta– Kované tyče B-3 patří mezi nejdražší výrobky ze slitiny niklu. Velká kovaná tyč (průměr 200 mm × 1000 mm délka) může stát 20 000–50 000 USD nebo více. Dodací lhůty jsou obvykle 20–30 týdnů kvůli potřebě speciálního tavení (VIM), kování, tepelného zpracování a kontroly.
8. Omezená dostupnost velkých velikostí výkovků– Ne všechny kovárny jsou schopny kovat tyče B-3 o průměru větším než 300 mm (12 palců). U velmi velkých průměrů může kupující potřebovat přijmout válcovanou tyč (která má nižší integritu) nebo zvážit alternativní materiály.
Shrnutí zmírnění:
B-3 používejte pouze v redukujících kyselinách (ne oxidujících).
Kontrolní proces k vyloučení oxidačních nečistot.
Udržujte aplikovaná napětí střední a tvrdost menší nebo rovnou 100 HRB.
Pravidelně kontrolujte pomocí UT a PT.
U nových konstrukcí zvažte kované tyče B-3 pouze tehdy, když válcované tyče nesplňují požadavky na integritu.
Navzdory těmto omezením nabízejí kované tyče B-3 nejvyšší úroveň spolehlivosti pro kritické komponenty snižující obsah kyselin.
Q5: Jaké normy a požadavky na testování upravují kované tyče Hastelloy B-3?
A:Kované tyče Hastelloy B-3 jsou vyráběny a testovány podle přísných norem, které odrážejí jejich použití v kritických aplikacích. Primární specifikace jsou:
Materiálové normy:
ASTM B574– Standardní specifikace pro tyče a tyče ze slitiny niklu, molybdenu a chromu s nízkým obsahem uhlíku (kryty kované, válcované a za studena dokončované tyče)
ASME SB-574– Verze kódu tlakové nádoby ASME (pro použití v nádobách ASME sekce VIII)
ASTM B564– Standardní specifikace pro výkovky z niklové slitiny (jedná se o klíčový standard speciálně pro kované výrobky; vztahuje se na kované tyče, bloky a příruby)
ASME SB-564– ASME verze ASTM B564
NACE MR0175 / ISO 15156– Pro servis kyselého plynu; B-3 je kvalifikován s tvrdostí menší nebo rovnou 100 HRB a správným rozpouštěcím žíháním
Rozměrové standardy:
ASTM B574/B564zahrnuje tolerance průměru (např. pro kované tyče: typická tolerance ±1,5 mm pro průměry 100–200 mm), přímost (menší nebo rovna 1 mm na metr) a tolerance délky (±6 mm pro délky řezu).
Povinné testování kovaných tyčí B-3:
Chemická analýza (podle ASTM E1473)– Ověřuje Ni větší nebo rovno 65 %, Mo 28–30 %, Fe 1,5–3,0 %, Cr menší nebo rovno 1,0 %, C menší nebo rovno 0,01 %, Si menší nebo rovno 0,10 %, Al menší nebo rovno 0,50 %. Nízký uhlík a křemík jsou rozhodující pro tepelnou stabilitu.
Vlastnosti v tahu (podle ASTM E8/E8M) – At room temperature: yield strength (0.2% offset) ≥350 MPa (50 ksi), ultimate tensile strength ≥750 MPa (109 ksi), elongation ≥40% in 50 mm (2 in). For large forged bars (>150 mm průměr), prodloužení Může být přijatelné větší nebo rovné 35 %.
Tvrdost– Rockwell B Menší nebo rovno 100 (nebo Menší nebo rovno 220 HV) přes celý průřez. Pro potvrzení stejnoměrného tepelného zpracování může být vyžadován posuv tvrdosti (např. v 10mm intervalech od povrchu ke středu).
Zkouška mezikrystalové koroze (ASTM G28 metoda A)– Zkouška síranu železitého a kyseliny sírové po dobu 120 hodin. Rychlost koroze Menší nebo rovna 12 mm/rok (0,5 ipy) bez intergranulárního napadení. Tento test jezákladnípro B-3, protože intermetalické fáze by způsobily rychlý útok podél hranic zrn. U kovaných tyčí se zkouška provádí v podélném i příčném směru.
Metalografické vyšetření– Při 200–500násobném zvětšení pro kontrolu precipitátů (Ni₄Mo, Ni₃Mo), inkluzí a struktury zrn. Požadavky:
Plně austenitická, rovnoosá struktura zrna
Velikost zrna ASTM 5 nebo jemnější (průměrný průměr menší nebo rovný 64 mikrometrům)
Žádné kontinuální karbidy na hranicích zrn nebo intermetalické fáze
Ultrazvukové vyšetření (UT) podle ASTM E2375 nebo E213 – 100% UT celého tělaje povinný pro kované tyče. Kritéria přijetí (podle ASTM A388, úroveň 3 nebo vyšší):
Žádné reflektory přesahující amplitudu 5 % průměru tyče
Žádné označení ve středních 50 % průřezu (středová segregace není povolena)
Pro kritické aplikace (např. hřídele čerpadel) může být vyžadována úroveň 1 (nejpřísnější).
Testování penetrace kapalin (PT) podle ASTM E165– 100 % povrchu tyče pro detekci překrytí, švů, prasklin nebo záhybů při kování.
Rozměrová kontrola– Průměr, délka, přímost a povrchová úprava.
Volitelné, ale doporučené testy pro kritické aplikace:
Testování simulovaného tepelného zpracování po svařování (SPWHT).– Vzorek z kované tyče je vystaven teplotě 700 stupňů po dobu 1 hodiny (chlazený vzduchem) a poté testován metodou A ASTM G28. Tím se ověří tepelná stabilita. U kritických aplikací je to často povinné.
Nízkoteplotní nárazová zkouška (podle ASTM E23)– Charpyho rázové vrubové zkoušky při −50 stupních nebo nižších. Minimální přijatelnost: 100 J (74 ft·lbf) pro podélné vzorky.
Ferroxylový test– Detekuje povrchovou kontaminaci železem (modré zbarvení). Jakékoli železo vyžaduje moření nebo odmítnutí.
Pozitivní identifikace materiálu (PMI)– Testování XRF pistolí na každé tyči pro ověření složení slitiny.
Testování makroleptáním (podle ASTM E340)– Odhaluje vzor toku zrna a detekuje segregaci nebo poréznost středové linie.
Stanovení velikosti zrn (podle ASTM E112)– Explicitní požadavek na ASTM 5 nebo jemnější, bez duplexní struktury zrna.
Kontrola třetí stranou– U kritických aplikací (např. jaderná, vysokotlaká HCl) je nezávislá agentura (např. TÜV, DNV, Bureau Veritas, Lloyds) svědkem všech testů a přezkoumává MTR.
Dokumentace:Výrobce musí poskytnout certifikovanou zprávu o zkoušce materiálu (MTR), která obsahuje:
Teplotní číslo a číslo šarže
Výsledky chemické analýzy
Výsledky v tahu a tvrdosti
Výsledek korozního testu ASTM G28 (včetně SPWHT, pokud byl proveden)
Zprávy UT, PT a rozměrové kontroly
Poměr redukce kování a teplotní záznam
Teplota rozpouštěcího žíhání (1060–1100 stupňů) a metoda kalení (chlazení vodou)
Prohlášení o shodě s ASTM B564 nebo B574
Rady pro získávání kovaných tyčí B-3:
Vyberte kvalifikovaného padělatele– Používejte pouze kovárny s doloženými zkušenostmi se slitinami niklu a molybdenu (např. Haynes International, VDM Metals, Special Metals nebo jejich schválení subdodavatelé).
Vyžadovat úplné MTR– S sledovatelností od původního tepla až po finální tyčinku.
Proveďte nezávislé UT– I když dodavatel poskytuje zprávy o UT, zvažte ověření UT třetí stranou pro kritické aplikace.
Požádejte o testování SPWHT– Pro jakoukoli kovanou tyč, která bude svařována nebo vystavena tepelným cyklům.
Počítejte s dostatečným předstihem– 20–30 týdnů je typické pro velké kované tyče.
Důležitá poznámka:Pro nekritické aplikace, kde je maximální napětí nízké a vnitřní integrita méně kritická, může být dostatečná a nákladově efektivnější válcovaná tyč B-3 (podle ASTM B574). U hřídelí čerpadel, dříků vysokotlakých ventilů, velkých upevňovacích prvků a hřídelí míchadel v provozu s redukcí kyselin však kované tyče poskytují nejvyšší úroveň spolehlivosti a důrazně se doporučují.








