Q1: Jaké je chemické složení desky Hastelloy B-2 a čím je jedinečná?
A:Hastelloy B-2 je slitina niklu a molybdenu zpevněná pevným roztokem speciálně navržená pro výjimečnou odolnost vůči kyselině chlorovodíkové a dalším silně redukčním prostředím. Jeho nominální chemické složení je přibližně:Nikl (zůstatek, typicky ≥ 68 %), molybden 26,0–30,0 %, železo ≤ 2,0 %, chrom ≤ 1,0 %, mangan ≤ 1,0 %, křemík ≤ 0,10 %, uhlík ≤ 0,02 %, kobalt ≤ 1,0 % ≤a stopová množství fosforu a síry (každé ≤0,025 %).
To, co dělá Hastelloy B-2 jedinečným, je jehoextrémně nízký obsah uhlíku a křemíkuv kombinaci s absencí významného chrómu. Na rozdíl od slitin řady C (C-276, C-22), které obsahují 14–16 % chrómu pro odolnost vůči oxidačním médiím, neobsahuje B-2 prakticky žádný chrom (≤1,0 %). To je záměrné: v silně redukujících kyselinách, jako je kyselina chlorovodíková, může chróm ve skutečnosti zhoršit korozní vlastnosti vytvářením méně stabilních pasivních filmů nebo podporou lokalizovaného napadení. Vysoký obsah molybdenu (26–30 %) poskytuje vynikající odolnost proti důlkové a štěrbinové korozi, a to i v horkých koncentrovaných roztocích HCl.
Avšak stejná chemie, která dává B-2 jeho výjimečnou odolnost vůči redukčním kyselinám, ho také dělámetalurgicky nestabilníza určitých podmínek. B-2 je vysoce citlivý na srážení intermetalických fází (konkrétně Ni₄Mo a Ni₃Mo), když je vystaven teplotám v rozmezí 600–900 °C (1110–1650 °F). I krátké výchylky do tohoto rozsahu-, například během svařování nebo tváření za tepla, mohou způsobit vytvoření těchto křehkých fází, což výrazně sníží tažnost a odolnost proti korozi. Tato tepelná citlivost je jediným nejdůležitějším omezením B-2 a vedla přímo k vývoji tepelně stabilnější slitiny B-3. Z tohoto důvodu, zatímco deska B-2 je stále dostupná a nabízí vynikající korozní vlastnosti v čistých redukčních kyselinách, vyžaduje mnohem pečlivější výrobu než B-3 a je obecně nahrazována B-3 pro nové kritické aplikace.
Q2: Ve kterých průmyslových aplikacích se deska Hastelloy B-2 stále používá?
A:Ačkoli je deska Hastelloy B-2 stále více nahrazována u nových zařízení Hastelloy B-3, zůstává v provozu a nadále je specifikována pro určité aplikace, kde je vyžadována její výjimečná odolnost vůči redukčním kyselinám a kde lze výrobu pečlivě kontrolovat. Mezi hlavní aplikace patří:
Skladovací nádrže a nádoby na kyselinu chlorovodíkovou– Deska B-2 se používá pro atmosférické nebo nízkotlaké zásobníky obsahující koncentrovanou (30–37 %) kyselinu chlorovodíkovou při teplotě okolí. Slitina poskytuje rychlost koroze nižší než 0,05 mm/rok v čisté HCl a nabízí životnost 20+ let. Nádrž však musí být navržena tak, aby se vyloučily jakékoli oxidační nečistoty (např. vnikání vzduchu, železité ionty), které by urychlovaly korozi.
Mořící nádrže při zpracování oceli a titanu– Ocelárny používají horkou kyselinu chlorovodíkovou (80–95 °C / 175–205 °F, 10–18 % HCl) k odstranění okují z ocelového pásu (moření). Deska B-2 se používá na stěny nádrže, topné spirály a kryty. Slitina odolává kyselině i tepelnému cyklování. Mnoho stávajících mořicích linek postavených před zavedením B-3 stále pracuje s komponenty B-2 a náhradní díly jsou často vyrobeny z B-2, aby odpovídaly stávajícímu materiálu.
Chemické reaktorové nádoby pro chlorované meziprodukty– Při výrobě vinylchloridového monomeru (VCM), chlorovaných rozpouštědel a dalších chemikálií na bázi chloru je kyselina chlorovodíková vedlejším produktem nebo reaktantem. Deskové reaktory B-2 zpracovávají horkou HCl při teplotách až 120 °C (250 °F) pod tlakem. Jakékoli narušení, které zavádí oxidační látky (např. plynný chlór, chlorid železitý), však může způsobit rychlý útok.
Komponenty pro odsiřování spalin (FGD).– V redukčních zónách praček FGD (kde je nízké pH a chloridy jsou koncentrovány) byla deska B-2 použita pro vložky, výstupní potrubí a potrubí pro kejdu. C-276 je však dnes běžnější, protože je shovívavější k poruchám procesů.
Farmaceutická a jemná chemická syntéza– Některé vsádkové reakce používají jako katalyzátor nebo činidlo koncentrovanou kyselinu chlorovodíkovou. Deskové reaktory B-2 a skladovací nádoby se nacházejí ve starších farmaceutických závodech, kde nadále spolehlivě fungují, pokud proces zůstává bez oxidačních nečistot.
Důležitá poznámka:Pronové projekty, většina inženýrů nyní specifikuje desku Hastelloy B-3 namísto B-2. B-3 nabízí v podstatě identickou odolnost proti korozi při redukci kyselin, ale s mnohem lepší tepelnou stabilitou, díky čemuž je svařování a výroba mnohem spolehlivější. B-2 se primárně používá pro náhradní díly ve stávajících zařízeních nebo pro aplikace, kde nižší cena (B-2 je o něco levnější než B-3) odůvodňuje další potřebnou výrobní péči.
Otázka 3: Jaké jsou kritické problémy při svařování a výrobě desek Hastelloy B-2?
A:Svařování a výroba desky Hastelloy B-2 je výrazně náročnější než u většiny ostatních slitin niklu kvůli její extrémní citlivosti na precipitaci intermetalické fáze. Důležité jsou následující výzvy a požadavky:
1. Intermetalické srážení (Ni₄Mo, Ni₃Mo):Vystavení teplotám v rozmezí 600–900 °C (1110–1650 °F) po dobu i několika minut může způsobit vysrážení těchto křehkých fází. Při svařování může tepelně ovlivněná zóna (HAZ) sousedící se svarem těchto teplot snadno dosáhnout. Precipitáty způsobují závažnou ztrátu tažnosti (prodloužení může klesnout ze 40 % na méně než 5 %) a mohou vést kpraskání uvolňující napětíběhem chlazení nebo krátce po uvedení součásti do provozu. Toto praskání se často vyskytuje v HAZ a je typicky intergranulární.
2. Požadavky na postup svařování:Aby se minimalizoval čas strávený v citlivém teplotním rozsahu, svářeči musí používat:
Nízký tepelný příkon– obvykle ≤ 1,0 kJ/mm (≤ 25 kJ/in) pro GTAW (svařování plynovým wolframovým obloukem) a ≤ 1,5 kJ/mm (≤ 38 kJ/in) pro GMAW (obloukové svařování plynem)
Interpass teplota přísně ≤150°C (300°F)– často vyžadující chlazení nuceným vzduchem mezi průchody
Technika navlékacích korálků– spíše úzké, překrývající se korálky než široké korálky
Bez předehřívání– předehřátí by prodloužilo dobu v citlivém rozsahu
Odpovídající přídavný kov– ERNiMo‑7 (AWS A5.14) je standardní výplň pro B-2; má složení podobné jako B-2, ale s mírně vyšším obsahem železa, které pomáhá stabilizovat svarový kov
3. Tepelné zpracování po svařování (PWHT):Na rozdíl od mnoha slitin, kde PWHT zmírňuje zbytková napětí,PWHT se obecně nedoporučuje pro B-2pokud se nejedná o úplné rozpouštěcí žíhání (1060–1100 °C / 1940–2010 °F) s následným rychlým ochlazením vodou. Lokalizovaná nebo nízkoteplotní PWHT (např. 400–500 °C) může skutečně urychlit křehnutí. U většiny vyrobených komponentů B-2 je svar použit ve stavu po svařování, ale riziko praskání HAZ zůstává.
4. Tváření za tepla:Pokud musí být deska B-2 tvářena za tepla (např. miskovité hlavy, válcované válce), musí být teplota tváření pečlivě kontrolována. Deska by měla být rychle zahřátá na 1060–1200 °C (1940–2190 °F), formována a poté okamžitě ochlazena vodou. Jakékoli pomalé ochlazování v rozsahu 600–900 °C způsobí zkřehnutí. Preferuje se tváření za studena, ale pokud redukce za studena přesáhne 15–20 %, je následně nutné úplné rozpouštěcí žíhání.
5. Povrchová kontaminace:Stejně jako všechny slitiny řady B je B-2 citlivý na kontaminaci železem. Železné částice z nástrojů z uhlíkové oceli, pracovních povrchů nebo dokonce brusný prach mohou způsobit galvanickou korozi v provozu HCl. Veškeré nástroje, které se dotýkají desky B-2, by měly být vyrobeny z nerezové oceli nebo karbidu. Po vyrobení musí být deska mořena (směs kyseliny dusičné a fluorovodíkové), aby se odstranilo veškeré zapuštěné železo a povrchové oxidy.
6. Kontrola:Po svaření by měl být HAZ zkontrolován, zda neobsahuje trhliny, pomocí testu penetrace kapalin (PT). Testování tvrdosti HAZ (mělo by být ≤100 HRB) může ukázat, zda se vytvořily fáze křehnutí,-tvrdší hodnoty naznačují precipitaci. Pro kritické aplikace se doporučuje metalografické vyšetření vzorku svarového kupónu.
Kvůli těmto problémům mnoho výrobců odmítá pracovat s deskou B-2 a dává přednost B-3, která je mnohem shovívavější. Pro jakýkoli nový projekt se důrazně doporučuje zvolit B-3 před B-2, pokud neexistuje konkrétní důvod (např. shoda se stávajícím vybavením nebo velmi úzké procesní okno, kde má B-2 prokazatelné výsledky) pro použití B-2.
Q4: Jaká jsou omezení a způsoby selhání desky Hastelloy B-2 v provozu?
A:Navzdory svému vynikajícímu výkonu v čistých redukčních kyselinách má deska Hastelloy B-2 několik významných omezení, která mohou vést k předčasnému selhání, pokud nejsou správně řešeny:
1. Napadení oxidující kyselinou (rychlá obecná koroze)– B-2 jezcela nevhodnépro oxidační prostředí. Pokud procesní proud obsahuje i malá množství (částic na milion) oxidačních látek-, jako je kyselina dusičná, kyselina chromová, železité ionty (Fe³⁺), měďnaté ionty (Cu²⁺), rozpuštěný kyslík nebo chlór-, pasivní film slitiny se stává nestabilním a rychlost koroze se může zrychlit z<0.05 mm/year to >5 mm/rok. Toto je nejčastější příčina předčasného selhání zařízení B-2. Například deskový reaktor B-2 manipulující s kyselinou chlorovodíkovou, která se náhodně kontaminuje malým množstvím kyseliny dusičné z procesu proti proudu, může selhat během týdnů.
2. Intermetalická fázová křehkost (Ni₄Mo, Ni₃Mo)– Jak je uvedeno v Q3, vystavení 600–900 °C (1110–1650 °F) během výroby nebo provozu způsobuje vysrážení těchto křehkých fází. Výsledná ztráta tažnosti činí desku náchylnou kkřehký lompod tahovým napětím (např. tlakem, tepelnou roztažností nebo mechanickým zatížením). Trhliny obvykle začínají na HAZ svaru a šíří se mezikrystalově. Tento poruchový režim je často zpožděn-komponenta může projít počáteční tlakovou zkouškou, ale praskne během prvního tepelného cyklu nebo po několika měsících provozu.
3. Vodíková křehkost– Při redukujících kyselinách vznikají jako vedlejší produkt koroze atomy vodíku (i při nízké rychlosti koroze B-2 vzniká určité množství vodíku). Při namáhání v tahu může vodík difundovat do niklové mřížky a způsobit křehnutí. To je závažnější při teplotách pod 80 °C (175 °F) a v přítomnosti sirovodíku (H2S). B-2 se obecně nedoporučuje pro použití v kyselém prostředí (H₂S), pokud nejsou dodržovány přísné kontroly tvrdosti (≤100 HRB) a meze napětí (≤80 % výtěžnosti). NACE MR0175 má specifická omezení pro B-2.
4. Důlková a štěrbinová koroze v nečistých kyselinách– Zatímco B-2 odolává čisté HCl, přítomnost oxidačních kovových iontů (Fe³⁺, Cu²⁺) může způsobit důlkovou korozi, zejména v nehybných zónách (např. pod těsněním, na opěrných podložkách nebo v podříznutích svarů). Jakmile se důlek iniciuje, může se rychle šířit, protože vysoký obsah molybdenu, který zajišťuje odolnost proti důlkové korozi v čisté HCl, se v přítomnosti oxidačních látek stává neúčinným.
5. Tepelná únava– B-2 má koeficient tepelné roztažnosti podobný jako austenitické nerezové oceli (~13,5 μm/m·K). V zařízeních vystavených častým tepelným cyklům (např. vsádkové reaktory, které jsou denně vyhřívány a chlazeny), může rozdílná expanze mezi součástmi (např. trubky a trubkovnice) způsobit praskání tepelnou únavou. Nízká tažnost B-2 – zvláště pokud se vytvořily nějaké intermetalické fáze – jej činí náchylnějším k tomuto způsobu selhání než B-3.
6. Cena a dostupnost– Deska B-2 je dražší než nerezová ocel (obvykle 6–10krát vyšší než cena 316L) a stává se méně dostupnou, protože závody převádějí výrobu na B-3. Dodací lhůty pro destičku B-2 mohou být dlouhé (12–20 týdnů) a mohou vyžadovat minimální objednací množství.
Strategie zmírnění:
Přísně kontrolujte proces, aby se vyloučily oxidující látky (použijte dusíkovou pokrývku na skladovacích nádržích, sledujte Fe3⁺/Cu²⁺, zabraňte vnikání vzduchu).
Dodržujte přísné postupy svařování (nízký tepelný příkon, nízká interpass teplota, žádné PWHT kromě úplného rozpouštěcího žíhání).
Provádějte pravidelné monitorování tloušťky (ultrazvukové testování), abyste odhalili obecnou nebo důlkovou korozi.
Zvažte výměnu komponent B-2 za B-3 během plánovaných odstávek údržby, protože B-3 nabízí stejnou odolnost proti korozi s mnohem lepší tepelnou stabilitou.
Q5: Jaké normy a požadavky na testování řídí desku Hastelloy B-2?
A:Deska Hastelloy B-2 je vyráběna a testována podle několika průmyslových standardů, i když je důležité poznamenat, že B-2 je v mnoha specifikacích postupně vyřazován ve prospěch B-3. Primární standardy jsou:
Materiálové normy:
ASTM B333– Standardní specifikace pro desky, plechy a pásy z nikl-molybdenové slitiny (toto je hlavní standard pro desky B-2; pokrývá složení, mechanické vlastnosti a rozměrové tolerance)
ASME SB-333– ASME verze kódu pro tlakovou nádobu ASTM B333 (pro použití v nádobách ASME sekce VIII, divize 1)
ASTM B575– Standardní specifikace pro desky ze slitiny niklu, molybdenu a chromu s nízkým obsahem uhlíku (tato norma se původně vztahovala na B-2, ale byla revidována; B-2 může být zahrnuta pod určité třídy)
NACE MR0175 / ISO 15156– Pro provoz s kyselým plynem (prostředí obsahující H₂S); B-2 má podle této normy specifické požadavky na tvrdost a tepelné zpracování
Rozměrové standardy:
ASTM B333zahrnuje tolerance tloušťky (např. ±0,25 mm pro plech 5–10 mm), rovinnost (např. ≤3 mm na metr) a stav hran.
Rozměry desky se obvykle objednávají jako metrické (např. 1500 × 6000 mm) nebo imperiální (např. 48 × 120 palců).
Povinné testování pro destičku B-2:
Chemická analýza (podle ASTM E1473)– Ověřuje Ni ≥ 68 %, Mo 26–30 %, Fe ≤ 2,0 %, Cr ≤ 1,0 %, C ≤ 0,02 %, Si ≤ 0,10 %, Mn ≤ 1,0 %. Nízký uhlík a křemík jsou rozhodující pro tepelnou stabilitu.
Vlastnosti v tahu (podle ASTM E8/E8M) – At room temperature: yield strength (0.2% offset) ≥350 MPa (50 ksi), ultimate tensile strength ≥750 MPa (109 ksi), elongation ≥40% in 50 mm (2 in). For plate thickness >50 mm (2 palce), může být přijatelné prodloužení ≥35 %.
Tvrdost– Rockwell B ≤ 100 (nebo ≤ 220 HV) pro potvrzení správného rozpouštěcího žíhání a nepřítomnosti intermetalických fází. Tvrdší materiál svědčí o srážení nebo nadměrné práci za studena.
Test mezikrystalové koroze (podle ASTM G28 Metoda A)– Zkouška síranu železitého a kyseliny sírové po dobu 120 hodin. Rychlost koroze musí být ≤12 mm/rok (0,5 ipy) a metalografické vyšetření nesmí prokázat žádné známky intergranulárního napadení. Tento test jezákladnípro B-2, protože intermetalické fáze by způsobily rychlý útok podél hranic zrn. Některé specifikace také vyžadují metodu B (kyselina dusičná) pro určitá prostředí.
Metalografické vyšetření– Při 200–500násobném zvětšení pro kontrolu precipitátů, inkluzí a struktury zrn. Mikrostruktura musí být plně austenitická, rovnoosá, s velikostí zrna typicky ASTM 5 nebo jemnější (průměrný průměr 45–64 mikronů). Nejsou povoleny žádné spojité karbidy na hranicích zrn nebo intermetalické fáze (Ni₄Mo, Ni₃Mo).
Ultrazvukové vyšetření (UT) podle ASTM A435 nebo A578 – For plate thickness >6 mm (0,25 palce), UT je zapotřebí k detekci vnitřních dutin, segregací nebo laminací z původního ingotu.
Kontrola povrchu– Vizuální a kapalný penetrant (PT) podle ASTM E165 pro detekci překrytí, švů, prasklin nebo okují. Hrany desek se často zkoumají testováním magnetických částic nebo vířivými proudy.
Volitelné, ale doporučené testy pro kritické aplikace:
Testování simulovaného tepelného zpracování po svařování (SPWHT).– Vzorek desky se podrobí tepelnému cyklu, který napodobuje svařování (např. 700 °C po dobu 1 hodiny, poté se ochladí vzduchem) a poté se testuje podle metody A ASTM G28. Tím se ověří, že si deska po výrobě zachovává odolnost proti korozi. Mnoho uživatelů nyní vyžaduje tento test pro B-2 kvůli jeho tepelné citlivosti.
Ferroxylový test– Detekuje povrchovou kontaminaci železem (modré zabarvení označuje volné železo). Jakékoli zjištěné železo vyžaduje moření nebo vyřazení.
Nízkoteplotní nárazová zkouška (podle ASTM E23)– Pro desku B-2 používanou v chladném klimatu nebo kryogenním provozu (ačkoli B-2 se zřídka používá při teplotách pod -50 °C).
Kontrola třetí stranou– U kritických aplikací (např. tlakové nádoby pro provoz HCl) je nezávislá agentura (např. TÜV, DNV, Bureau Veritas) svědkem všech testů a přezkoumává MTR.
Dokumentace:Výrobce musí poskytnout certifikovanou zprávu o zkoušce materiálu (MTR) obsahující číslo tavby, číslo šarže, všechny výsledky zkoušek a prohlášení o shodě s ASTM B333 (nebo jinou specifikovanou normou). MTR musí také zahrnovat teplotu rozpouštěcího žíhání (typicky 1060–1100 °C) a metodu kalení (k dosažení potřebné rychlosti chlazení je pro B-2 vyžadováno kalení vodou).
Důležitá poznámka k aktualizacím specifikací:Mnoho průmyslových standardů bylo revidováno tak, aby upřednostňovaly B-3 před B-2. Například ASTM B333 stále uvádí B-2 jako přípustnou třídu, ale mnoho koncových uživatelů odstranilo B-2 ze svých seznamů schválených materiálů. Před specifikací desky B-2 by měli inženýři ověřit, že zamýšlená norma stále zahrnuje B-2 a že výrobce má zkušenosti s jedinečnými požadavky B-2. Ve většině případů je pro nové projekty doporučeným přístupem upgrade na desku B-3 (která splňuje stejnou normu ASTM B333, ale s jiným označením třídy).








