Apr 15, 2026 Zanechat vzkaz

Jaké normy a požadavky na testování řídí kvalitu desky Hastelloy B-3?

Q1: Jaké je klíčové chemické složení desky Hastelloy B-3 a jak se zlepšuje oproti desce Hastelloy B-2?

A:Hastelloy B-3 je slitina niklu a molybdenu navržená speciálně pro maximální odolnost vůči kyselině chlorovodíkové a dalším silně redukčním prostředím. Jeho jmenovité složení je přibližně:65 % niklu (zbytek), 28–30 % molybdenu, 1,5–3,0 % železa, Méně než nebo rovno 1,0 % chrómu, Méně než nebo rovno 0,5 % manganu, Méně než nebo rovno 0,10 % křemíku, Méně než nebo rovno 0,50 % nebo rovno 0,01 % uhlíku a Méně než 0,01 % uhlíku. Ve srovnání s jeho předchůdcem, Hastelloy B-2, došlo k nejvýznamnějším zlepšením tepelné stability a zpracovatelnosti. B-2 byl vysoce náchylný k rychlé tvorbě křehkých intermetalických fází (Ni₄Mo a Ni₃Mo), když byl vystaven teplotám v rozmezí 600–900 stupňů (1110–1650 stupňů F), a to i během krátkých tepelných cyklů, jako je svařování nebo tváření za tepla. To způsobilo, že B-2 byl náchylný k praskání způsobenému korozí pod napětím, snížené tažnosti a katastrofálnímu selhání v tepelně ovlivněné zóně.

Deska Hastelloy B-3 obsahuje upravenou chemii-zejména vyšší obsah železa (2–3 % oproti. 1–2 % v B-2), nižší uhlík a přísnější kontrolu hliníku a křemíku – todramaticky zpomaluje kinetiku sráženítěchto škodlivých intermetalických sloučenin. Díky tomu lze desku B-3 svařovat, tvarovat za tepla a vystavovat zvýšeným provozním teplotám s mnohem větší odolností proti křehnutí. Navíc B-3 vykazuje vynikající dlouhodobou tepelnou stabilitu, což znamená, že i po dlouhodobém vystavení mírně zvýšeným teplotám (např. 400–600 stupňů / 750–1110 stupňů F) zůstává jeho tažnost a odolnost proti korozi z velké části nedotčena. U deskových aplikací – jako jsou reaktorové nádoby, kolony, tepelné výměníky a skladovací nádrže – se tato zlepšená metalurgická stabilita přímo promítá do delší životnosti, sníženého rizika praskání během výroby a nižších celkových nákladů životního cyklu. Nižší obsah uhlíku (méně než nebo rovný 0,01 %) také minimalizuje precipitaci karbidů, která by jinak mohla způsobit intergranulární napadení v agresivních redukčních kyselinách.


Otázka 2: Ve kterých hlavních průmyslových aplikacích se deska Hastelloy B-3 používá a proč je jedinečně vhodná pro tato prostředí?

A:Deska Hastelloy B-3 se primárně používá v průmyslových odvětvíchkyselina chlorovodíková při jakékoli koncentraci a teplotě-do bodu varu-musí být obsaženy nebo zpracovány. Díky své unikátní kombinaci vlastností je vhodný i pro jiné silně redukující kyseliny, jako je kyselina sírová (až 60% koncentrace), kyselina fosforečná a kyselina octová, zejména v přítomnosti chloridů nebo redukčních nečistot. Mezi hlavní aplikace patří:

Zařízení pro chemické zpracování: Deska Hastelloy B-3 se vyrábí v reaktorových nádobách, destilačních kolonách, odparkách a skladovacích nádržích pro výrobu, čištění a manipulaci s kyselinou chlorovodíkovou. Například při výrobě vinylchloridového monomeru (VCM) nebo chlorovaných meziproduktů poskytuje deska B-3 spolehlivou službu tam, kde by i vysoce kvalitní nerezové oceli selhaly během několika dní.

Farmaceutická výroba: Mnoho způsobů farmaceutické syntézy používá kyselinu chlorovodíkovou nebo jiné redukční kyseliny jako činidla nebo látky upravující pH. Deska B-3 se používá pro opláštěné reaktory, směšovací nádrže a potrubní cívky, které vyžadují odolnost proti korozi a prosté kovového znečištění (nízká rychlost vyluhování slitiny zajišťuje čistotu produktu).

Systémy odsiřování spalin (FGD).: Ačkoli je častěji spojován se slitinami řady C, deska B-3 nachází specializované použití v součástech FGD, které zvládajíredukční zónypračky-zejména tam, kde se hromadí chloridy a pH je velmi nízké. Jeho odolnost proti důlkové a štěrbinové korozi v horkých redukčních prostředích zatížených chloridy je vynikající.

Linky na moření kovů: Při zpracování oceli a titanu jsou mořicí lázně obsahující kyselinu chlorovodíkovou nebo směsné kyseliny extrémně korozivní. Deska B-3 se používá pro nádrže, vložky, topné hady a kryty v mořicích linkách, nabízí životnost 10–20krát delší než austenitické nerezové oceli.

Tlakové nádoby pro kyselý provoz: Podle NACE MR0175 je deska B-3 kvalifikována pro použití v prostředích se sirovodíkem (H₂S), kde je riziko korozního praskání způsobeného chloridy. Jeho matrice bohatá na nikl odolává jak vodíkové křehkosti, tak sulfidovému praskání pod napětím.

Jedinečná vhodnost desky B-3 pro tato prostředí vyplývá z jejíodolnost vůči redukčním kyselinám: zatímco oxidující kyseliny (např. kyselina dusičná) napadají B-3 rychle, redukční kyseliny způsobují, že slitina vytváří stabilní pasivní film obohacený molybdenem. Na rozdíl od slitin na bázi železa se B-3 při pasivaci v těchto médiích nespoléhá na chrom, takže zůstává účinný, i když by byl chrom rozpuštěn. Navíc jeho vysoký obsah molybdenu (28–30 %) poskytuje výjimečnou odolnost proti důlkové a štěrbinové korozi v přítomnosti chloridů – běžné nečistoty v průmyslové kyselině chlorovodíkové.


Q3: Jaká jsou kritická výrobní hlediska při svařování a tvarování desky Hastelloy B-3?

A:Výroba zařízení z desky Hastelloy B-3 vyžaduje pečlivou pozornost několika metalurgických a praktických faktorů, aby byla zachována jeho odolnost proti korozi a mechanická integrita. Mezi nejdůležitější úvahy patří:

1. Svařování:Desku B-3 lze svařovat pomocí svařování plynovým wolframovým obloukem (GTAW), svařováním plynovým kovovým obloukem (GMAW) nebo svařováním v ochranném kovovém oblouku (SMAW), ale jsou nezbytné přísné kontroly. Odpovídající výplňový kov jeERNiMo‑11(AWS A5.14), který má podobné složení jako B-3 a odolává intermetalickému srážení. Klíčové parametry svařování zahrnují: tepelný příkon menší nebo roven 20 kJ/in (méně nebo rovný 0,8 kJ/mm), interpass teplota menší nebo rovna 150 stupňům (300 stupňů F) a použití čistého argonu nebo argon-heliového stínění (žádný vodík, protože vodík může způsobit křehnutí). Tepelné zpracování po svaření obecně není vyžadováno-a často se nedoporučuje – pokud není součást vážně deformována. Pokud se provádí, musí se jednat o úplné rozpouštěcí žíhání (1060–1100 stupňů / 1940–2010 stupňů F) s následným rychlým ochlazením vodou. Zpětné propláchnutí argonem je nezbytné, aby se zabránilo oxidaci na kořenové straně.

2. Tváření za tepla:Desku B-3 lze tvarovat za tepla (např. miskovité hlavy, válcované válce) při teplotách mezi 1060 stupni a 1200 stupni (1940–2190 stupňů F), ale o tvarování by se nemělo pokoušet v citlivém rozsahu 600–900 stupňů (1110–1650 stupňů F). Po tváření za tepla musí být deska žíhána v roztoku a rychle zchlazena, aby se obnovila plná odolnost proti korozi.

3. Tváření za studena:Deska B-3 má dobrou tažnost ve stavu rozpouštěcího žíhání (typické prodloužení větší nebo rovné 40 %), ale rychle tvrdne. Tváření za studena (ohýbání, válcování, lisování) je přijatelné pro mírnou deformaci, ale pokud prodloužení vlákna překročí 10–15 % nebo pokud je materiál zpracován za studena nad 30% zmenšení, je nutné znovurozpouštěcí žíhání. Bez žíhání může B-3 opracovaný za studena utrpět sníženou odolnost proti korozi a zvýšenou náchylnost k praskání způsobenému korozí pod napětím.

4. Čistota povrchu:Kontaminace je vážným problémem. Povrchové částice železa nebo uhlíkové oceli (z manipulačních nástrojů, tvarovacích válců nebo skladovacích regálů) mohou vytvářet galvanické články nebo vytvářet místa pro důlkové práce v kyselém provozu. Veškeré nástroje, které se dotýkají desky B-3, by měly být vyrobeny z nerezové oceli, karbidu nebo potaženy polymerem. Před konečnou montáží musí být desky odmaštěny a mořeny (pomocí směsi kyseliny dusičné a fluorovodíkové), aby se odstranily oxidy a usazené nečistoty.

5. Atmosféra tepelného zpracování:Rozpouštěcí žíhání desky B-3 musí být provedeno v aredukční nebo inertní atmosféra(vodík, disociovaný amoniak nebo argon), aby se zabránilo povrchové oxidaci. Pokud dojde k oxidaci, bude v provozu přednostně napadena vrstva ochuzená o chrom pod oxidovými okují. I malá povrchová oxidace (modré nebo hnědé zbarvení) může snížit výkon.

Dodržováním těchto postupů mohou výrobci vyrobit deskové zařízení B-3, které dosahuje plné potenciální míry koroze slitiny pod 0,1 mm/rok ve vroucí kyselině chlorovodíkové.


Otázka 4: Jaká jsou hlavní omezení desky Hastelloy B-3 a v jakých prostředích je třeba se jí vyhnout?

A:Navzdory vynikajícímu výkonu při snižování kyselin má deska Hastelloy B-3 několik důležitých omezení, kterým musí inženýři rozumět, aby se vyhnuli nákladným poruchám:

1. Citlivost na oxidující kyseliny:B-3 jenení vhodný do oxidačního prostředíjako je kyselina dusičná, koncentrovaná kyselina sírová (nad 90 %), chlorid železitý nebo vlhký chlór. V těchto médiích je pasivní film slitiny bohatý na molybden nestabilní, což vede k rychlé jednotné korozi nebo dokonce k transpasivnímu rozpouštění. Například v 65% kyselině dusičné při pokojové teplotě může B-3 vykazovat rychlost koroze přesahující 5 mm/rok – 100krát vyšší než u nerezové oceli. Pro oxidaci kyselin by měly být použity slitiny řady C (C-276, C-22) nebo nerezové oceli.

2. Teplotní omezení v redukčních kyselinách:Zatímco B-3 odolává kyselině chlorovodíkové až do bodu varu (110 stupňů / 230 stupňů F při atmosférickém tlaku), jeho výkon klesá při vyšších teplotách pod tlakem. Nad 150 stupňů (300 stupňů F) v koncentrované HCl může dokonce B-3 vykazovat zvýšenou rychlost koroze v důsledku tvorby oxychloridů molybdenu. Pro takové služby snižování teploty při zvýšené teplotě jsou alternativními materiály tantal nebo zirkonium.

3. Přítomnost oxidačních nečistot:I malá množství (částic na milion) oxidujících látek-, jako je rozpuštěný kyslík, železité ionty (Fe³⁺), měďnaté ionty (Cu²⁺) nebo chlór-mohou přesunout korozní potenciál do transpasivní oblasti a způsobit zrychlený útok. V praxi to znamená, že zařízení desek B-3 manipulující s kyselinou chlorovodíkovou, která byla kontaminována vzduchem nebo oxidujícími kovovými ionty, může selhat mnohem dříve, než se očekávalo. Často je nezbytné proplachování skladovacích nádrží dusíkem a pečlivá kontrola procesních toků.

4. Cena a dostupnost:Deska B-3 je výrazně dražší než nerezová ocel (obvykle 8–12krát dražší než 316L) a také dražší než C-276 kvůli vyššímu obsahu molybdenu a specializovaným tavicím postupům (vakuové indukční tavení nebo elektrostrusková rafinace). Dodací lhůty pro desky B-3 mohou být delší (12–20 týdnů) ve srovnání s běžnějšími slitinami.

5. Citlivost výroby:Jak je uvedeno v Q3, deska B-3 vyžaduje pečlivé svařování a tvarování. Pokud výrobci nemají zkušenosti se slitinami niklu a molybdenu, riziko intermetalické precipitace, křehnutí nebo kontaminace je vysoké. Někteří výrobci jednoduše odmítají pracovat s deskou B-3 a dávají přednost shovívavějším slitinám řady C, i když je potřeba snížit odolnost vůči kyselinám.

Stručně řečeno, zatímco deska B-3 je materiálem volby pro čisté redukční kyseliny (zejména HCl), je třeba se jí přísně vyhnout v oxidačních médiích a její použití by mělo být pečlivě vyhodnoceno, pokud jsou přítomny oxidační nečistoty nebo když teploty překročí 150 stupňů. Před konečným výběrem materiálu se vždy doporučuje důkladný korozní test (podle ASTM G31) s použitím skutečné procesní kapaliny.


Q5: Jaké normy a požadavky na testování řídí kvalitu desky Hastelloy B-3?

A:Deska Hastelloy B-3 je vyráběna a testována podle několika přísných průmyslových norem. Primární specifikace jsouASTM B333(Standardní specifikace pro desky, plechy a pásy ze slitiny niklu-molybdenové slitiny) pro obecnou korozní službu aASME SB-333pro aplikace v tlakových nádobách. Pro kyselou obsluhu (prostředí obsahující H₂S) dodržujteNACE MR0175 / ISO 15156je vyžadováno. Mezi další použitelné normy patříASTM B575pro desky ze slitiny nikl-molybden-chrom s nízkým obsahem uhlíku (někdy používané zaměnitelně) aEN 2,4600(evropské označení pro slitinu NiMo28).

Povinné požadavky na testování desky B-3 obvykle zahrnují:

Chemický rozbor– Podle ASTM E1473 (ICP nebo XRF), ověření Ni větší nebo rovno 65 %, Mo 28–30 %, Fe 1,5–3,0 %, Cr menší nebo rovno 1,0 %, C menší nebo rovno 0,01 %, Si menší nebo rovno 0,10 %, Al menší nebo rovno 0,50 %. Nízký uhlík a křemík jsou rozhodující pro tepelnou stabilitu.

Tahové vlastnosti– Při pokojové teplotě: mez kluzu větší nebo rovna 350 MPa (50 ksi), mez pevnosti v tahu větší nebo rovna 750 MPa (109 ksi), prodloužení větší nebo rovné 40 % na 50 mm (2 palce). Pro provoz za zvýšené teploty mohou být vyžadovány dodatečné zkoušky tahem za vysoké teploty.

Tvrdost– Rockwell B Menší nebo rovno 100 (nebo Menší nebo rovno 220 HV) pro potvrzení správného rozpouštěcího žíhání a nepřítomnosti intermetalických fází. Tvrdší materiál může naznačovat srážení nebo nadměrnou práci za studena.

Zkouška mezikrystalové koroze– PerASTM G28 Metoda A(síran železitý-kyselina sírová) po dobu 120 hodin. Rychlost koroze musí být menší nebo rovna 12 mm/rok (0,5 ipy) a nesmí existovat žádné známky intergranulárního napadení. Tento test je nezbytný, protože intermetalické fáze by způsobily rychlý útok podél hranic zrn. Některé specifikace vyžadují pro určitá prostředí metodu B (kyselina dusičná).

Metalografické vyšetření– Při 200–500násobném zvětšení pro kontrolu precipitátů, inkluzí a struktury zrn (velikost zrn typicky ASTM 5 nebo jemnější, rovnoosé). Nejsou povoleny žádné spojité karbidy na hranicích zrn nebo intermetalické fáze.

Ultrazvukové vyšetření (UT)– Podle ASTM A435 nebo A578 pro detekci vnitřních vad v deskách silnějších než 6 mm (0,25 palce). To zajišťuje, že z původního ingotu nevzniknou žádné dutiny, segregace nebo laminace.

Kontrola povrchu– Vizuální a kapalný penetrant (PT) podle ASTM E165 pro detekci překrytí, švů, prasklin nebo okují. Hrany desek se často zkoumají testováním magnetických částic nebo vířivými proudy.

Rozměrové tolerance– Podle ASTM B333, včetně tloušťky (např. ±0,25 mm pro desku 5–10 mm), rovinnosti (např. menší nebo rovné 3 mm/metr) a stavu hran.

Pro kritické aplikace (např. tlakové nádoby pro farmaceutické nebo jaderné služby) mohou další požadavky zahrnovat:

Testování svědků třetí stranou(např. TÜV, DNV, Bureau Veritas)

Certifikované protokoly o zkouškách materiálu (MTR)s návazností na původní tepelnou šarži

Pozitivní identifikace materiálu (PMI)každé destičky (např. testování XRF pistolí)

Ferroxylový testpro povrchovou kontaminaci železem (modré zabarvení označuje volné železo)

Simulované tepelné zpracování po svařování (SPWHT)testování, aby se ověřilo, že si deska zachová své vlastnosti po tepelné expozici

Reputable suppliers provide full documentation showing compliance with the applicable standard, heat treatment records (solution annealing temperature, hold time, quench method), and all test results. Any deviation-particularly elevated carbon (>0.015%), silicon (>0.15%), or hardness (>100 HRB)-ruší platnost označení B-3 a snižuje odolnost proti korozi. Koncovým uživatelům se důrazně doporučuje provádět vstupní kontroly PMI a mezikrystalové koroze, zejména u velkých objednávek plechů určených pro kritický servis.

info-428-430info-432-432info-429-430

 

Odeslat dotaz

whatsapp

Telefon

E-mail

Dotaz