1. Co je plech ze slitiny Hastelloy G-30 (UNS N06030) a jak jeho složení umožňuje výjimečný výkon v prostředí s kyselinou fosforečnou a smíšenou kyselinou?
Plech ze slitiny Hastelloy G-30 (UNS N06030) je plochý-válcovaný produkt ze slitiny niklu-chromu-železa a molybdenu s přísadami mědi, wolframu a niobu. Je speciálně navržen tak, aby odolal nejagresivnějším průmyslovým kyselým prostředím, zejména kyselině fosforečné za mokra (WPA) a směsným kyselinám, jako jsou kombinace dusičná/fluorovodíková. Listová forma je typicky definována jako materiál s tloušťkou menší než 3/16" (4,76 mm) a je široce používána při výrobě zařízení pro chemické procesy.
Chemické složení (podle ASTM B582):
| Živel | hmotnost % |
|---|---|
| nikl (Ni) | Váhy |
| Chrom (Cr) | 28.0 - 31.5 |
| železo (Fe) | 13.0 - 17.0 |
| molybden (Mo) | 4.0 - 6.0 |
| měď (Cu) | 1.0 - 2.4 |
| Wolfram (W) | 1.5 - 4.0 |
| kobalt (Co) | ≤ 5,0 |
| niob (Nb) | 0.3 - 1.5 |
| uhlík (C) | ≤ 0,03 |
| křemík (Si) | ≤ 1,0 |
| mangan (Mn) | ≤ 1,5 |
Jak každý prvek přispívá k výkonu:
Vysoký obsah chrómu (28–31,5 %):
Vytváří stabilní ochrannou vrstvu oxidu Cr2O3.
Poskytuje výjimečnou odolnost vůči oxidujícím kyselinám, jako je kyselina dusičná (HNO₃).
Rozhodující pro odolnost proti oxidačním účinkům fluoridů přítomných v kyselině fosforečné při mokrém procesu.
Ve smíšených kyselých prostředích překonává slitiny s nižším-chromem.
Střední molybden (4–6 %):
Zvyšuje odolnost vůči redukčním kyselinám, jako je kyselina sírová (H2SO4) a kyselina chlorovodíková (HCl) ve zředěných koncentracích.
Zlepšuje odolnost vůči lokální korozi (důlkové a štěrbinové korozi) v prostředích obsahujících chlorid-.
Doplňuje chrom, aby poskytoval vyvážený výkon v kyselinách, které kolísají mezi oxidačními a redukčními podmínkami.
Přídavek mědi (1-2,4 %):
Výrazně zlepšuje odolnost vůči kyselině sírové, zejména v rozmezí středních koncentrací (40-60 %), kde mnoho slitin bojuje.
Zvyšuje výkon v redukčních podmínkách, se kterými se setkáváme ve výparnících kyseliny fosforečné.
Wolfram (1,5–4 %):
Poskytuje zpevnění tuhého roztoku, zlepšuje mechanické vlastnosti při zvýšených teplotách.
Zvyšuje odolnost proti lokální korozi, zejména v chloridovém prostředí.
Přispívá ke stabilitě slitiny při svařování a výrobě.
Niob (0,3-1,5 %):
Působí jako stabilizační prvek, přednostně tvoří karbidy niobu spíše než karbidy chrómu.
Zabraňuje senzibilizaci během svařování a zajišťuje, že tepelně-ovlivněná zóna (HAZ) si zachová plnou odolnost proti korozi.
Odstraňuje potřebu tepelného zpracování po-svaření ve většině aplikací.
Nízký obsah uhlíku (≤0,03 %):
Minimalizuje možnost srážení karbidu chrómu během svařování.
Zajišťuje odolnost proti mezikrystalové korozi ve svařovaném stavu-.
Proč je G-30 preferovanou volbou pro službu s kyselinou fosforečnou:
Kyselina fosforečná pro mokrý proces není jednoduše H3P04; obsahuje nečistoty včetně fluoridů (F⁻), chloridů (Cl⁻), zbytkové kyseliny sírové (H2SO4) a oxidu křemičitého. Tato složitá chemie vytváří vysoce korozivní prostředí, které kolísá mezi oxidačním (díky fluoridům) a redukčním (díky kyselině sírové). Vyvážené složení G-30-s vysokým obsahem chrómu pro odolnost proti oxidaci, molybdenu a mědi pro snížení odporu – je proto jedinečným způsobem vhodný pro tuto náročnou aplikaci.
2. Jak se vyrábí plech ze slitiny Hastelloy G-30 a jaké kontroly kvality zajišťují konzistentní vlastnosti v celém plechu?
Výroba plechu ze slitiny Hastelloy G-30 zahrnuje sekvenci přesných metalurgických a mechanických procesů navržených pro dosažení jednotné chemie, konzistentních mechanických vlastností a vynikající povrchové úpravy. Kontroly kvality v každé fázi zajišťují, že konečný produkt splňuje přísné požadavky aplikací chemického zpracování.
Sekvence výrobního procesu:
Tavení a rafinace:
Primární tavení: Původní suroviny (nikl, chrom, molybden atd.) se taví v elektrické obloukové peci.
Sekundární rafinace: Roztavený kov se přenese do nádoby pro oduhličování argonem a kyslíkem (AOD). Tento proces zpřesňuje chemii podle přesných specifikací, odstraňuje nečistoty a reguluje uhlík na ≤ 0,03 %.
Volitelné přetavování: Pro kritické aplikace vyžadující nejvyšší čistotu lze použít elektro-přetavování strusky (ESR). Tento proces pomalu tuhne kov, čímž vzniká homogenní ingot s minimální segregací a vměstky.
Konverze ingotů a desek:
Rafinovaný kov se odlévá do ingotů o hmotnosti několika tun.
Ingoty jsou kované za tepla nebo válcovány do pravoúhlých desek, přičemž povrch se upravuje broušením, aby se odstranily případné vady odlitku.
Válcování za tepla (plechovna):
Desky se znovu zahřejí na přibližně 2150 °F-2250 °F (1175 °C-1230 °C).
Procházejí reverzní válcovací stolicí za tepla, která postupně snižuje tloušťku.
Válcování za tepla pokračuje, dokud materiál nedosáhne střední tloušťky, typicky 0,125" až 0,375" v závislosti na konečné tloušťce plechu.
Žíhání a odstraňování vodního kamene:
Za tepla-válcovaný plech prochází rozpouštěcím žíháním při minimální teplotě 2150 °F (1175 °C).
Rychlé kalení (vodní sprej nebo ponoření) zafixuje homogenní mikrostrukturu.
Odstraňování okují (abrazivní tryskání nebo moření) odstraňuje oxidovou vrstvu vytvořenou během válcování za tepla.
Válcování za studena:
Žíhaný a zbavený okují je za studena válcován na konečnou tloušťku.
Válcování za studena zlepšuje kvalitu povrchu, zpřísňuje rozměrové tolerance a může zjemnit strukturu zrna.
U tenčích kalibrů může být vyžadováno více průchodů s mezižíháním.
Konečné žíhání a moření:
Plech válcovaný za studena- prochází finálním rozpouštěcím žíháním při 2150 °F (1175 °C).
Rychlé kalení zachovává mikrostrukturu odolnou proti korozi-.
Moření v kyselých lázních odstraní veškerý zbývající oxid a obnoví pasivní povrch.
Dokončovací operace:
Vyrovnání: Plech prochází válečkovým urovnávačem, aby se dosáhlo požadované rovinnosti.
Oříznutí hran: Okraje se oříznou na konečnou šířku.
Povrchová úprava: V závislosti na specifikaci může plech získat povrchovou úpravu 2B (válcované za studena, žíhané, mořené, lehce válcované s leštěnými válci) nebo lesklejší povrch.
Kontrola kvality během výroby:
| Fáze | Opatření kontroly kvality |
|---|---|
| Suroviny | Certifikovaná analýza všech vsázkových materiálů |
| Tání | Spektrografická analýza vzorků tepla |
| Ingot/deska | Ultrazvuková kontrola vnitřního neporušenosti |
| Válcování za tepla | Monitorování rozměrů, regulace teploty |
| Žíhání | Tabulky pecí, ověření pyrometrem |
| Válcování za studena | Tloušťkoměry, kontrola povrchu |
| Závěrečná kontrola | 100% rozměrové, vizuální a NDE podle specifikace |
Normy ASTM upravující G-30 list:
| Norma | Titul | Aplikace |
|---|---|---|
| ASTM B582 | Desky, plechy a pásy ze slitiny mědi-chrom-železo-molybden{3}} | Specifikace primárního materiálu |
| ASTM B906 | Obecné požadavky na ploché-válcované plechy z niklové slitiny | Doplňkové požadavky |
Typické velikosti listů a tolerance:
| Parametr | Rozsah/Tolerance |
|---|---|
| Tloušťka | 0,020" až 0,187" (0,5 mm až 4,75 mm) |
| Tolerance tloušťky | ±0,004" až ±0,007" (v závislosti na tloušťce) |
| Šířka | Standardně až 48" (1220 mm); k dispozici širší |
| Tolerance šířky | +0.125", -0" pro oříznuté hrany |
| Délka | Standardně až 144" (3650 mm). |
| Plochost | 1/4" v 36" typické; těsnější k dispozici |
| Povrchová úprava | 2B (matný), 2D (matný) nebo BA (světlý) |
3. Jaké jsou primární aplikace slitinového plechu Hastelloy G-30 v chemickém průmyslu a průmyslu hnojiv?
Plech ze slitiny Hastelloy G-30 je určen pro aplikace, kde je vyžadována výjimečná odolnost vůči směsným kyselinám, kyselině fosforečné a agresivnímu oxidačnímu/redukčnímu prostředí. Díky své všestrannosti je nepostradatelný v několika kritických průmyslových odvětvích.
Průmysl hnojiv (výroba kyseliny fosforečné):
Nádoby a vnitřky výparníku:
Funkce: Koncentrujte kyselinu fosforečnou mokrým procesem (WPA) od 30 % do 50-54 % P₂O₅ ve vakuu.
Prostředí: Horká (180-220 °F) kyselina fosforečná s fluoridy, chloridy, kyselinou sírovou a oxidem křemičitým.
Proč plech G-30: Používá se k výrobě plášťů nádob, přepážek a vnitřních součástí. Vysoký obsah chrómu odolává oxidujícím fluoridům; měď a molybden zvládají redukující kyselinu sírovou.
Typické součásti: Hlavy par, odlučovače strhávání, recirkulační nádrže.
Obložení digestoře a reaktoru:
Funkce: Vystýlka vnitřku vyhnívacích reaktorů, kde fosfátová hornina reaguje s kyselinou sírovou.
Proč plech G-30: Používá se jako volné obložení nebo překrytí svarem k ochraně nádob z uhlíkové oceli před extrémní korozivností vyhnívací kejdy.
Sloupce koncentrace kyseliny:
Funkce: Dále koncentrovat kyselinu fosforečnou na kyselinu superfosforečnou (68-72 % P₂O₅).
Proč G-30 Sheet: Zachovává integritu při zvýšených teplotách ve vysoce koncentrované kyselině.
Komponenty myčky:
Funkce: Odstraňte fluoridy a další nečistoty z procesních-plynů.
Proč plech G-30: Vyrobeno do skříní praček, odlučovačů mlhy a potrubí. Odolává jak kyselým plynům, tak fluoridům, které kondenzují v pračkách.
Aplikace chemického zpracování:
Nádrže na moření kyseliny dusičné/fluorovodíkové:
Funkce: Moření nerezové oceli směsí HNO₃/HF.
Proč G-30 Sheet: Jeden z mála materiálů, které odolávají této agresivní směsné kyselině; používá se pro obložení nádrží, topné hady a kryty.
Rostlinné složky kyseliny sírové:
Funkce: Sušící věže, absorpční věže, chladiče kyselin.
Proč plech G-30: Vynikající odolnost vůči kyselině sírové v širokém rozsahu koncentrací a teplot.
Nádoby na smíšenou kyselou nitraci:
Funkce: Výroba nitrosloučenin pomocí směsí HNO3/H2SO4.
Proč plech G-30: Překonává nerezové oceli ve vysoce oxidačních podmínkách; udržuje čistotu produktu tím, že zabraňuje kovové kontaminaci.
Reaktorové nádoby pro organickou syntézu:
Funkce: Nádoby pro reakce zahrnující korozivní katalyzátory nebo vedlejší produkty.
Proč G-30 Sheet: Poskytuje spolehlivý dlouhodobý výkon ve složitých chemických prostředích.
Aplikace v jaderném průmyslu:
Komponenty pro regeneraci paliva:
Funkce: Rozpouštěcí nádoby, pračky-plynu a přenosové potrubí pro zpracování vyhořelého jaderného paliva.
Proč plech G-30: Výjimečná odolnost vůči rozpouštěcím roztokům HNO₃/HF; používá se pro obložení nádob a vnitřní součásti.
Nádoby na zpracování odpadu:
Funkce: Nádrže na zpracování radioaktivního odpadu a vitrifikaci.
Proč G-30 Sheet: Dlouhodobá spolehlivost v extrémních prostředích.
Další aplikace:
| Průmysl | Aplikace | Komponenty vyrobené z plechu |
|---|---|---|
| Farmaceutický | Nitrační reaktory | Pláště nádob, přepážky, topné spirály |
| Rafinace kovů | Kyselinové louhovací nádrže | Obložení nádrží, lopatky míchadla |
| Zpracování odpadů | Kyselinové neutralizační systémy | Obložení nádrží, potrubí |
| Odsiřování spalin | Kryty čističů | Skořepiny, vnitřní podpěry |
| Chemické tankery | Nákladní tanky s kyselinou | Obložení nádrží, přepážky |
Případová studie: Obložení výparníku kyseliny fosforečné
Závod na výrobu kyseliny fosforečné zaznamenal silnou korozi pryžového-výparníku z uhlíkové oceli již po 18 měsících provozu. Výstelka selhala kvůli pronikání horké kyseliny a fluoridů. Náhrada za 3/16" (4,8mm) plech Hastelloy G-30, instalovaný jako volná podšívka s odvětráváním, prodloužená životnost nad 10 let. Obložení G-30 se vrátilo do 3 let díky eliminaci prostojů a údržby.
4. Jaké aspekty tváření a svařování jsou jedinečné pro plech ze slitiny Hastelloy G-30 během výroby?
Výroba zařízení z plechu ze slitiny Hastelloy G-30 vyžaduje pochopení mechanického chování materiálu a implementaci správných technik k udržení jeho korozi-odolných vlastností. Charakteristiky zpevňování slitiny a kritický význam stavu povrchu vyžadují pečlivou pozornost.
Úvahy o formování:
Chování při otužování:
G-30 tvrdne rychleji než austenitické nerezové oceli.
Při tváření za studena (ohýbání, válcování, hluboké tažení) se materiál stává pevnějším a tvrdším, vyžaduje vyšší tvářecí síly.
Důsledek: Operace tváření by měly být naplánovány tak, aby se minimalizovala nadměrná práce za studena; pro těžké tváření může být vyžadováno střední žíhání.
Ohýbání a tvarování brzd:
Minimální poloměr ohybu: U žíhaného plechu je pro ohyby 90° obvykle dosažitelný minimální poloměr ohybu 1-2násobek tloušťky plechu.
Zpětné odpružení: G-30 má vyšší mez kluzu než uhlíková ocel, což má za následek větší zpětné odpružení. K dosažení konečného úhlu je nutné nadměrné ohnutí.
Nástroje: Používejte čisté, hladké raznice, abyste zabránili poškození povrchu. Mazání (vodou-rozpustné nebo chlorované oleje) snižuje tření a zabraňuje zadření.
Tvarování válcem (válcové tvary):
Ohýbáním třemi-nebo čtyřmi{1}}válci lze vytvořit válce pro plavidla a tanky.
Progresivní, vícenásobné průchody jsou preferovány před jednotlivými těžkými průchody.
Příprava okrajů (korunování) pomáhá dosáhnout správného uzavření v podélných švech.
Hluboké kreslení:
Složité tvary (hlavy, zaoblené konce) mohou vyžadovat více fází kreslení.
Mezistupně žíhání obnovuje tažnost.
Velkorysé rádiusy razníků a matric zabraňují roztržení.
Tvarování za tepla:
Teplotní rozsah: 1850 °F - 2150 °F (1010 °C - 1175 °C).
Formujte nad rekrystalizační teplotou, aby nedošlo k prasknutí.
Tepelné zpracování po-formování: Pokud je tvarován pod teplotou žíhání, musí být díl znovu{1}} žíhán rozpouštědlem (2150 °F, rychlé kalení), aby se obnovila odolnost proti korozi.
Úvahy o svařování:
Svařovací procesy:
Gas Tungsten Arc Welding (GTAW/TIG): Preferováno pro výrobu plechů (obvykle tloušťka ≤ 1/8"). Poskytuje vynikající kontrolu, minimální přívod tepla a vysoce kvalitní-svary.
Gas Metal Arc Welding (GMAW/MIG): Vhodné pro silnější plechy s doporučeným pulzním nástřikem.
Plasma Arc Welding (PAW): Vysokorychlostní-svařování rovných švů v plechu.
Výběr přídavného kovu:
Použijte odpovídající přídavný kov ERNiCrMo-11 pro AWS A5.14.
U autogenního svařování (bez plniva) zajistěte extrémně pevné usazení-a čistotu.
Návrh spoje pro list:
Tupé spoje: Čtvercový okraj pro tenký plech; jednoduché-V pro silnější (≥1/8").
Přeplátované spoje: Přijatelné pro ne-kritické aplikace; vyhnout se štěrbinám.
Rohové spoje: Navrhněte pro úplné proniknutí tam, kde je to možné.
Kritické parametry svařování (GTAW):
| Parametr | List (≤1/8") |
|---|---|
| Proud | DCEN (DC-) |
| Proudový proud | 50-100 A |
| Napětí | 10-12 V |
| Rychlost cestování | 4-8 obr./min |
| Tepelný vstup | 10-20 kJ/palec |
| Ochranný plyn | Argon (100 %) |
| Průtok plynu | 15-20 cfh |
| Back Purge | Vyžadováno pro kritické aplikace |
Základní opatření:
| Opatření | Důvod |
|---|---|
| Čistota | Znečištění (olej, mastnota, značkovací inkoust) způsobuje poréznost a praskání. Před svařováním očistěte acetonem. |
| Nízký tepelný příkon | Minimalizuje zkreslení a srážení karbidů v HAZ. |
| Interpass Teplota ≤300°F | Zabraňuje praskání za horka a nadměrné oxidaci. |
| Back Purge | Zabraňuje oxidaci kořenů ("cukrování"), která ničí odolnost proti korozi. Proplachujte, dokud se svar neochladí pod 500 °F. |
| Navlékací korálky | Omezte tkaní na ≤3× průměr drátu; nadměrné tkaní zvyšuje přívod tepla. |
| Vyhrazené nástroje | Používejte nerezové drátěné kartáče a brusné kotouče, které se nikdy nepoužívají na uhlíkovou ocel. Kontaminace železem způsobuje lokální korozi. |
Post-Čištění svarů:
Tepelný odstín odstraňte mechanicky (nerezové kartáčování) nebo chemicky (moření).
Mořicí roztok: Typicky směs HN03/HF (10-15 % HN03, 1-3 % HF) při 120-140 °F.
Důkladně opláchněte demineralizovanou vodou.
Pasivace může být specifikována pro kritickou službu.
Po-tepelném zpracování svařování (PWHT):
Obecně se pro G-30 nevyžaduje kvůli stabilizaci s nízkým obsahem uhlíku a niobu.
Pokud je specifikováno (vzácné), typický cyklus: 1800-2000°F následovaný rychlým ochlazením.
Kontrola komponentů vyrobených plechů:
| Metoda | Aplikace | Kritéria přijetí |
|---|---|---|
| vizuální (VT) | 100% svarů | Hladký, jednotný, bez prasklin nebo poréznosti |
| Kapalný penetrant (PT) | Svařte povrchy, podezřelé oblasti | Žádné náznaky povrchu |
| Testování vakuové krabice | Spodní švy nádrže | Žádné úniky |
| Tlak vzduchu/Hydrotest | Dokončené nádoby | Požadavky na kód |
5. Jaké požadavky na kontrolu kvality a certifikaci platí pro plechy ze slitiny Hastelloy G-30 pro kritické aplikace?
Plech ze slitiny Hastelloy G-30 pro kritické chemické aplikace vyžaduje přísnou kontrolu kvality a komplexní certifikaci, aby byla zajištěna integrita materiálu, odolnost proti korozi a dlouhodobá spolehlivost. Tyto požadavky obvykle překračují standardní specifikace ASTM.
Rozhodující specifikace:
| Norma | Titul | Aplikace |
|---|---|---|
| ASTM B582 | Desky, plechy a pásy ze slitiny mědi-chrom-železo-molybden{3}} | Specifikace primárního materiálu |
| ASTM B906 | Obecné požadavky na ploché-válcované plechy z niklu a slitiny niklu | Doplňkové požadavky |
| ASME oddíl II, část B | SA-582 | ASME verze kódu kotle a tlakové nádoby |
| -Specifické pro zákazníka | Různé | Často přísnější |
Požadavky na certifikaci materiálu:
Zpráva o zkoušce mlýna (MTR):
Certifikovaná chemická analýza na teplo.
Ověření mechanických vlastností (tah, kluz, tažnost).
Certifikace tepelného zpracování (teplota, čas, metoda kalení).
Sledovatelnost od taveniny po hotový plech.
Sledovatelnost tepla:
Každý list označen tepelným číslem.
Mapování plechů na specifická udržovaná tepla.
Pozitivní identifikace materiálu (PMI):
Často vyžadováno pro kritické aplikace.
Ověřte jakost na každém listu (nebo statisticky na šarži).
X-fluorescenční (XRF) nebo optická emisní spektroskopie (OES).
Ověření chemického složení (ASTM B582):
| Živel | Požadavek (%) |
|---|---|
| Nikl | Váhy |
| Chrom | 28.0-31.5 |
| Železo | 13-17 |
| Molybden | 4.0-6.0 |
| Měď | 1.0-2.4 |
| Wolfram | 1.5-4.0 |
| Kobalt | ≤5,0 |
| Uhlík | ≤0,03 |
| niob | 0.3-1.5 |
| Křemík | ≤1,0 |
| Mangan | ≤1,5 |
Ověření mechanické vlastnosti (ASTM B582):
| Vlastnictví | Požadavek na pokojovou teplotu |
|---|---|
| Pevnost v tahu | 80 ksi (550 MPa) minimálně |
| Mez kluzu (0,2% offset) | 35 ksi (240 MPa) minimálně |
| Prodloužení | minimálně 30 %. |
Ne-destruktivní zkouška (NDE):
| Metoda | Aplikace | Defekty cílené |
|---|---|---|
| Ultrazvukové testování (UT) | Silnější plech, kritické aplikace | Vnitřní laminace, inkluze |
| Kapalný penetrant (PT) | Hrany, podezřelé oblasti | Povrchové praskliny, překrytí, švy |
| Vizuální vyšetření (VT) | 100 % povrchů plechů | Povrchové vady, kvalita provedení |
Rozměrová kontrola:
| Parametr | Tolerance (podle ASTM B582) | Metoda měření |
|---|---|---|
| Tloušťka | ±0,004" až ±0,007" (závisí na rozchodu) | Mikrometr, posuvná měřítka |
| Šířka | +0.125", -0" (oříznuté hrany) | Svinovací metr |
| Délka | +0.125", -0" | Svinovací metr |
| Plochost | 1/4" v 36" (typické) | Straightedge, spároměr |
| Hranatost | V rámci tolerance šířky | Tesařské náměstí |
Požadavky na povrchovou úpravu:
2B Povrchová úprava: Za studena válcované, žíhané, mořené, lehce válcované s leštěnými rolemi; hladký, matný vzhled.
2D úprava: válcované za studena, žíhané, mořené; matný, nereflexní-povrch.
BA Povrchová úprava: Světle žíhané; reflexní, zrcadlový-povrch (vyžaduje žíhání v řízené atmosféře).
Nedovolené vady: Praskliny, překrytí, švy, důlky, válcované-v měřítku, škrábance přesahující specifikaci povrchové úpravy.
Testování koroze (pro kritickou službu):
ASTM G28 metoda A:
Účel: Zjistit náchylnost k mezikrystalové korozi.
Prostředí: Vroucí síran železitý-kyselina sírová.
Doba trvání: 24 hodin (typické).
Převzetí: Míra koroze ≤0,5 mm/rok (typické; specifické pro zákazníka-).
ASTM G28 metoda B:
Účel: Vyhodnotit obecnou odolnost proti korozi.
Prostředí: Vařící kyselina sírová se síranem železitým (různé poměry).
Vlastní korozní testování:
Simulované procesní prostředí (např. kyselina fosforečná s fluoridy/chloridy).
Testování kuponů ve skutečném nebo simulovaném procesu.
Speciální testování pro kritické aplikace:
| Test | Účel | Typický požadavek |
|---|---|---|
| Velikost zrna | Ověřte jednotnou mikrostrukturu | ASTM 4-7 podle ASTM E112 |
| Hodnocení zařazení | Hodnocení čistoty | Podle ASTM E45 |
| Průzkum tvrdosti | Ověřte jednotnost | V rámci stanovených limitů |
| Test ohybu | Ověřte tvarovatelnost | Podle ASTM B582 |
| Mikrostrukturální vyšetření | Ověřte správné fáze | Žádné škodlivé sraženiny |
Balíček dokumentace (typický pro kritickou službu):
| Dokument | Obsah |
|---|---|
| Certifikovaná zpráva o zkoušce mlýna | Chemie, mechanika, tepelné zpracování |
| Zprávy NDE | UT, PT zprávy s výsledky |
| Zpráva o rozměrové kontrole | Naměřené rozměry |
| Zpráva PMI | Ověření stupně |
| Zprávy o korozních testech | Výsledky ASTM G28 (pokud jsou požadovány) |
| Tabulky tepelného zpracování | Teplotní-záznamy doby pece |
| Osvědčení o shodě | Prohlášení o shodě specifikace |
| Záznamy sledovatelnosti | Mapování tepla na list |
Požadavky na značení podle ASTM B582:
ASTM B582
Stupeň (UNS N06030)
Velikost (tloušťka × šířka × délka)
Teplotní číslo
Jméno výrobce nebo ochranná známka
Země původu
Balení a ochrana:
Prokládání papírem nebo plastem mezi listy, aby se zabránilo poškrábání.
Ochrana hran pro řezané listy.
Svázání ocelovými pásy (s ochrannými rohy).
Dřevěné bedny pro export nebo kritické zásilky.
Vysoušedlo pro aplikace citlivé na vlhkost-.
Kritéria přijetí pro kritickou službu:
Žádné povrchové ani vnitřní vady.
Chemické složení v rámci specifikace.
Mechanické vlastnosti splňující nebo překračující minima.
Rozměrová shoda s ASTM B582 nebo zákaznickým PO.
PMI ověřeno.
Úspěšný korozní test (v případě potřeby).
Dodán kompletní balíček dokumentace.








