Sep 25, 2025 Zanechat vzkaz

Jaké je tepelné zpracování pro 800 incoloy

1. Jaké je tepelné zpracování pro incoloy 800?

Tepelné zpracování incoloy 800 je přizpůsobeno pro dosažení specifických materiálových vlastností (např. Zlepšená tažnost, úleva od stresu nebo optimalizované odolnosti proti korozi) a závisí na předchozím zpracování slitiny (např. Horká práce, práce na chladu) a zamýšlené aplikaci. Klíčové procesy tepelného zpracování pro incoloy 800 zahrnují následující:

A. Žíhání řešení

Toto je primární tepelné zpracování incoloy 800, které je navrženo k rozpuštění vysrážených fází (např. Karbidy, intermetalické sloučeniny) do matrice slitiny, obnovit rovnoměrnou austenitickou mikrostrukturu a zvýšit tažnost a odolnost proti korozi.

Procesní parametry:

Zahřejte slitinu do teplotního rozsahu1010–1150 stupňů (1850–2100 stupňů F). The exact temperature varies by thickness: thinner sections (≤6 mm) use 1010–1095°C, while thicker sections (>6 mm) vyžadují 1095–1150 stupňů, aby bylo zajištěno rozpuštění plné fáze.

Držte při této teplotě15–60 minut(V závislosti na tloušťce: 15 minut pro tenké části, až 60 minut pro silné výkopy nebo odlitky), aby se umožnila úplná homogenizace.

Rychle, obvykle podlezhášení vody(pro maximální tažnost a odolnost proti korozi) nebo chlazení vzduchu (pro silnější části, kde může zkreslení způsobit zkreslení). Vyhýbá se pomalému chlazení (např. Chlazení pece), protože to může vést k srážení karbidu podél hranic zrn, což snižuje odolnost proti korozi.

b. Žíhání na úlevu od stresu

Tento proces se používá ke snížení zbytkového napětí vyvolaného pracovníkem nachlazení (např., Válcování chladu, ohýbání, obrábění) nebo svařováním, což může způsobit zkreslení, praskání nebo zmenšenou únavovou životnost. Významně nezmění mikrostrukturu nebo sílu slitiny.

Procesní parametry:

Teplo to705–925 stupňů (1300–1700 stupňů F). Nižší teploty (705–815 stupňů) jsou preferovány pro úlevu od stresu po práci na chladu, zatímco vyšší teploty (815–925 stupňů) se používají pro práci s těžkým chladem nebo svařování.

Hold for30–120 minut(déle pro silnější nebo vysoce namáhané části).

V pohodě pomalu, obvyklechlazení vzduchunebo chlazení pece rychlostí menší nebo rovné 55 ° /hodinu (100 stupňů F /hodinu), aby se zabránilo zavedení napětí.

C. Žíhání pro desenzibilizaci

V některých případech (např. Po svařování nebo vysoké expozici teploty) může incoloy 800 vyvinout zrno - hraniční srážení karbidu (jev zvaný „senzibilizace“), což zvyšuje náchylnost k intergranulární korozi. Tento účinek zvrátí žíhání znecitlivění.

Procesní parametry:

Teplo to900–980 stupňů (1650–1800 stupňů F).

Hold for1–4 hodiny(v závislosti na rozsahu senzibilizace).

Rychle ochlaďte poháněním vody, aby se zabránilo srážení karbidů z re -.

Klíčové poznámky

Incoloy 800 není věk - tvrditelná slitina (na rozdíl od některých slitin založených na nikl -}, jako je Inconel 718), takže tepelné ošetření se zaměřuje spíše na homogenizaci mikrostruktury a úlevu od stresu než na zvýšení pevnosti prostřednictvím ztuhnutí ustoupení.

Post - Svařovací tepelné ošetření (PWHT) je často vyžadováno pro svařované komponenty incoloy 800: žíhání na stres (při 760–870 stupňů) je běžné ke snížení zbytkového napětí svaru, zatímco žíhání řešení může být použity pro kritické aplikace (např., Jaderná energie), aby se zajistilo plné korozní rezistenci.

2. jaká je pevnost v tahu incoloy 800?

Pevnost v tahu incoloy 800 není pevná hodnota - se významně liší v závislosti na slitiněstav tepelného zpracování(např. Řešení - žíhané, studené - fungovalo) aTestovací teplota(pokojová teplota vs. vysoká teplota). Níže jsou uvedeny typické rozsahy pevnosti v tahu (na standardy jako ASTM B409, ASTM B408 nebo ASME BPVC II) pro běžné podmínky:

A. Pevnost v tahu místnosti (20–25 stupňů / 68–77 stupňů F)

Stav materiálu Typická pevnost v tahu (UTS) Minimální stanovená pevnost v tahu (UTS)
Řešení - žíhané (SA) 550–650 MPa (80 000–94 000 psi) 550 MPa (80 000 psi)
Cold - pracoval (CW, např., 20% redukce studené) 700–850 MPa (101 500–123 000 psi) 690 MPA (100 000 psi) (pro silně chladné - Work Grades)

Vysvětlení: Žíhání roztoku produkuje měkkou, tažnou mikrostrukturu s nižší pevností v tahu, ale vyšší formovatelnost. Práce na chladu (např. Válcování nebo kresba ke snížení tloušťky) zvyšuje pevnost v tahu zavedením dislokací do krystalové struktury, i když snižuje tažnost.

b. Vysoká - pevnost v tahu

Incoloy 800 si zachovává dobrou pevnost v tahu při zvýšených teplotách, což je klíčový důvod pro jeho použití v intenzivních aplikacích v teplu -. Níže jsou typické hodnoty při běžných teplotách služeb:
Testovací teplota Řešení - žíhaná pevnost v tahu (UTS) Studená - pracovala v tahu (UTS)
300 stupňů (572 stupňů F) 480–550 MPa (69 600–79 800 psi) 650–750 MPa (94 300–108 800 psi)
500 stupňů (932 stupňů F) 400–460 MPa (58 000–66 700 psi) 580–680 MPa (84 100–98 600 psi)
700 stupňů (1292 stupňů F) 280–340 MPa (40 600–49 300 psi) 420–500 MPa (60 900–72 500 psi)
900 stupňů (1652 stupňů F) 120–160 MPa (17 400–23 200 psi) 180–240 MPa (26 100–34 800 psi)

Klíčový trend: Pevnost v tahu snižuje se zvyšující se teplotou, protože vyšší tepelná energie snižuje odolnost krystalové struktury slitiny na deformaci. Avšak i při 900 stupňů udržuje dostatečnou pevnost pro teplotní komponenty, jako jsou trubice pece.

Poznámky

Pevnost v tahu se měří pomocí standardních tahových testů (např. ASTM E8/E8M), kde je vzorek tažen až do zlomeniny; TheKonečná pevnost v tahu (UTS)je maximální napětí, které materiál vydrží před rozbití.

Drobné změny chemického složení (např. Mírné rozdíly v obsahu niklu nebo chromia) nebo parametry tepelného zpracování mohou způsobit malé odchylky od těchto typických hodnot.

info-447-443info-447-441

info-447-441info-442-439

3. jaká je výnosová síla incoloy 800?

Výnosová síla incoloy 800 - definována jako napětí, při kterém se materiál začíná plasticky (trvale) deformovat-také závisí na jehostav tepelného zpracováníaTestovací teplota. Je to kritický parametr pro navrhování komponent, který musí odolávat trvalé deformaci při zatížení. Níže jsou uvedeny typické rozsahy (podle standardů ASTM/ASME):

A. Výnosová síla pokojové teploty (20–25 stupňů / 68–77 stupňů F)

Stav materiálu Typická 0,2% výnosová síla offsetu (YS) Minimální specifikované 0,2% výnosové síly offsetu (YS)
Řešení - žíhané (SA) 200–280 MPa (29 000–40 600 psi) 205 MPa (30 000 psi)
Cold - pracoval (CW, např., 20% redukce studené) 450–600 MPa (65 300–87 000 psi) 415 MPA (60 000 psi) (pro silně chladné - Work Grades)

Vysvětlení: „0,2% výnosová síla offsetu“ je průmyslovým standardem pro incoloy 800 (a většinu kovů), protože nemá žádný zřetelný „výtěžek“ (náhlý pokles napětí před plastovou deformací). Tato hodnota představuje napětí potřebný k tomu, aby způsobil 0,2% trvalý napětí. Práce na chladu významně zvyšuje výnosovou pevnost „zamykání“ dislokací v mikrostruktuře, což ztěžuje deformaci materiálu.

b. Vysoká - pevnost teploty

Stejně jako pevnost v tahu klesá výtěžek s teplotou, ale zůstává přiměřená pro vysokou teplotní službu -. Níže jsou typické 0,2% kompenzované hodnoty výnosu při klíčových teplotách:
Testovací teplota Řešení - žíhaná výnosová síla (YS) Studená - Work Work Beerning Pevnost (ys)
300 stupňů (572 stupňů F) 180–240 MPa (26 100–34 800 psi) 400–500 MPa (58 000–72 500 psi)
500 stupňů (932 stupňů F) 150–200 MPa (21 800–29 000 psi) 350–450 MPa (50 800–65 300 psi)
700 stupňů (1292 stupňů F) 100–140 MPa (14 500–20 300 psi) 250–350 MPa (36 300–50 800 psi)
900 stupňů (1652 stupňů F) 40–70 MPa (5 800–10 200 psi) 80–120 MPa (11 600–17 400 psi)

Relevance klíčových aplikací

V trubkách kotle elektrárny nebo komponentách pece zajišťuje výtěžek při provozních teplotách (často 500–700 stupňů), že materiál nepodléhá trvalé deformaci při vnitřním tlaku nebo tepelném napětí.

Pro studené - vytvořené díly (např. Ohnuté potrubí), vyšší výnosová síla studeného - fungovala incoloy 800 zabraňuje „Springbacku“ (elastické zotavení po vytvoření) a zajišťuje rozměrovou stabilitu.

Odeslat dotaz

whatsapp

Telefon

E-mail

Dotaz