1. Otázka: Co je bezešvá trubka Hastelloy C-22 a jak ji její chemické složení odlišuje od C-276 pro trubkové aplikace?
Odpověď: Hastelloy C-22, označená UNS N06022, je slitina niklu-chromu-molybdenu-wolframu speciálně navržená pro vynikající odolnost vůči lokalizované korozi a oxidační kyselině ve srovnání s C-276 (UNS N10276). Ve formě bezešvých trubek je to preferovaný materiál pro výměníky tepla, kondenzátory a vysokotlaké potrubí v nejagresivnějších chemických a petrochemických prostředích.
Klíčové srovnání chemického složení:
| Živel | C-22 (N06022) | C-276 (N10276) | Výhoda C-22 |
|---|---|---|---|
| Chrom | 20.0–22.5% | 14.5–16.5% | Vyšší Cr - výrazně zlepšuje odolnost proti oxidačním kyselinám a pasivní stabilitu filmu |
| Molybden | 12.5–14.5% | 15.0–17.0% | Mírně nižší Mo, ale stále vynikající pro redukci kyselin |
| Wolfram | 2.5–3.5% | 3.0–4.5% | Srovnatelný |
| Železo | 2.0–6.0% | 4.0–7.0% | Podobný |
| Uhlík | 0,015 % max | 0,01 % max | Oba ultra-nízkouhlíkové |
Proč je to důležité pro bezešvé trubky:
1. Lokalizovaná odolnost proti korozi:
C-22 vykazuje nejvyšší kritickou teplotu důlkové koroze (CPT) a kritickou teplotu štěrbinové koroze (CCT) ze všech tvářených slitin niklu. Při testování ASTM G48 (6 % FeCl3):
C-22: CPT > 120 stupňů, CCT > 105 stupňů.
C-276: CPT 110–115 stupňů, CCT 90–95 stupňů.
U trubek výměníků tepla provozovaných v procesních tocích kontaminovaných mořskou vodou, brakickou vodou nebo chloridy- se tato výhoda 10–15 stupňů promítá do let delší životnosti, než dojde k důlkové korozi.
2. Odolnost proti oxidačním kyselinám:
V kyselině dusičné, chromové nebo směsných kyselinách obsahujících oxidační látky (Fe3⁺, Cu2⁺) trpí C-276 zrychlenou korozí. 22% chrom C-22 stabilizuje pasivní film a v těchto prostředích snižuje míru koroze o 50–80 %.
3. Tepelná stabilita:
C-22 je výrazně odolnější vůči precipitaci intermetalické fáze (fáze µ, fáze P) během zpracování trubek a svařování. To umožňuje výrobcům bezešvých trubek:
Dosáhněte konzistentních mechanických vlastností napříč dlouhými délkami trubek.
Dodávejte tenkostěnné-trubky ve stavu žíhaném v roztoku- bez rizika zkřehnutí.
Svařte trubkovnice C-22 s širší tolerancí pro vstup tepla.
4. Regulační přijetí:
Bezešvá trubka C-22 je schválena pro nevytápěné výměníky tepla sekce VIII, divize 1 a jaderné komponenty sekce III. Jeho pouzdro ASME Code Case je stále aktivní pro službu při zvýšené teplotě.
Specifická výhoda bezešvých trubek:
Bezešvá trubka C-22 eliminuje podélný svar přítomný ve svařované trubce. Bezešvá konstrukce pro vysokotlakou, smrtelnou službu nebo cyklickou tepelnou únavu odstraňuje nejrizikovější místa pro chloridovou důlkovou korozi a praskání korozí pod napětím.
2. Otázka: Jaké jsou hlavní specifikace ASTM a rozměrové normy pro bezešvé trubky Hastelloy C-22 ve výměnících tepla a tlakových aplikacích?
Odpověď: Bezešvé trubky Hastelloy C-22 se řídí odlišnými specifikacemi ASTM v závislosti na obecném tlakovém potrubí, výměnících tepla nebo hydraulických/nástrojových trubkách.
Primární specifikace:
| Aplikace | Specifikace ASTM | ASME kód | Typický rozsah velikostí |
|---|---|---|---|
| Bezešvé potrubí | ASTM B622 | SB-622 | 1/8" NPS – 8" NPS |
| Bezešvá trubka kondenzátoru/výměníku tepla | ASTM B622 | SB-622 | 3/4" – 2" vnější průměr, 18–22 BWG |
| Bezešvé přístrojové vybavení/hydraulická trubka | ASTM B626 (svařované) nebo zakázkové bezešvé | N/A | 1/4" – 1" OD, tenká stěna |
ASTM B622 - Hlavní specifikace:
ASTM B622 je řídící standard pro bezešvé trubky a trubky z niklové slitiny, včetně UNS N06022.
Klíčové požadavky:
| Parametr | Požadavek ASTM B622 |
|---|---|
| Chemické složení | Podle tabulky UNS N06022 (Cr 20,0–22,5 %, Po 12,5–14,5 %, W 2,5–3,5 %) |
| Pevnost v tahu | 690 MPa (100 ksi) min |
| Mez kluzu (0,2 %) | 283 MPa (41 ksi) min |
| Prodloužení | 45 % min (vyšší než u C-276 40 %) |
| Tvrdost | 100 HRB max (typicky 95 HRB) |
| Tepelné zpracování | Roztok žíhaný na 1120–1150 stupňů + ochlazen vodou |
| Test zploštění | Vyžaduje se pro trubku OD > 3/8" |
| Test vzplanutí | Vyžaduje se pro trubku expandovanou do trubkovnic |
| Hydrostatický test | Požadováno (nebo vířivý proud/UT místo) |
| NDE (volitelné) | Ultrazvukový, vířivý proud podle doplňkových požadavků |
Rozměrové standardy:
| Norma | Aplikace | Tolerance |
|---|---|---|
| ASME B36.19 | Velikosti trubek z nerezové oceli (přijato pro C-22) | OD, tloušťka stěny |
| ASME B16.5 | Rozměry příruby (pro potrubní potrubní systémy) | N/A |
| TEMA | Rozměry trubek výměníku tepla | Vnější průměr: ±0,005 palce, stěna: ±10 % |
| Zvyk | Hydraulické potrubí | Vnější průměr: ±0,002 palce, Ovalita: max. 0,5 %. |
Specifikace trubek výměníku tepla (TEMA třída R, C, B):
| Měřidlo BWG | OD (in.) | Tloušťka stěny (palce) | Typická aplikace |
|---|---|---|---|
| 22 | 0.750–1.000 | 0.028 | Nízký tlak, vysoký přenos tepla |
| 20 | 0.750–1.000 | 0.035 | Obecná chemická služba |
| 18 | 0.750–1.000 | 0.049 | Vysoký tlak, erozivní provoz |
| 16 | 0.750–1.000 | 0.065 | Velmi vysoký tlak, pára |
Důležitá poznámka pro bezešvou trubku:
Bezešvá trubka ASTM B622 může být dodána ve studeném -dokončeném nebo horkém- stavu. Trubka za studena-dokončená (tažená přes trn) nabízí:
Vynikající povrchová úprava: typická 32–63 Ra.
Přesnější rozměrové tolerance: ±0,002 palce dosažitelný vnější průměr.
Vyšší pevnost: Práce za studena zvyšuje mez kluzu (volitelné pro návrh).
Je-li však požadována maximální odolnost proti korozi, musí být trubka dokončená za studena po konečném tažení za studena žíhána v roztoku. Kupující musí v nákupních objednávkách uvést „řešení žíhané“; as-tažená trubka není vhodná pro silně korozivní provoz.
3. Otázka: Jaké jsou kritické výhody důlkové a štěrbinové koroze bezešvých trubek C-22 oproti C-276 v provozu výměníků tepla s obsahem chloridů?
Odpověď: Jediným nejdůležitějším rozdílem mezi bezešvými trubkami C-22 a C-276 je lokalizovaná odolnost proti korozi v chloridových prostředích. U výměníků tepla chlazených mořskou vodou, brakickou vodou nebo průmyslových chladicích věží to určuje životnost.
Kvantitativní srovnání - ASTM G48 metoda D (6 % FeCl₃):
| Slitina | Kritická důlková teplota (CPT) | Teplota koroze kritické štěrbiny (CCT) |
|---|---|---|
| C-22 (UNS N06022) | >120 stupňů (248 stupňů F) | >105 stupňů (221 stupňů F) |
| C-276 (UNS N10276) | 110–115 stupňů (230–239 stupňů F) | 90–95 stupňů (194–203 stupňů F) |
| 625 (UNS N06625) | 95–100 stupňů (203–212 stupňů F) | 75–85 stupňů (167–185 stupňů F) |
| 316L | 15–20 stupňů (59–68 stupňů F) | <0°C |
Proč C-22 překonává C-276:
1. Efekt Chromium:
Ekvivalentní číslo odolnosti proti důlkové korozi (PREN) se vypočítá takto:
PREN=%Cr + 3.3(%Mo) + 16(%N)
C-276: 16 + (3.3 × 16) = 16 + 52.8 = 68.8
C-22: 22 + (3.3 × 14) = 22 + 46.2 = 68.2
Poznámka: PREN je téměř identický. Proč tedy výhoda CPT/CCT?
Odpověď: Odolnost proti štěrbinové korozi není určena pouze PREN. Chrom je účinnější při stabilizaci pasivního filmu v štěrbinách s nízkým-pH a vysokým-chloridem než molybden. 22% chrom C-22 poskytuje vynikající kinetiku repasivace, jakmile se vytvoří štěrbina.
2. Tepelná stabilita během svařování:
Když jsou trubky přivařeny k trubkovnicím C-22, tepelně ovlivněná zóna (HAZ) C-22 si zachovává vyšší lokalizovanou odolnost proti korozi než C-276 HAZ. Pomalejší kinetika precipitace C-22 znamená menší úbytek molybdenu/wolframu na hranicích zrn během tepelného cyklu svařování.
Důsledky pro konstrukci výměníku tepla:
1. Výběr chladicí vody:
C-276: Vhodné pro sladkou vodu, upravenou chladicí vodu, brakickou vodu s nízkým obsahem chloridů.
C-22: Vhodné pro mořskou vodu, vodu v ústí řek, vyrobenou vodu a průmyslové odpadní vody s vysokým obsahem chloridů bez snížení výkonu.
2. Materiál trubkovnice:
Trubky C-22 se shodují s trubkovnicí C-22 nebo trubkovnicí C-276.
Pokud je trubkovnice C-276 použita s trubkami C-22, trubkovnice se stává slabým článkem štěrbinové koroze na spoji trubka-trubkovnice.
3. Návrhová teplota:
C-22 umožňuje vyšší návrhové teploty v chloridovém provozu:
C-276: Maximálně 120 stupňů nepřetržitě v mořské vodě.
C-22: Maximálně 150 stupňů nepřetržitě v mořské vodě.
4. Výběr stěny trubky:
Vzhledem k tomu, že C-22 účinněji odolává iniciaci důlkové koroze, mohou konstruktéři někdy zvolit trubice s tenčí stěnou (22 BWG vs. 20 BWG) při zachování ekvivalentní životnosti, zlepšení přenosu tepla a snížení nákladů na materiál.
Výkon v terénu:
V chladičích odpadních vod FGD a pobřežních chladičích mořské vody prokázaly bezešvé trubky C-22 životnost 20+ let bez důlků; Trubky C-276 v identickém provozu obvykle vyžadují ucpání nebo výměnu po 10–12 letech kvůli lokalizovanému napadení ve štěrbinách trubkovnice a pod usazeninami.
4. Otázka: Jaká jsou omezení ohybu a roztažení trubek pro bezešvé trubky Hastelloy C-22 při výrobě výměníků tepla?
Odpověď: Výroba bezešvých trubek C-22 do svazků výměníků tepla zahrnuje ohýbání trubek (pro U-trubky) a expanzi trubek (do trubkovnic). Obě operace jsou náročnější než u nerezové oceli kvůli vysoké rychlosti mechanického zpevnění C-22 a charakteristikám odpružení.
Ohýbání trubek (U-trubky):
1. Minimální poloměr ohybu:
| Vnější průměr trubky | Nástěnné měřidlo | Minimální poloměr ohybu středové linie |
|---|---|---|
| 3/4" | 18–20 BWG | 1,5 × OD (1,125") - dosažitelné |
| 3/4" | 16 BWG | Doporučeno 2,0 × OD (1,5") - |
| 1" | 18–20 BWG | 1,5 × OD (1,5") - dosažitelné |
| 1" | 16 BWG | Doporučeno 2,0 × OD (2,0") - |
2. Ředění stěn:
Extrados (vnější poloměr): Maximální ztenčení 15 % (limit přijatelnosti v průmyslu).
If calculated thinning >15 %, začněte s těžší stěnovou trubkou (např. 18 BWG místo 20 BWG).
3. Jaro-zpět:
C-22 má vyšší mez kluzu a nižší modul než 316L.
Přes{0}}úhel ohybu: Obvykle je vyžadován další úhel ohybu o 3–5 stupňů.
Ověřovací zkoušky ohybu jsou povinné pro každou kombinaci velikosti trubky/stěny.
4. Ohýbání trnu:
Požadováno pro poloměry ohybu < 2,5D.
Leštěný trn s lubrikantem (bez chlóru-, síry-).
Utěrky musí být opatřeny podšívkou C-22 nebo hliníkovým bronzem, aby se zabránilo zadření.
5. Uvolnění napětí po ohnutí:
Silné ohyby (<2D radius) induce >15% práce za studena.
C-22 nevyžaduje uvolnění napětí pro odolnost proti korozi ve většině služeb.
Exception: If the bent tube will be exposed to high-temperature chlorides (>150°C) or caustic (>100 stupňů), je vyžadováno úplné rozpouštěcí žíhání (1120 stupňů + ochlazení vodou). To je u svazků U-trubic málokdy praktické; proto se vyhněte velkým ohybům v těchto službách.
Rozšíření trubek (srolování do trubkovnice):
1. Metoda rozšíření:
Orbitální/rotační expanze (valení) je standardní.
U tenkostěnných trubic C-22 je upřednostňována hydraulická expanze (typ močového měchýře); vytváří rovnoměrné radiální namáhání bez mechanického zpevnění vnitřního průměru trubky.
2. Zpevňování během válcování:
C-22 work hardens rapidly. Over-rolling raises tube ID hardness >35 HRC, zvyšuje náchylnost chloridů ke koroznímu praskání pod napětím.
Odvalování-kontrolované točivým momentem je povinné. Nastavení empirického krouticího momentu musí být vyvinuto pro každou kombinaci vnějšího průměru trubky/stěny/materiálu trubkovnice.
3. Povrchová úprava otvoru trubkovnice:
Optimální 125–250 Ra.
Hladší povrchová úprava (<63 Ra) reduce grip; rougher finishes (>250 Ra) vytvořit štěrbiny.
4. Kontrola štěrbiny:
Prstencová štěrbina mezi vnější stranou trubky a otvorem v trubkovnici je nejzranitelnějším místem koroze ve výměníku tepla.
Pro C-22 v chloridovém provozu je vyžadováno válcování do plné{0}}hloubky (průchozí tloušťka trubkovnice).
Svařování těsnění (koutový svar na čele trubky) je určeno pro smrtící provoz nebo prostředí s těžkými chloridy.
5. Kvalifikace pro rozšíření trubek (TEMA):
Musí být provedeny ukázkové expanze.
Vytahovací-test: Minimálně 5 vzorků; přijatelná vytahovací-síla podle TEMA RCB-7.31.
Mikrořez: Prozkoumejte zmenšení stěny trubky, uzavření mezery, zpevnění.
6. Mazání:
Mazivo rozpínající trubky-bez chlóru a síry-je povinné.
Zbytkové mazivo musí být po expanzi (odmaštění, čištění párou) zcela odstraněno.
Běžné výrobní vady:
| Přeběhnout | Příčina | Prevence |
|---|---|---|
| ID bodování | Nečistoty v trubce, hrubé expandéry | Vyčistěte ID trubky, vyleštěte válečky |
| Přetáčení- | Nadměrné nastavení točivého momentu | Kalibrace točivého momentu pro C-22 |
| Pod-rolováním | Nedostatečný točivý moment, malá roztažnost | Ověřte test vytažení- |
| Galling | Selhání maziva, nadměrná rychlost | Použijte mazivo specifické pro C-22, snižte otáčky |
5. Otázka: Jaké metody nedestruktivního vyšetření (NDE) jsou účinné u bezešvých trubek Hastelloy C-22 a s jakými defekty se běžně setkáváme?
Odpověď: Nedestruktivní kontrola bezešvých trubek C-22 je nezbytná pro zajištění kvality a provozní kontrolu. Austenitická struktura C-22, jemná velikost zrna a vysoký akustický útlum však představují specifické výzvy.
Výroba NDE (ASTM B622):
ASTM B622 umožňuje hydrostatické testování nebo nedestruktivní elektrické testování namísto hydrostatického.
1. Testování vířivými proudy (ECT):
Standardní metoda pro velikosti trubek 1/4" – 2" OD.
Prostřednictvím-cívek (obvodové cívky) nebo cívkových sond.
Frekvence: typická 1–10 kHz.
Citlivost: Schopnost detekovat 5 % -zářezu ve zdi (ASTM E243).
Omezení: Koncový efekt - 1 z každého konce trubky nelze-interpretovat.
2. Ultrazvukové testování (UT):
Rotační UT (ponor, normální paprsek) pro OD/ID podélné vady.
Fázované pole UT pro tloušťku stěny a laminární defekty.
Frekvence: 5–15 MHz.
Citlivost: 5 % detekovatelných vrubů na stěně.
Výhoda oproti ECT: Žádný konečný efekt; možnost kompletního vyšetření.
3. Radiografické testování (RT):
Není praktické pro dlouhé trubky.
Používá se pro zkoušení svarů-k{1}}trubice.
V-službě NDE:
1. Vířivý proud vzdáleného pole (RFEC):
Upřednostňovaná metoda pro in{0}}kontrolu trubek výměníku tepla in situ.
Proniká-zdí; měří průměrnou ztrátu stěny.
Omezení: Není citlivý na malé důlky (<30% wall); better for general corrosion.
2. Vnitřní rotační inspekční systém (IRIS):
Ultrazvuková metoda pomocí ponořeného rotačního zrcadla.
Nejpřesnější pro měření zbývající tloušťky stěny a hloubky důlků.
Frekvence: 10–20 MHz.
Omezení: Pomalé (1–2 palce za sekundu); vyžaduje čisté ID trubky.
3. Únik magnetického toku (MFL):
Nevztahuje se na C-22. C-22 je nemagnetický (permeabilita<1.02). MFL requires ferromagnetic material.
Běžné vady bezešvých trubek C-22:
| Přeběhnout | Příčina | Metoda detekce NDE |
|---|---|---|
| Povrchové důlky | Nedostatečná pasivace, vystavení chloridům | Vizuální, IRIS, RFEC |
| ID bodování | Stopy na trnu z tažení za studena | Vířivý proud, UT |
| OD šev/lap | Vada vytlačování ze sochoru | UT (rotační), PT |
| Variace na stěnu | Excentricita při piercingu | UT tloušťkoměr |
| Intergranulární útok | Nesprávné tepelné zpracování, srážení fází | Metalografická replikace, ECT (pozdní fáze) |
Pozitivní identifikace materiálu (PMI):
Povinné pro bezešvé trubky C-22 podle API 578 a osvědčené průmyslové praxe.
Metoda: X-fluorescence (XRF).
Ověření: 100 % zkumavek (kritická služba) nebo statistický vzorek.
Kritické prvky k ověření:
Chrom: 20,0–22,5 %.
Molybden: 12,5–14,5 %.
Nízký obsah chrómu nebo molybdenu označuje padělaný materiál.
Omezení PMI: XRF nemůže přesně detekovat uhlík, wolfram ani přesvědčivě odlišit C-22 od C-276 ve smíšeném odpadu. Pro certifikaci materiálu se doporučuje úplná optická emisní spektroskopie (OES) na vzorcích.
Hydrostatické testování:
| Typ testu | Tlak | Hold Time | Přijetí |
|---|---|---|---|
| ASTM B622 | Podle ASME B31.3 nebo oddílu VIII | 10 sekund min | Žádný únik |
| TEMA | 1,5× návrhový tlak | 15 minut min | Žádný únik |
| Pneumatický | Nedoporučuje se pro trubky C-22 | - | Nebezpečí křehkého lomu |
Zvláštní pozornost - Akustický útlum:
C-22 má vyšší akustický útlum než uhlíková ocel nebo nerezová ocel 316L díky matrici bohaté na nikl a jemnozrnné struktuře. Kalibrace zařízení UT musí být provedena na referenčních standardech C-22, nikoli na standardech z nerezové oceli. Použití referenčních bloků UT z nerezové oceli má za následek podcenění velikosti vady a chybějící vady.








