Apr 10, 2026 Zanechat vzkaz

Co je ASTM B407 UNS N08811?

1. Otázka: Co je ASTM B407 UNS N08811 a proč je tato bezešvá trubka preferována pro vysokoteplotní-petrochemické služby?

A:
ASTM B407 je standardní specifikace probezešvé trubky z nikl-železa-chromové slitiny. UNS N08811 (Incoloy 800HT) je prvotřídní vysokoteplotní -třída v rámci této specifikace, která obsahuje řízené uhlíkové, hliníkové a titanové přísady pro zvýšenou pevnost při tečení.

Klíčové vlastnosti ASTM B407 UNS N08811 pro petrochemické služby:

 
 
Funkce Popis
Specifikace ASTM B407 (bezešvá niklová-železná-trubka z chromové slitiny)
číslo UNS N08811 (Incoloy 800HT)
Forma produktu Bezešvý (žádný svar – kritický pro vysoký-tlak, vysokou-teplotu)
Tepelné zpracování Roztok žíhaný na 1150–1200 stupňů (2100–2190 stupňů F) + rychlé chlazení
Velikost zrna ASTM č.. 5 nebo hrubší (nezbytné pro odolnost proti tečení)

Chemické složení (klíčové prvky pro petrochemický servis):

 
 
Živel Požadavek UNS N08811 Role v petrochemických službách
nikl (Ni) 30.0 – 35.0% austenitická stabilita; odolává chloridovému SCC a nauhličování
Chrom (Cr) 19.0 – 23.0% Tvoří ochranný povlak Cr₂O3; odolává oxidaci a sulfidaci
uhlík (C) 0.06 – 0.10% Kontrolováno na precipitaci karbidu (pevnost při tečení)
hliník (Al) 0.15 – 0.60% Zvyšuje odolnost proti oxidaci; přispívá k pevnosti při tečení
titan (Ti) 0.15 – 0.60% Stabilizuje karbidy; tvoří Ti(C,N) pro dlouhodobou-pevnost při tečení
železo (Fe) Váhy Cenově-efektivní matice

Proč jsou bezešvé trubky pro petrochemické služby rozhodující:

Bezešvá trubka mážádný podélný svar, eliminující faktor účinnosti svarového spoje (E=1.0) vyžadovaný předpisy pro tlakové nádoby. Pro vysokoteplotní petrochemické aplikace (např. parní reformování metanu, krakování etylenu) by byl svar ve svařované trubce preferovaným místem pro prasknutí při tečení nebo nauhličování. Bezešvá konstrukce je povinná pro tlakové nádoby ASME sekce I a sekce VIII provozované nad 650 stupňů.

Proč UNS N08811 (800HT) nad 800H (N08810) nebo 800 (N08800):

 
 
Stupeň Pevnost při tečení při 800 stupních Typická petrochemická aplikace
N08800 (800) Nízká (nehodnoceno nad 600 stupňů) Nízkoteplotní sekce (< 600°C)
N08810 (800H) Dobrý Přenosové linky SMR, TLE (750–850 stupňů)
N08811 (800HT) Vynikající Ethylenové krakovací cívky, výstupní potrubí reformátoru (850–950 stupňů)

Klíčové s sebou:Bezešvá trubka ASTM B407 UNS N08811 je materiálem volby pro nejnáročnější petrochemické vysokoteplotní-aplikace díky kombinaci pevnosti při tečení, odolnosti proti oxidaci a bezešvé konstrukci.


2. Otázka: Jaké jsou specifické petrochemické procesy, kde je požadována bezešvá trubka ASTM B407 UNS N08811?

A:
Bezešvá trubka UNS N08811 je určena pro několik kritických petrochemických procesů, kde provozní podmínky překračují schopnost 800H nebo standardní nerezové oceli.

Aplikace 1: Ethylenové krakovací pecní spirály (Trubice na pyrolýzu)

 
 
Parametr Hodnota
Proces Tepelné krakování etanu, propanu, nafty na etylen
Teplota 950-1050 stupňů (1742-1922 stupňů F)
Tlak 2–5 bar (30–75 psi)
Atmosféra Uhlovodíky (C₂–C₅), H2, pára
Režim kritického selhání Trhání při tečení, nauhličování, prášení kovů

Proč je 800HT nařízeno:
Krakovací spirály jsou nejžhavějšími součástmi v továrně na výrobu etylenu. 800Zvýšený Al+Ti (0,85–1,20 %) v HT vytváří stabilní částice Ti(C,N), které odolávají zhrubnutí při 1000 stupních a poskytují vynikající pevnost při tečení ve srovnání s 800H. Typická životnost cívky je 8–12 let s 800HT oproti. 4–6 let s 800H.

Aplikace 2: Výstupní pigtaily a rozdělovače parního metanového reforméru (SMR).

 
 
Parametr Hodnota
Proces Výroba vodíku parním reformováním zemního plynu
Teplota 800–900 stupňů (1472–1652 stupňů F)
Tlak 15–35 bar (220–510 psi)
Atmosféra H2, CO, CO2, H20, CH4
Režim kritického selhání Trhání při tečení, tepelná únava, nauhličování

Proč je 800HT nařízeno (pro nejžhavější sekce):
Výstupní pigtaily jsou vystaveny nejvyšším teplotám v reformátoru. 800s hrubozrnnou strukturou HT (ASTM č.. 5 min) a řízené karbidy poskytují potřebnou pevnost při tečení. Pro méně náročné úseky (750–800 stupňů) může být 800H dostačující. Mnoho moderních vodíkových závodů specifikuje 800HT pro všechny výstupní komponenty pro standardizaci materiálu.

Aplikace 3: Primární výstup Ammonia Reformer

 
 
Parametr Hodnota
Proces Výroba vodíku pro syntézu amoniaku
Teplota 800–900 stupňů (1472–1652 stupňů F)
Tlak 20–40 barů (290–580 psi)
Atmosféra H2, N2, NH3, H20
Režim kritického selhání Nitridace, tečení

Proč je 800HT nařízeno:
Amoniakové reformátory pracují s vysokým parciálním tlakem dusíku. Vysoký obsah niklu (30–35 %) 800HT odolává nitridaci (tvorbě křehkých nitridů chromu). Standardní nerezové oceli (310H) zkřehnou během 2–3 let v důsledku nitridace.

Aplikace 4: Vstupní kužely a trubky výměníku potrubí pro přenos ethylenu (TLE).

 
 
Parametr Hodnota
Proces Zhášení krakovaného plynu k zastavení sekundárních reakcí
Teplota (vstup) 850–950 stupňů (1562–1742 stupňů F)
Tlak 5–10 barů (75–150 psi)
Atmosféra Krakované uhlovodíky, H2, pára
Režim kritického selhání Tepelná únava, oxidační tříštění, tečení

Proč je 800HT nařízeno (vstupní sekce):
Vstup TLE zažívá nejvyšší teplotu a nejtvrdší tepelné cykly. 800Výborná odolnost proti tepelné únavě a pevnost při tečení z něj činí preferovaný materiál. Pro sekce TLE (výstup) s nižší teplotou může být přijatelná 800H nebo dokonce 800.

Aplikace 5: Výstupní potrubí Methanol Reformer

 
 
Parametr Hodnota
Proces Výroba metanolu ze syntézního plynu
Teplota 800–900 stupňů (1472–1652 stupňů F)
Tlak 20–50 barů (290–725 psi)
Atmosféra H2, CO, CO2, CH3OH
Režim kritického selhání Creep, útok CO (karburizace)

Proč je specifikováno 800HT:
Metanolové reformátory fungují za podobných podmínek jako SMR. 800HT poskytuje potřebnou pevnost při tečení a odolnost proti nauhličování pro dlouhodobou-službu (8–12 let).

Souhrnná tabulka – výběr materiálu podle aplikace:

 
 
Aplikace Teplota Doporučená třída ASTM B407
Ethylenové krakovací cívky 950-1050 stupňů N08811 (800HT)
Výstupní pigtaily SMR 850-950 stupňů N08811 (800HT)
SMR výstupní potrubí 800-850 stupňů N08810 (800H) nebo N08811
Výstup reformátoru čpavku 800-900 stupňů N08811 (800HT)
Vstupní sekce TLE 850-950 stupňů N08811 (800HT)
Výstupní část TLE 600-800 stupňů N08810 (800H)
Metanolový reformátor 800-900 stupňů N08811 (800HT)
Obecné převáděcí potrubí 600-750 stupňů N08810 (800H)

Klíčové s sebou:Bezešvá trubka ASTM B407 UNS N08811 je předepsána pro nejnáročnější petrochemické aplikace, kde teploty přesahují 850 stupňů, kde je závažné tepelné cyklování nebo kde je vysoká rizika nauhličování/nitridace. Pro méně náročné podmínky může být přijatelný 800H za nižší cenu.


3. Otázka: Jaké je srovnání ASTM B407 UNS N08811 s litými materiály (např. HK-40, HP-40) pro svitky pecí na krakování etylenu?

A:
Ethylenové krakovací pece (pyrolýzní trubky) se tradičně vyráběly zodstředivě litýmateriály jako HK-40 (25Cr-20Ni), HP-40 (25Cr-35Ni) nebo HP-40 modifikovaný niobem a mikroslitinami. Nicméně ASTM B407 UNS N08811tepaná bezešvá trubkaje pro tuto službu stále více specifikována.

Porovnání tepané 800HT vs. lité HK-40 / HP-40:

 
 
Vlastnictví ASTM B407 UNS N08811 (opracovaný) Lité HK-40 (25Cr-20Ni) Lité HP-40 (25Cr-35Ni + Nb)
Výrobní Bezešvé (extrudované + tažené za studena) Odstředivě lité Odstředivě lité
Mikrostruktura Jemná, rovnoosá zrna Hrubá sloupcová zrna Hrubá sloupcová zrna
Pevnost při tečení (1000 stupňů, 1000 h) ~15 MPa ~10 MPa ~18 MPa
Poddajnost (prodloužení při RT) 35–45% 5–10% 8–15%
Odolnost proti nauhličování Dobrý (stupnice Cr₂O₃) Mírný Dobrý (vysoký Ni + Nb)
Svařitelnost Vynikající Špatné (vyžaduje předehřev + PWHT) Špatné (zvláštní postupy)
Tolerance defektů Velmi nízká (bezešvá, žádné vady odlitku) Střední (možná smršťovací pórovitost) Mírný
Maximální průměr Typicky Vnější průměr menší nebo rovný 250 mm Vnější průměr až 1200 mm Vnější průměr až 1200 mm
Cena (relativní) 1,2–1,5× HP-40 1,0× základní linie 1,0× základní linie

Výhody kované 800HT oproti litým materiálům:

 
 
Výhoda Vysvětlení
Vyšší tažnost 800HT (protažení 35–45 %) je mnohem tažnější než litý HP-40 (8–15 %). To poskytuje lepší odolnost proti tepelné únavě a toleranci tepelných šoků.
Bez vad odlitku Lité materiály mohou mít poréznost smršťování, mikrotrhlinky nebo vměstky. Tvářená 800HT je plně hustá bez takových vad.
Vynikající svařitelnost 800HT lze svařovat pomocí standardních postupů GTAW s plnivem ERNiCr-3. Litý HP-40 vyžaduje předehřátí (150–250 stupňů) a tepelné zpracování po svařování.
Lepší povrchová úprava Hladký povrch bezešvé trubky snižuje usazování koksu ve srovnání s-litým povrchem.
Jednotné vlastnosti Tvářený materiál má konzistentní vlastnosti ve všech směrech. Litý materiál má anizotropní vlastnosti (silnější ve směru sloupcového zrna).

Nevýhody kované 800HT ve srovnání s litou:

 
 
Nevýhoda Vysvětlení
Omezená velikost Bezešvá trubka 800HT je obvykle omezena na vnější průměr menší nebo rovný 250 mm. Pro větší průměry (např. vnější průměr 300–600 mm) jsou jedinou možností lité materiály.
Vyšší náklady Pro stejný průměr je 800HT obvykle o 20–50 % dražší než HP-40 na kilogram.
Nižší pevnost při tečení při velmi vysokých teplotách (1050 stupňů +) Při teplotách nad 1050 stupňů může mít litý HP-40 s niobem vyšší pevnost při tečení než 800HT.

Pokyny pro výběr spirál pro krakování etylenu:

 
 
Sekce cívky Teplota Doporučený materiál Odůvodnění
Vstup (nižší teplota) 600-800 stupňů 800HT (tepané) Dobrá pevnost při tečení, svařitelnost
Střední-sekce 800-950 stupňů 800HT (tepané) nebo HP-40 Obojí přijatelné
Outlet (nejžhavější) 950-1050 stupňů HP-40 (litý) s Nb Vyšší pevnost při tečení při špičkové teplotě
Plná cívka (standardizace) 800-1000 stupňů 800HT (tepané) Eliminuje rozdílné kovové svary

Případová studie – konverze etylénového kraku z HK-40 na 800HT:

Velká továrna na výrobu etylenu nahradila své krakovací cívky HK-40 (životnost 5 let) bezešvou trubkou ASTM B407 UNS N08811. Výsledky:

Životnost cívky se zvýšila z 5 let na 10 let (100% zlepšení).

Snížená frekvence odkoksování (hladší povrch).

Odstraněny chyby svarů (žádné přechody-na{1}}kované přechody).

Vyšší dovolené napětí umožnilo tenčí stěny, čímž se snížila hmotnost cívky o 15 %.

Klíčové s sebou: ASTM B407 UNS N08811 wrought seamless pipe is an excellent alternative to cast HP-40 for ethylene cracking coils up to 250 mm OD, particularly when weldability, ductility, and surface finish are priorities. For larger diameters or extreme temperatures (>1050 stupňů), mohou být stále preferovány lité materiály.


4. Otázka: Jaké jsou požadavky na svařování a tepelné zpracování po-svaru pro bezešvé trubky ASTM B407 UNS N08811 ve výrobě petrochemických závodů?

A:
Správné svařování UNS N08811 je pro petrochemické služby rozhodující. Na rozdíl od mnoha-slitin pro vysoké teploty nevyžaduje 800HT povinné tepelné zpracování po svařování (PWHT), ale je třeba dodržovat specifické postupy.

Schválené svařovací procesy pro 800HT:

 
 
Proces Označení AWS Typická aplikace Vhodnost
GTAW (TIG) GTAW Root pass, tenká stěna (< 6 mm) Vynikající
GMAW (MIG) GMAW Naplňte a uzavřete průchody Dobrý
SMAW (hůl) SMAW Polní svařování, opravy Dobrý
SAW (potopený oblouk) SAW Heavy wall (>12 mm), dílenská výroba Spravedlivý (vyžaduje kontrolu toku)

Doporučení přídavného kovu:

 
 
Výplňový kov Klasifikace AWS Kdy použít
ERNiCr-3 A5.14 (Inconel 82) Nejběžnější– obecné petrochemické svařování
ERNiCrCoMo-1 A5.14 (Inconel 617) Provoz nad 850 stupňů (vyšší pevnost při tečení)
ENiCrFe-2 A5.11 (tyčová elektroda) SMAW ekvivalent ERNiCr-3
ERNiFeCr-2 A5.14 (odpovídající 800HT) Když je shoda kompozice kritická (vzácné)

Proč je preferován ERNiCr-3 (Inconel 82):

 
 
Funkce Prospěch
Vysoký obsah niklu (70 %+) Poskytuje tažnost a odpovídá tepelné roztažnosti 800HT
niob (2–3 %) Zabraňuje praskání za horka při tuhnutí
Dobrá pevnost při zvýšené teplotě- Pevnost při tečení kompatibilní se základním kovem 800HT
Snadno dostupné Standardní plnivo pro svařování slitin niklu

Parametry svařování (typický postup GTAW):

 
 
Parametr Hodnota
Teplota předehřátí Není vyžadováno (pokojová teplota je přijatelná)
Interpass teplota Maximální nebo menší než 150 stupňů (300 stupňů F).
Přívod tepla 0,5–1,5 kJ/mm
Ochranný plyn (GTAW) 100% argon (nebo Ar + 25% He pro silnější řezy)
Zpětné{0}}čištění Vyžaduje se pro kořenový průchod (argon, 10–15 l/min)
Cestovní rychlost 80–150 mm/min (v závislosti na tloušťce stěny)
Typ elektrody 2% thoriovaný wolfram (EWTh-2) nebo lanthanovaný
Průměr elektrody 2,4 mm (3/32″) pro většinu aplikací

Požadavky po-tepelném zpracování po svařování (PWHT):

Pro petrochemické služby je PWHT 800 HTobecně NENÍ vyžadovánopodle ASME Code, za předpokladu:

Základní kov je ve stavu-žíhaném roztoku (jak-dodáváno).

Přídavný kov je ERNiCr-3 nebo ekvivalentní.

Provozní teplota je nižší než 900 stupňů (bez obav ze senzibilizace).

Když se doporučuje PWHT:

 
 
Situace Požadavek PWHT Postup PWHT
Thick wall (>25 mm) s vysokým omezením Doporučeno (snížit zbytková napětí) 900–950 stupňů po dobu 1 h/25 mm, pomalé chlazení
Služba se silným tepelným cyklováním (např. etylenový TLE) Doporučeno (zlepšit tažnost) 900–950 stupňů po dobu 1 hodiny, chlazení vzduchem
Nádoba bude po svařování roztokem žíhána (složitá montáž) Požadovaný Plné rozpouštěcí žíhání: 1150–1200 stupňů + rychlé ochlazení
Standardní petrochemické potrubí (většina případů) Není vyžadováno –

Důležité:Pokud se provádí PWHT, je třeba se vyhnout teplotnímu rozsahu 550–750 stupňů (1022–1382 stupňů F) nebo minimalizovat doby zdržení, protože tento rozsah může zhrubnout karbidy. Doporučený rozsah PWHT pro 800HT je900–950 stupňů (1652–1742 stupňů F).

Požadavky na svářečskou kvalifikaci (podle ASME sekce IX):

 
 
Kvalifikace Testovací metoda Přijetí
Záznam o kvalifikaci postupu (PQR) Napětí, ohyb, tvrdost 515 MPa UTS min, ohyb 180 stupňů bez prasklin
Kvalifikace výkonu svářeče (WPQ) Rentgenový nebo ohybový test Žádné závady podle oddílu IX
Průzkum tvrdosti Přes svar, HAZ, obecný kov Odchylka od obecného kovu menší nebo rovna 15 %.

Běžné vady svařování a prevence pro 800HT:

 
 
Přeběhnout Příčina Prevence
Praskání za tepla (středová osa svaru) Vysoký tepelný příkon + omezení Použijte ERNiCr-3 (Nb zabraňuje praskání); regulace interpass tepl
Pórovitost Nedostatečné stínění; špinavý obecný kov Zpět{0}}očištění; čistá oblast svaru; suchý výplňový kov
Nedostatek fúze Nízký tepelný příkon; nesprávná technika Kvalifikovaný postup; správnou cestovní rychlost
Podříznutí Nadměrný proud; špatný úhel elektrody Snižte proud; udržujte úhel pojezdu 15 stupňů
Praskání kráteru Náhlé ukončení Použijte cyklus plnění kráteru; vybrousit krátery

Požadavky na kontrolu pro petrochemický servis:

 
 
Metoda NDE Norma Rozsah Přijetí
vizuální (VT) ASME, oddíl V, článek 9 100% Žádné praskliny, podříznutí Menší nebo rovno 0,4 mm
Penetrační prostředek barviva (PT) ASTM E165 100 % svarů (kritická služba) Žádné lineární indikace
Radiografie (RT) ASME oddíl V, článek 2 Na kód (obvykle 100 % pro spoje kategorie A a B) Žádné praskliny, žádné neúplné spojení/penetrace
Testování tvrdosti ASTM E18 Vzorek podle postupu Menší nebo rovno 35 HRC (pokud je požadováno NACE)

Klíčové informace pro výrobce petrochemie:

Použijte přídavný kov ERNiCr-3 (Inconel 82).pro svařování trubky ASTM B407 UNS N08811.

Není vyžadována žádná PWHTpro většinu petrochemických aplikací (úspora času a nákladů).

Regulace interpass teplotypod 150 stupňů, aby se zabránilo vysrážení karbidů.

Zpět-vyčistěte kořenový průchodaby se zabránilo oxidaci a poréznosti.

Kvalifikujte postupy svařovánípodle ASME sekce IX před výrobním svařováním.


5. Otázka: Jaké jsou běžné způsoby poruch bezešvé trubky ASTM B407 UNS N08811 v petrochemickém provozu a jak jim lze předcházet?

A:
Navzdory svým vynikajícím-teplotním vlastnostem může UNS N08811 selhat v petrochemickém provozu, pokud nejsou podmínky návrhu, provozu nebo výroby řádně kontrolovány. Pochopení způsobů selhání umožňuje prevenci a prodloužení životnosti.

Režim selhání 1: Creep Rupture (vyboulení nebo podélné rozdělení)

 
 
Parametr Popis
Vzhled Lokalizované vyboulení, diametrální růst nebo podélné trhliny
Umístění Typicky v nejteplejší části (např. sálavá zóna pece)
Mikrostruktura Kavitace na hranicích zrn, hrubnutí karbidů, prodlužování zrn

příčiny:

Provozní teplota nad designem (i 10–20 stupňů výrazně snižuje životnost)

Tlakové špičky (rozrušené podmínky)

Carbide coarsening after long-term service (>50 000 hodin)

Nedostatečná tloušťka stěny pro skutečné podmínky

Prevence:

Instalace monitorování teploty (termočlánky, optické pyrometry)

Udržujte přetlakové ventily

Proveďte posouzení životnosti při 50 % návrhové životnosti (replikace, tvrdost)

Zvažte 800HT pro nejteplejší sekce (vyšší pevnost při tečení než 800H)

Způsob kontroly:Měření rozměrů (vyboulení OD), tloušťka stěny ultrazvukem, replikace pro kavitaci.


Režim poruchy 2: Karburizační křehkost

 
 
Parametr Popis
Vzhled Tmavý, zašpiněný povrch; křehký lom; snížená tažnost
Umístění ID povrch (procesní strana)
Mikrostruktura Vnitřní karbidy chrómu; chróm-ochuzená matrice; magnetický (nauhličený 800HT se stává feromagnetickým)

příčiny:

Pronikání uhlíku z atmosféry pece (uhlovodíky, CO)

Poškozené nebo rozbité oxidové okují

Nízký obsah chrómu na povrchu (nemořená trubka)

Přímé působení plamene

Prevence:

Udržujte oxidační podmínky (přebytečná pára v reformátorech)

Řídit rychlost spouštění{0}}/vypínání (zabránit tepelnému šoku v měřítku)

Zadejte mořený a pasivovaný povrch (odstraní-chromovou vrstvu ochuzenou)

Správné nastavení hořáku; nainstalovat protipožární štíty

Způsob kontroly:Analýza uhlíku (vrtáky z ID), testování magnetické permeability, vířivé proudy.


Režim selhání 3: Tepelné únavové praskání

 
 
Parametr Popis
Vzhled Vícenásobné jemné trhliny, typicky obvodové (při svarech nebo koncentracích napětí)
Umístění Svařovací špičky, ostré rohy, oblasti s vysokým omezením
Mikrostruktura Transgranulární trhliny (typické pro únavu)

příčiny:

Časté spouštění{0}}vypínání/vypínání (např. týdenní odkoksování v etylenových pecích)

Rapid temperature changes (>50 stupňů/min)

Koncentrace napětí (výztuž svaru, ostré přechody)

Zkřehnutí z dlouhodobého-stárnutí

Prevence:

Pokud je to možné, snižte frekvenci cyklů

Ovládání rychlosti ohřevu/chlazení (sledujte rychlosti náběhu výrobce)

Hladké přechody; brousit výztuž svaru v rovině

Použijte 800HT (lepší odolnost proti tepelné únavě než 800H)

Způsob kontroly:Průnik barviva (PT) svarů a bodů koncentrace napětí; replikace obecného kovu.


Režim selhání 4: Vysoká-tepelná oxidace / odlupování

 
 
Parametr Popis
Vzhled Ztráta kovu, ztenčení, důlková tvorba povrchu (odlupování okují)
Umístění OD povrch (strana pece)
Mikrostruktura Tenký nebo chybějící Cr₂O₃ vodní kámen; vnitřní oxidace

příčiny:

Nedostatečný obsah chrómu (materiál je mimo{0}}specifikace – vzácné)

Vysoce oxidační atmosféra (přebytek vzduchu)

Tepelné cyklování (odlupování vodního kamene v důsledku nesouladu expanze)

Parní-vylepšená oxidace (v reformátorech)

Prevence:

Ověřte chemii materiálu (Cr větší nebo rovno 19 %)

Ovládejte atmosféru pece (vyhněte se nadměrnému přebytku vzduchu)

Použijte 800HT (vyšší Al zlepšuje přilnavost vodního kamene)

Zvažte aluminidový povlak pro extrémní provoz

Způsob kontroly:Vizuální (stav stupnice), tloušťka stěny ultrazvuku (ztráta kovu).


Režim selhání 5: Sulfidační útok (v krmivech obsahujících síru)

 
 
Parametr Popis
Vzhled Vrstvená, drobivá šupina; ředění kovů
Umístění OD nebo ID v závislosti na zdroji síry
Mikrostruktura Železo-sulfidy niklu (nízký bod tání)

příčiny:

Vysoký obsah síry v krmivu (např. krakování nafty)

redukční atmosféra (síra neoxidovaná na SO₂)

Nízký obsah chrómu na povrchu (poškozený vodní kámen)

Prevence:

Omezte síru v krmivu (v případě potřeby předem upravte)

Udržujte oxidační podmínky (přebytečná pára)

Zajistěte neporušený vodní kámen Cr₂O₃ (zabraňte tepelnému odlupování)

Způsob kontroly:Vizuální (sulfidická škála), chemická analýza okují.


Srovnávací tabulka poruchových režimů:

 
 
Režim selhání Typická životnost Metoda inspekce Prevence
Creep ruptura 8–12 let (design) Dimenzionální, UT, replikace Regulace teploty, hodnocení životnosti
Nauhličování 5–10 let Analýza uhlíku, magnetická Integrita stupnice, mořený povrch
Tepelná únava Proměnná (závislá na cyklu-) PT, replikace Řízená rychlost ramp, plynulé přechody
Oxidace/spalace 10–15 let Vizuální, tloušťka stěny UT Kontrola atmosféry, nátěr
Sulfidace 2–5 let (pokud je těžké) Vizuální, škálová analýza Předúprava krmiva, oxidační atmosféra

Metodika hodnocení životnosti pro potrubí 800HT v provozu-:

Revize provozních dat– Teplota, tlak, historie cyklu.

Vizuální kontrola– Vyboulení, praskání, stav měřítka.

Rozměrové měření– OD a ID (tloušťka stěny) na více místech.

Testování tvrdosti– Zvýšená tvrdost indikuje nauhličování; Snížená tvrdost znamená nadměrné stárnutí.

Replikace (polní metalografie)– Kavitace na hranici zrn indikuje poškození tečením.

Analýza uhlíku– Odvrtejte třísky z vnitřního povrchu (pro posouzení nauhličení).

Výpočet zbývající životnosti– Použití Larsonova{0}}Millerova parametru nebo křivek dotvarování výrobce.

Doporučení pro preventivní údržbu pro petrochemické závody:

 
 
Akce Frekvence
Vizuální kontrola kritického potrubí Každý obrat (1–2 roky)
Měření tloušťky stěny (UT) Každý obrat
Dye penetrant (PT) svarů Každý obrat (nebo častěji pro cyklickou službu)
Replikace (posouzení poškození tečením) Při 50 % konstrukční životnosti pak každé 2–3 roky
Monitorování teploty (záznam dat) Kontinuální
Kontrola provozních podmínek (odchylky od návrhu) Čtvrtletní

Klíčové informace pro provozovatele petrochemie:

Creep rupturaje nejběžnějším-režimem dlouhodobého selhání – řídit teplotu.

Nauhličováníurychluje tečení – zachování ochranného vodního kamene.

Tepelná únavaje problémem v cyklickém provozu – řízení rychlosti ramp.

Proveďte hodnocení životapři 50 % konstrukční životnosti plánovat výměny.

Zvažte upgrade na 800HTpro výměnu potrubí v nejteplejších částech.

Pochopením těchto poruchových režimů a implementací vhodných inspekčních a preventivních strategií může bezešvé potrubí ASTM B407 UNS N08811 dosáhnout své projektované životnosti 8–12 let (nebo déle) v náročném petrochemickém provozu.

info-429-432info-428-431

info-428-429

 

 

Odeslat dotaz

whatsapp

Telefon

E-mail

Dotaz