1. Co je Hastelloy UNS N10675 a jak se jeho složení liší od jiných slitin niklu-molybdenu?
Hastelloy UNS N10675 je slitina niklu-molybdenu s extrémně nízkým obsahem uhlíku a křemíku, navržená pro výjimečnou odolnost vůči redukčním kyselinám, zejména kyselině chlorovodíkové, při všech koncentracích a teplotách. Je běžně známá pod obchodním názvem Hastelloy B-3 a představuje evoluci dřívější slitiny B-2 se zlepšenou tepelnou stabilitou a zpracovatelností.
Chemické složení (podle ASTM B335):
| Živel | hmotnost % |
|---|---|
| nikl (Ni) | Zůstatek (65 % min) |
| molybden (Mo) | 27.0 - 32.0 |
| železo (Fe) | 1.0 - 3.0 |
| Chrom (Cr) | 1.0 - 3.0 |
| kobalt (Co) | Menší nebo rovno 3,0 |
| Wolfram (W) | Menší nebo rovno 3,0 |
| mangan (Mn) | Menší nebo rovno 3,0 |
| hliník (Al) | Menší nebo rovno 0,50 |
| titan (Ti) | Menší nebo rovno 0,20 |
| zirkonium (Zr) | Menší nebo rovno 0,10 |
| uhlík (C) | Menší nebo rovno 0,01 |
| křemík (Si) | Menší nebo rovno 0,10 |
Srovnání s jinými slitinami niklu-molybdenu:
| Slitina | UNS | po % | Cr % | Fe % | C % | Si % | Klíčové vlastnosti |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| B-3 | N10675 | 27-32 | 1-3 | 1-3 | Menší nebo rovno 0,01 | Menší nebo rovno 0,10 | Vylepšená tepelná stabilita, lepší zpracovatelnost |
| B-2 | N10665 | 26-30 | Menší nebo rovno 1,0 | Menší nebo rovno 2,0 | Menší nebo rovno 0,02 | Menší nebo rovno 0,10 | Originální slitina B; náchylné k intermetalickým fázím |
| B-4 | N10629 | 26-30 | 1-1.5 | 3-6 | Menší nebo rovno 0,01 | Menší nebo rovno 0,05 | Upraveno pro lepší tepelnou stabilitu |
Klíčové kompoziční vlastnosti N10675 (B-3):
Velmi vysoký molybden (27–32 %):
Poskytuje výjimečnou odolnost vůči redukčním kyselinám, zejména kyselině chlorovodíkové (HCl) ve všech koncentracích až do varu.
Vytváří ochranný film oxidů molybdenu a solí, který je stabilní v redukčních prostředích.
Primární přispěvatel k odolnosti proti korozi u ne-oxidačních kyselin.
Ultra-nízkouhlíkové (méně než nebo rovno 0,01 %):
Minimalizuje precipitaci karbidů během svařování a tepelné expozice.
Nezbytné pro udržení odolnosti proti mezikrystalové korozi ve-svařovaném stavu.
Ultra-nízký obsah křemíku (méně než nebo rovno 0,10 %):
Snižuje tvorbu intermetalických fází (Ni-Mo uspořádané fáze), které mohou slitinu zkřehnout.
Zlepšuje tepelnou stabilitu při svařování a výrobě.
Kontrolovaný chrom (1–3 %):
Poskytuje omezenou odolnost vůči oxidujícím látkám, aniž by došlo ke snížení výkonu slitiny při redukci kyselin.
Kontrolovaná hladina zabraňuje tvorbě škodlivých fází a zároveň nabízí určitou toleranci vůči menším oxidačním činidlům.
Železo (1-3%) a další prvky:
Zajistěte posílení pevného roztoku.
Mangan, hliník, titan a zirkonium působí jako deoxidační činidla a zjemňovače zrna.
Jak se N10675 zlepšuje na B-2:
Původní Hastelloy B-2 byl náchylný k tvorbě intermetalických fází (Ni-Mo uspořádané fáze), když byl vystaven teplotám v rozmezí 1200 stupňů F až 1600 stupňů F (650 stupňů -870 stupňů) během svařování nebo tepelného zpracování. Tyto fáze způsobily křehnutí a snížení odolnosti proti korozi. N10675 (B-3) byl vyvinut s:
Nižší křemík (méně než nebo rovno 0,10 % vs. menší nebo rovno 0,10 % podobné, ale přísnější kontrola).
Kontrolovaný chrom (1-3 % vs. méně než nebo rovno 1,0 %).
Optimalizovaná rovnováha prvků pro výrazné zpomalení kinetiky srážení fáze.
Tato zlepšená tepelná stabilita znamená, že N10675 má širší "výrobní okno" a je mnohem shovívavější při svařování a tepelném zpracování, což z něj činí preferovanou volbu oproti B-2 pro většinu aplikací.
2. Jaké jsou primární aplikace slitinových tyčí Hastelloy N10675 v chemickém a farmaceutickém průmyslu?
Tyče ze slitiny Hastelloy N10675 jsou určeny pro aplikace, kde je vyžadována mimořádná odolnost vůči redukčním kyselinám, zejména kyselině chlorovodíkové. Tvar tyče je obvykle opracován do součástí, které musí odolat nejagresivnějším korozním prostředím při zachování mechanické integrity.
Aplikace chemického zpracování:
Služba kyseliny chlorovodíkové (HCl):
Funkce: Součásti systémů výroby, manipulace a skladování HCl.
Proč N10675 Bars: Bezkonkurenční odolnost vůči HCl při všech koncentracích a teplotách až do varu. Používá se pro:
Součásti ventilů: Vřetena, koule, sedla a tělesa pro servisní ventily HCl.
Hřídele a oběžná kola čerpadel: Pro odstředivá čerpadla s cirkulací HCl.
Přístrojové vybavení: Teploměrné jímky, pouzdra senzorů, clony.
Služba kyseliny sírové (H₂SO₄):
Funkce: Součásti zařízení na výrobu kyseliny sírové a manipulačních systémů.
Proč N10675 Bars: Vynikající odolnost vůči kyselině sírové při snižování koncentrací (až 60 %) při mírných teplotách.
Typické součásti: Hřídele míchadel, vřetena ventilů, upevňovací prvky.
Služba kyseliny octové a organické kyseliny:
Funkce: Součásti výroby kyseliny octové a manipulace s ní.
Proč tyčinky N10675: Vynikající odolnost vůči všem koncentracím kyseliny octové, dokonce i při varu.
Typické součásti: Hřídele čerpadla, lopatky mixéru, součásti ventilů.
Služba kyseliny fosforečné (H₃PO₄):
Funkce: Složky při výrobě kyseliny fosforečné (kde chybí fluoridy).
Proč tyčinky N10675: Dobrá odolnost vůči čisté kyselině fosforečné; pro nečistou kyselinu (s fluoridy) může být výhodný G-30.
Aplikace ve farmaceutickém průmyslu:
Reaktory pro syntézu API:
Funkce: Hřídele míchadel, přepážky a vybavení v reaktorech pro syntézu aktivních farmaceutických přísad (API).
Proč tyčinky N10675: Zabraňuje kovové kontaminaci citlivých farmaceutických produktů; odolává agresivním činidlům a čisticím prostředkům.
Vodní systémy s vysokou-čistotou:
Funkce: Součásti v systémech vody pro injekce (WFI) a čisticích zařízeních.
Proč tyče N10675: Odolává korozi z vysoce-čisté vody a dezinfekčních prostředků; hladké opracované povrchy zabraňují ulpívání bakterií.
Chromatografické vybavení:
Funkce: Přesné komponenty v systémech preparativní chromatografie.
Proč N10675 Bars: Inertní vůči mobilním fázím; opracované s přesnými tolerancemi pro těsnicí povrchy.
Další aplikace:
| Průmysl | Aplikace | Komponenty obráběné z tyče |
|---|---|---|
| Zpracování jaderného paliva | Komponenty rozpouštěče | Hřídele míchadel, upevňovací prvky (pokud je přítomen HCl) |
| Rafinace kovů | Zařízení na vyluhování kyseliny | Hřídele čerpadel, vřetena ventilů |
| Zpracování odpadů | Kyselinové neutralizační systémy | Komponenty ventilů, míchadla |
| Chemické tankery | Nákladní čerpadla a ventily | Hřídele, oběžná kola, těsnění |
| Buničina a papír | Zařízení bělíren | Hřídele míchadel, spojovací materiál |
Typické součásti obrobené z tyčí N10675:
| Komponent | Barový formulář | Obráběcí operace |
|---|---|---|
| Hřídele čerpadel | Kulatý bar | Soustružení, broušení, řezání klínových drážek |
| Dříky ventilů | Kruhová nebo šestihranná tyč | Soustružení, řezání závitů, broušení |
| Ventilové koule | Kulatý bar | Soustružení, frézování, broušení, lapování |
| Spojovací materiál | Šestihranná nebo kulatá tyč | Válcování/stříhání závitů, hlavička |
| Teploměrové jímky | Kulatý bar | Vrtání (hluboký otvor), soustružení, závitování |
| Hřídele míchadel | Kulatý bar | Soustružení, řezání klínové drážky |
| Příruby | Kulatý bar | Soustružení, vrtání, lícování |
| Přístrojové kování | Lišta malého průměru | Přesné soustružení, řezání závitů |
Případová studie: Komponenty ventilu s kyselinou chlorovodíkovou
V chemické továrně vyrábějící HCl docházelo k častým poruchám dříků ventilů ze slitiny B-2 při provozu 32% HCl při 180 °F. K poruchám došlo v důsledku korozního praskání na kořenech závitů po 6–12 měsících. Náhradní představce vyrobené z kulaté tyče Hastelloy N10675 prodloužily životnost na více než 4 roky, bez známek praskání nebo významné koroze. Vylepšená tepelná stabilita N10675 eliminovala riziko křehnutí během válcování závitů a vynikající odolnost slitiny proti chloridovému koroznímu praskání zajistila dlouhodobou spolehlivost.
3. Jaké vlastnosti obrábění jsou jedinečné pro slitinové tyče Hastelloy N10675 a jak dílny optimalizují parametry pro úspěšnou výrobu součástí?
Obrábění tyčí ze slitiny Hastelloy N10675 představuje výzvy podobné jiným slitinám niklu-molybdenu, ale její optimalizovaná chemie a tepelná stabilita ve skutečnosti zlepšuje obrobitelnost ve srovnání s dřívějšími slitinami B-2. Pochopení těchto vlastností je nezbytné pro efektivní výrobu.
Hlediska materiálního chování:
Vysoká pevnost:
Pevnost v tahu po žíhání: minimálně 110 ksi (760 MPa).
Vyžaduje vyšší řezné síly a tuhé nastavení.
Pracovní kalení:
Práce během obrábění rychle tvrdne.
Po pracovním vytvrzení se povrch stává abrazivním a obtížně řezatelný.
Důsledek: Musí řezat pod pracovní-vytvrzenou vrstvou; vyhněte se lehkým řezům, které dřou.
Nízká tepelná vodivost:
Teplo generované v zóně řezání zůstává koncentrované.
Způsobuje vysoké teploty hrotu nástroje a urychluje opotřebení nástroje.
Důsledek: Vyžaduje účinné chlazení a materiály nástroje odolné vůči teplu{0}}.
Gumové chipsy:
Vyrábí houževnaté, vláknité třísky, které se mohou obalit kolem nástroje a obrobku.
Důsledek: Vyžaduje utvařeče třísek a strategie kontroly třísek.
Built{0}}Up Edge (BUE):
Materiál se může přivařit k řezné hraně, což ovlivňuje konečnou úpravu a životnost nástroje.
Důsledek: Ostré nástroje, správné rychlosti/posuvy a chladicí kapaliny jsou nezbytné.
Vylepšení oproti B-2:
N10675 má o něco lepší obrobitelnost než B-2 díky stabilnější mikrostruktuře.
Snížená tendence k mezikrystalovému praskání při řezání závitů a těžké práci za studena.
Více shovívavosti ke změnám parametrů.
Strategie optimalizace:
Výběr nástroje:
| Operace | Doporučený materiál nástroje | Geometrie |
|---|---|---|
| Soustružení (hrubé) | Karbid (třída C-2), potažený (TiAlN/AlTiN) | Pozitivní hrablo, ostrá hrana |
| Soustružení (dokončení) | Karbid, CBN pro tvrdé{0}}soustružení | Stírací vložky pro konečnou úpravu |
| Frézování | Tvrdokovové frézy-s vysokým posuvem | Pozitivní geometrie |
| Vrtání | Karbid, kobalt HSS pro malé otvory | Dělicí bod, chladicí kapalina skrz |
| Klepání | Tvarové závitníky jsou preferovány před řezanými závitníky | Speciální geometrie pro slitiny niklu |
| Řezání závitů | Frézování závitů nebo jeden bod- | Plnoprofilové vložky |
Parametry řezání:
| Operace | rychlost (SFM) | zdroj (IPR) | Hloubka řezu |
|---|---|---|---|
| Soustružení (hrubé) | 40-70 | 0.010-0.018 | 0.050-0.150" |
| Soustružení (dokončení) | 50-80 | 0.003-0.008 | 0.010-0.030" |
| Frézování | 40-70 | 0,002-0,005 IPT | 0.020-0.100" |
| Vrtání | 20-35 | 0,001-0,004 IPR | Peckův cyklus |
| Klepnutí (formulář) | 10-15 | Odpovídá stoupání závitu | N/A |
Chladicí kapalina a mazání:
Záplavová chladicí kapalina nezbytná; preferujeme vysoký-tlak prostřednictvím-nástroje.
Používejte vodou-rozpustné chladicí kapaliny s přísadami EP (extrémní tlak).
Pro závitování a řezání závitů zvažte speciální závitořezné směsi (chlorované nebo sířené oleje).
Zajistěte úplné pokrytí chladicí kapalinou pro kontrolu tepla a proplachování třísek.
Strategie dráhy nástroje:
Udržujte konstantní záběr (trochoidální frézování, adaptivní čištění).
Vyhněte se prodlévání nebo tření na jakémkoli místě.
Stupavé frézování bylo preferováno pro snížení pracovního zpevnění.
K řízení odvodu třísek použijte u hlubokých drážek odlupovací frézování.
Upínání:
Pevné nastavení je nezbytné, aby se zabránilo vibracím.
Používejte hydraulická nebo mechanická sklíčidla se správným uchopením.
Dlouhé tyče podepřete pevnými podpěrami nebo středy koníků.
Minimalizujte převis, abyste omezili chvění.
Úvahy o povrchové úpravě:
| Požadavek | Strategie |
|---|---|
| Standardní obrábění (63-125 Ra) | Správné posuvy/rychlosti, ostré nástroje |
| Přesné provedení (16-32 Ra) | Wiper destičky, dokončovací průchody, snížené posuvy |
| Velmi-jemné (8–16 Ra) | Broušení nebo leštění po obrábění |
| Vlákna | Frézování závitů nebo jeden-bod s více průchody světla |
Společné výzvy a řešení:
| Výzva | Řešení |
|---|---|
| Rychlé opotřebení nástroje | Snižte otáčky, zlepšujte chlazení, používejte povlakované karbidy |
| Špatná povrchová úprava | Zvyšte rychlost, snižte posuv, ostřejší nástroje |
| Ovládání čipem | Vložky lamače třísek, vysokotlaké-chladivo |
| Otužování práce | Udržujte agresivní krmivo, vyhněte se lehkým řezům |
| Vybudovaný-hran | Zvýšit rychlost, zlepšit mazání |
| Vibrace/klepání | Zvyšte tuhost, snižte převis, měňte rychlost |
| Rozměrová variace | Ovládejte nahromadění tepla a mezi průchody-nechte vychladnout |
Sekvence obrábění pro kritické součásti:
Hrubování: Odstraňte sypký materiál agresivními posuvy, ponechte 0,020-0,040" pro dokončování.
Odlehčení pnutí (volitelné): U přesných součástí zvažte žíhání pro odlehčení pnutí po hrubování, abyste uvolnili zbytková napětí (1600 stupňů F-1800 stupňů F, pomalé chlazení).
Polo{0}}dokončení: Stroj s přesností 0,005–0,010 palce od konečných rozměrů.
Finish: Finální řezy s lehkým posuvem a ostrými nástroji pro rozměrovou přesnost a povrchovou úpravu.
Řezání závitů/broušení: Finální operace s vhodnými technikami.
4. Jaké požadavky na kontrolu kvality a certifikaci se vztahují na slitinové tyče Hastelloy N10675 pro kritické aplikace?
Tyče ze slitiny Hastelloy N10675 pro kritické chemické aplikace vyžadují přísnou kontrolu kvality a komplexní certifikaci, aby byla zajištěna integrita materiálu, odolnost proti korozi a dlouhodobá- spolehlivost. Tyto požadavky obvykle překračují standardní specifikace ASTM.
Rozhodující specifikace:
| Norma | Titul | Aplikace |
|---|---|---|
| ASTM B335 | Tyče, tyče a dráty ze slitiny niklu-molybdenu | Specifikace primárního materiálu |
| ASTM B880 | Obecné požadavky na tyče, tyče a dráty z niklové slitiny | Doplňkové požadavky |
| ASME oddíl II, část B | SB-335 | ASME verze kódu kotle a tlakové nádoby |
| Konkrétní-zákazníka | Různé | Často přísnější |
Požadavky na certifikaci materiálu:
Zpráva o zkoušce mlýna (MTR):
Certifikovaná chemická analýza na teplo.
Ověření mechanických vlastností (tah, kluz, tažnost).
Certifikace tepelného zpracování (teplota, čas, metoda kalení).
Sledovatelnost od taveniny k hotové tyči.
Sledovatelnost tepla:
Každá tyč označena číslem tepla.
Mapování tyčí na specifická udržovaná tepla.
Pozitivní identifikace materiálu (PMI):
Často vyžadováno pro kritické aplikace.
Ověřte sklon na každé tyči (100% běžná kontrola).
X-fluorescenční (XRF) nebo optická emisní spektroskopie (OES).
Ověření chemického složení (ASTM B335):
| Živel | Požadavek (%) |
|---|---|
| Nikl | Zůstatek (65 % min) |
| Molybden | 27.0 - 32.0 |
| Železo | 1.0 - 3.0 |
| Chrom | 1.0 - 3.0 |
| Kobalt | Menší nebo rovno 3,0 |
| Wolfram | Menší nebo rovno 3,0 |
| Mangan | Menší nebo rovno 3,0 |
| Hliník | Menší nebo rovno 0,50 |
| Titan | Menší nebo rovno 0,20 |
| Zirkonium | Menší nebo rovno 0,10 |
| Uhlík | Menší nebo rovno 0,01 |
| Křemík | Menší nebo rovno 0,10 |
Ověření mechanické vlastnosti (ASTM B335):
| Vlastnictví | Požadavek na pokojovou teplotu |
|---|---|
| Pevnost v tahu | 110 ksi (760 MPa) minimálně |
| Mez kluzu (0,2% offset) | 51 ksi (350 MPa) minimálně |
| Prodloužení | minimálně 40 %. |
Ne{0}}destruktivní zkouška (NDE):
| Metoda | Aplikace | Defekty cílené |
|---|---|---|
| Ultrazvukové testování (UT) | Větší průměry, kritické aplikace | Vnitřní vměstky, dutiny, praskliny |
| Testování vířivými proudy (ET) | Menší průměry, kontrola povrchu | Povrchové švy, přesahy, praskliny |
| Kapalný penetrant (PT) | Bar končí, podezřelé oblasti | Povrchové praskliny, praskliny |
| Vizuální vyšetření (VT) | 100 % povrchů tyčí | Povrchové vady, kvalita provedení |
Rozměrová kontrola:
| Parametr | Tolerance (podle ASTM B335) | Metoda měření |
|---|---|---|
| Průměr (kulatý) | +0.000", -0,005" až -0,020" (závisí na velikosti) | Mikrometr, posuvná měřítka |
| Tloušťka (plochá) | ±0,005" až ±0,015" | Mikrometr, posuvná měřítka |
| Šířka (plochá) | +0.010" až +0.125", -0" | Posuvná měřítka, metr |
| Délka | +0.125" až +0.250", -0" | Svinovací metr |
| Přímost | 1/8" ve 3 stopách (typické) | Straightedge, spároměr |
| Povrchová úprava | Jak je uvedeno (obvykle 63-125 Ra) | Vizuální, profilometr |
Požadavky na kvalitu povrchu:
Nedovolené vady: Praskliny, překrytí, švy, důlky, škrábance, stopy po matrici.
Přijatelné: Lehké rýsovací čáry, drobné manipulační značky (pokud jsou ve specifikaci povrchové úpravy).
Kontrola: Vizuální za dobrého osvětlení; PT pro kritické oblasti.
Testování koroze (nezbytné pro B-slitiny):
ASTM G28 Metoda A:
Účel: Zjistit náchylnost k mezikrystalové korozi.
Prostředí: Vroucí síran železitý-kyselina sírová (50% H2SO4 + síran železitý).
Doba trvání: 24 hodin (typické).
Akceptace: Míra koroze Menší nebo rovna 0,5 mm/rok (typické, specifické pro zákazníka-).
Kritické pro B-slitiny: Ověřuje, že tepelné zpracování bylo účinné a materiál neobsahuje škodlivé sraženiny.
ASTM G28 metoda B:
Účel: Vyhodnotit obecnou odolnost proti korozi.
Prostředí: Vařící kyselina sírová se síranem železitým (různé poměry).
Vlastní korozní testování:
Simulované procesní prostředí (např. vroucí HCl při specifické koncentraci).
Testování kuponů ve skutečném nebo simulovaném procesu.
Speciální testování pro kritické aplikace:
| Test | Účel | Typický požadavek |
|---|---|---|
| Velikost zrna | Ověřte jednotnou mikrostrukturu | ASTM 4-7 podle ASTM E112 |
| Hodnocení zařazení | Hodnocení čistoty | Podle ASTM E45 |
| Průzkum tvrdosti | Ověřte jednotnost | V rámci stanovených limitů |
| Mikrostrukturální vyšetření | Ověřte správné fáze | Žádné škodlivé precipitáty (fáze, μ fáze) |
| Test ohybu | Ověřte tažnost | Podle ASTM B335 |
| Roztržení stresu | Vysoká-teplotní pevnost | Je-li to požadováno pro službu se zvýšenou teplotou |
Balíček dokumentace (typický pro kritickou službu):
| Dokument | Obsah |
|---|---|
| Certifikovaná zpráva o zkoušce mlýna | Chemie, mechanika, tepelné zpracování |
| Zprávy NDE | UT, ET, PT zprávy s výsledky |
| Zpráva o rozměrové kontrole | Naměřené rozměry |
| Zpráva PMI | Ověření stupně pro každý pruh |
| Zprávy o korozních testech | Výsledky ASTM G28 (nezbytné pro B-slitiny) |
| Tabulky tepelného zpracování | Teplotní-záznamy doby pece |
| Osvědčení o shodě | Prohlášení o shodě specifikace |
| Záznamy sledovatelnosti | Mapování tepla na tyč |
Požadavky na značení podle ASTM B335:
ASTM B335
Stupeň (UNS N10675)
Velikost (průměr nebo{0}}průřez × délka)
Teplotní číslo
Jméno výrobce nebo ochranná známka
Země původu
Balení a ochrana:
Individuální balení nebo plastové pouzdro pro leštěné tyče.
Koncovky chránící konce před poškozením.
Balení s ochranným materiálem.
Dřevěné bedny pro export nebo kritické zásilky.
Vysoušedlo pro aplikace citlivé na vlhkost-.
Segregace od uhlíkové oceli během skladování a přepravy.
Kritéria přijetí pro kritickou službu:
Žádné povrchové ani vnitřní vady.
Chemické složení v rámci specifikace.
Mechanické vlastnosti splňující nebo překračující minima.
Rozměrová shoda s ASTM B335 nebo zákaznickým PO.
PMI ověřeno (100 %).
Test koroze prošel (ASTM G28 Typicky menší nebo roven 0,5 mm/rok).
Poskytuje kompletní balíček dokumentace.
5. Jaké aspekty tepelného zpracování jsou jedinečné pro slitinové tyče Hastelloy N10675 a jak zlepšená tepelná stabilita prospívá výrobě?
Tepelné zpracování tyčí ze slitiny Hastelloy N10675 je rozhodující pro dosažení požadované kombinace mechanických vlastností a odolnosti proti korozi. Zlepšená tepelná stabilita slitiny oproti dřívějším slitinám B-2 výrazně zjednodušuje výrobu při zachování výjimečného výkonu.
Možnosti tepelného zpracování:
Roztokové žíhání (standardní stav):
Teplota: 2050 stupňů F - 2150 stupňů F (1120 stupňů - 1175 stupňů).
Čas: 30-60 minut na palec tloušťky (minimálně 15 minut).
Chlazení: Rychlé zchlazení (voda nebo rychlé ochlazení plynem).
Účel:
Rozpusťte případné vysrážené fáze (karbidy, intermetalické látky).
Dosáhněte homogenní, jednofázové{0}}austenitické mikrostruktury.
Obnovte tažnost po práci za tepla nebo za studena.
Optimalizujte odolnost proti korozi.
Výsledné vlastnosti:
Tah: 110-125 ksi
Výtěžek: 51-65 ksi
Tažnost: 40-50%
Tvrdost: B90-100
Uvolnění stresu:
Teplota: 1600 stupňů F - 1800 stupňů F (870 stupňů - 980 stupňů).
Čas: 1-4 hodiny v závislosti na velikosti sekce.
Chlazení: Pomalé chlazení (pec nebo vzduch).
Účel:
Snižte zbytková napětí z práce za studena nebo obrábění.
Zlepšení rozměrové stability při přesném obrábění.
Upozornění pro slitiny B-: V tomto teplotním rozsahu se mohou vysrážet škodlivé fáze. U N10675 je riziko výrazně nižší než u B-2, ale stále přítomné. Ověřte pomocí zkoušky koroze, zda je použito odlehčení pnutí.
Výsledné vlastnosti:
Mírně vyšší pevnost než žíhaná.
Snížená tažnost.
Žíhané a tažené za studena (temper):
Proces: Tažení za studena po rozpouštěcím žíhání.
Účinek: Zvyšuje pevnost, snižuje tažnost zpevňováním.
Dostupné teploty:
Quarter Hard: Lehká práce za studena (5-10% snížení).
Half Hard: Střední práce za studena (10-20% snížení).
Full Hard: Maximální práce za studena (20-30% snížení).
Použití: Tam, kde je potřeba vyšší pevnost bez tepelného zpracování (spojovací prvky, hřídele).
Výsledné vlastnosti:
Tah: Až 140-160 ksi
Výtěžnost: až 100-120 ksi
Tažnost: 10-20% (v závislosti na povaze)
„Efekt B-2“ a jak se na něm N10675 zlepšuje:
Původní Hastelloy B-2 byl náchylný k tvorbě intermetalických fází (Ni-Mo uspořádané fáze, zejména fáze), když byl vystaven teplotám v rozmezí 1200 stupňů F-1600 stupňů F (650 stupňů -870 stupňů). K tomu může dojít během:
Pomalé chlazení v tomto rozsahu po žíhání.
Tepelné zpracování v tomto rozsahu (úleva od stresu).
Vícenásobné svarové průchody s vysokým tepelným příkonem.
Tyto fáze způsobily vážné zkřehnutí a ztrátu odolnosti proti korozi, což vedlo k termínu "B-2 efekt."
N10675 (B-3) Vylepšení:
Pomalejší kinetika srážení: Optimalizovaná chemie (řízený chrom, velmi nízký obsah křemíku, vyvážené složení) výrazně zpomaluje rychlost srážení fáze. To poskytuje širší „výrobní okno“.
Větší tolerance k teplotnímu cyklování: Komponenty vydrží vícenásobné svarové průchody nebo mírný přívod tepla bez významné senzibilizace.
Odpuštění rychlosti chlazení: I když se stále doporučuje rychlé zchlazení, N10675 je méně citlivý na mírně nižší rychlosti chlazení než B-2.
Snížené riziko křehnutí: Výrazně nižší riziko prasknutí během tváření, řezání závitů nebo tváření za studena.
Vliv na mechanické vlastnosti:
| Stav | Pevnost v tahu (ksi) | Mez kluzu (ksi) | Prodloužení (%) | Tvrdost (HRB/HRC) |
|---|---|---|---|---|
| Roztok žíhán | 110-125 | 51-65 | 40-50 | B90-100 |
| Zmírnění stresu | 115-130 | 55-70 | 35-45 | B95-105 |
| Tažené za studena (světlé) | 125-140 | 80-100 | 25-35 | B100-110 |
| Tažené za studena (těžké) | 140-160 | 100-120 | 10-20 | C20-30 |
Vliv na odolnost proti korozi:
| Stav | Mezikrystalová koroze | Obecná koroze (HCl) |
|---|---|---|
| Roztok žíhán | Nejlepší | Nejlepší |
| Uvolnění stresu (správné) | Dobré (pokud se zabránilo srážení fáze) | Dobrý |
| Uvolnění stresu (nevhodné) | Snížená (pokud se fáze vysrážejí) | Snížená |
| Tažené za studena | Dobré (stejné jako žíhané) | Dobrý |
| Nesprávně žíhané | Výrazně sníženo | Výrazně sníženo |
Mikrostrukturální úvahy:
Fázové srážky:
Primárním problémem je srážení Ni-Mo uspořádaných fází (fáze) a karbidů.
N10675 je navržen tak, aby odolal srážkám, ale dlouhodobá-expozice při teplotě 1200 až 1600 stupňů F může přesto způsobit určitou transformaci.
Ověřte pomocí testu koroze ASTM G28 po jakémkoli tepelném vystavení.
Velikost zrna:
Teplota a čas rozpouštěcího žíhání řídí velikost zrna.
Jemnější zrno (ASTM 5-7) preferováno pro únavovou pevnost a obrobitelnost.
Hrubší zrno může zlepšit odolnost proti tečení (vyžadováno u N10675 jen zřídka).
Doporučení pro tepelné zpracování podle aplikace:
| Aplikace | Doporučený stav | Odůvodnění |
|---|---|---|
| Hřídele čerpadel, vřetena ventilů | Roztokové žíhání + tažené za studena (kontrolovaná teplota) | Spojuje pevnost s odolností proti korozi |
| Spojovací materiál | Tažené za studena (vhodná teplota) | Pevnost pro předpětí; závity válcované po tažení |
| Obráběné součásti z tyče | Roztok žíhán | Nejlepší odolnost proti korozi; nejjednodušší obrábění |
| Komponenty vyžadující uvolnění stresu | Uvolnění pnutí při 1700 stupních F max, ověřte korozním testem | Rozměrová stabilita; ověřte, že nedochází k vysrážení fáze |
| Svařované výrobky | Roztok žíhaný před svařováním; není potřeba PWHT | N10675 tolerantní vůči tepelným cyklům svařování |
Ověření tepelného zpracování:
| Test | Účel |
|---|---|
| Testování tvrdosti | Ověřte jednotnost a správný stav |
| Mikrostrukturální vyšetření | Zkontrolujte velikost zrna, zkontrolujte výskyt sraženin |
| Mechanické testování | Potvrďte, že vlastnosti v tahu splňují požadavky |
| Testování koroze (ASTM G28) | Nezbytné pro ověření odolnosti proti korozi po jakékoli tepelné expozici |
Pokyny pro tepelné zpracování tyčí N10675:
Chraňte povrch během tepelného zpracování (vakuum, inertní atmosféra nebo ochranný nátěr).
Zabraňte kontaminaci z příslušenství pece nebo atmosféry (síra, halogeny).
Podpěrné tyče, aby se zabránilo prohýbání při teplotě.
Zajistěte rychlé zchlazení (upřednostňuje se voda), aby se minimalizoval čas v rozsahu srážek.
Po tepelném ošetření očistěte, abyste odstranili veškerý oxid nebo zbytky.
Po jakémkoli tepelném zpracování vždy ověřte korozním testem.








