1. Otázka: Co je ASTM B407 UNS N08810 a proč je tato specifikace kritická pro aplikace tlakových nádob?
A:
ASTM B407 je standardní specifikace probezešvé trubky a trubky z nikl{0}}železa-chromové slitiny, konkrétně pokrývající UNS N08800, N08810 (800H) a N08811 (800HT). Pro aplikace v tlakových nádobách je UNS N08810 (Incoloy 800H) nejčastěji specifikovanou jakostí díky své optimalizované odolnosti proti tečení při zvýšených teplotách.
Klíčové vlastnosti ASTM B407 pro servis tlakových nádob:
Výrobní:Trubka se vyrábí-opracováním za tepla (extruze nebo rotační děrování) s následným tažením za studena, čímž je zajištěna plně hustá, bezešvá struktura bez svaru. Tím se eliminuje faktor svarového spoje (typicky 0,85 pro svařované trubky), který vyžadují předpisy pro tlakové nádoby.
Tepelné zpracování:UNS N08810 vyžaduje tepelné zpracování rozpouštěcím žíháním při 1150–1200 stupních (2100–2190 stupňů F) s následným rychlým ochlazením. Tato úprava vytváří hrubozrnnou strukturu (minimálně ASTM č. . 5) s řízenou precipitací karbidů, která je nezbytná pro odolnost proti tečení.
Chemické složení (klíčové prvky pro návrh tlakové nádoby):
| Živel | Požadavek UNS N08810 (800H). |
|---|---|
| nikl (Ni) | 30.0 – 35.0% |
| Chrom (Cr) | 19.0 – 23.0% |
| uhlík (C) | 0,05 – 0,10 % (kontrolovaný rozsah) |
| hliník (Al) | 0.15 – 0.60% |
| titan (Ti) | 0.15 – 0.60% |
| železo (Fe) | Váhy |
Proč je ASTM B407 kritický pro tlakové nádoby:
Přijetí kódu ASME:ASTM B407 UNS N08810 je uznáván podle ASME Kodexu kotlů a tlakových nádob, sekce II (Materiály) a sekce VIII (Tlakové nádoby). Code Case 2225 poskytuje specifické dovolené namáhání pro 800H při zvýšených teplotách až do 900 stupňů (1652 stupňů F).
Bezešvá konstrukce:Kódy tlakových nádob vyžadují vyšší bezpečnostní faktory pro svařované potrubí (faktor účinnosti spoje E=0.85 pro bodovou RT, 1,0 pro 100% RT). Bezešvá trubka má ve výchozím nastavení E=1.0, což umožňuje tenčí stěny a lehčí nádoby.
Pevnost při tečení při vysoké teplotě:Na rozdíl od standardních nerezových ocelí, které ztrácejí pevnost nad 600 stupňů, si 800H zachovává užitečnou pevnost při tečení až do 900 stupňů. To umožňuje konstrukci tlakových nádob pro petrochemické, vodíkové a energetické aplikace.
Sledovatelnost:ASTM B407 vyžaduje plnou certifikaci mlýna, včetně tepelné analýzy, mechanických vlastností a ověření velikosti zrna. Tato sledovatelnost je povinná pro lisování tlakových nádob ASME.
Srovnání s jinými specifikacemi pro tlakové nádoby:
| Specifikace | Formulář produktu | ASME Code Case | Typická aplikace tlakové nádoby |
|---|---|---|---|
| ASTM B407 (800H) | Bezešvé potrubí | Kód Case 2225 | Vysokoteplotní pouzdra, trysky, potrubí |
| ASTM B163 (800H) | Bezešvá trubka (malý průměr) | Žádné (trubky výměníku tepla) | Trubkové svazky v tlakových nádobách |
| ASTM B514 (800H) | Svařovaná trubka | Žádné (žádné povolené zvýšené teploty) | Ne-tlakové nebo nízkotlaké-části |
| ASTM B408 (800H) | Bar a tvary | Nelze použít | Příruby, fitinky, podpěry |
Typické aplikace tlakových nádob pro ASTM B407 UNS N08810:
| Typ plavidla | Servisní teplota | Tlak | Kritický požadavek |
|---|---|---|---|
| Výstupní potrubí parního metanového reforméru (SMR). | 750-850 stupňů | 15–35 bar | Pevnost při tečení + odolnost proti nauhličování |
| Plášť výměníku přenosového potrubí pro krakování ethylenu (TLE). | 800-900 stupňů | 5–10 barů | Tepelná únava + odolnost proti oxidaci |
| Vysokoteplotní vodíkový reaktor (methanace) | 600-750 stupňů | 50–100 barů | Odolnost proti vysokoteplotnímu{0} útoku vodíkem (HTHA). |
| Plášť kotle na odpadní teplo reformátoru čpavku | 700-850 stupňů | 20–40 barů | Odolnost proti nitridaci + pevnost při tečení |
Klíčové s sebou:Pro jakoukoli tlakovou nádobu provozovanou nad 600 stupňů je často minimálním přijatelným materiálem bezešvé potrubí ASTM B407 UNS N08810. Nižší-kvalitní materiály (316H, 347H) postrádají pevnost při tečení, zatímco slitiny vyšší-třídy (Alloy 625, C-276) jsou výrazně dražší a pro většinu služeb zbytečné.
2. Otázka: Jak se ASME Code Case 2225 vztahuje na trubky ASTM B407 UNS N08810 používané v tlakových nádobách a jaké dovolené napětí poskytuje?
A:
ASME Code Case 2225 je řídící dokument, který stanoví povolená návrhová napětí pro Incoloy 800H (UNS N08810) a 800HT (UNS N08811) v konstrukci ASME kotlů a tlakových nádob. Bez tohoto pouzdra na kód by konstruktéři nemohli použít 800H pro sekci I (elektrické kotle) nebo sekci VIII (tlakové nádoby) při zvýšených teplotách.
Co Code Case 2225 poskytuje:
Přípustná tahová napětípro 800H při teplotách od 650 stupňů do 900 stupňů (1200 stupňů F až 1650 stupňů F).
Kritéria návrhuna základě meze pevnosti při tečení (průměr 100 000 hodin) s bezpečnostním faktorem 3,5.
Pravidla pro svarové spoje(ačkoli 800H se obvykle používá bezešvý).
Omezující teplota900 stupňů (1652 stupňů F) pro konstrukci sekce I.
Povolená napětí (S) na kódové pouzdro 2225 pro UNS N08810 (800H):
| Teplota (stupně) | Přípustné napětí (MPa) | Teplota (stupeň F) | Přípustný stres (ksi) |
|---|---|---|---|
| 650 | 30.2 | 1200 | 4.38 |
| 700 | 21.4 | 1300 | 3.10 |
| 750 | 13.8 | 1400 | 2.00 |
| 800 | 8.6 | 1450 | 1.25 |
| 850 | 5.5 | 1500 | 0.80 |
| 900 | 3.5 | 1650 | 0.51 |
Pro srovnání – nerezová ocel 316H (žádné pouzdro s kódem nad 650 stupňů):
| Teplota (stupně) | Přípustná 316H (MPa) | Povoleno 800H (MPa) |
|---|---|---|
| 650 | 24.1 (omezeno) | 30.2 |
| 700 | Není povoleno | 21.4 |
| 750 | Není povoleno | 13.8 |
| 800 | Není povoleno | 8.6 |
Praktický význam:Při 750 stupních by tlaková nádoba navržená s 316H vyžadovala 4× tloušťku stěny 800H (pokud by 316H bylo vůbec povoleno, což není). Pro většinu vysokoteplotních tlakových nádob je 800H ekonomickou volbou.
Jak používat povolená napětí v konstrukci tlakové nádoby:
Minimální požadovaná tloušťka stěny pro válcový plášť pod vnitřním tlakem je:
t = (P × R) / (S × E – 0.6P)(ASME sekce VIII, divize 1, UG-27)
Kde:
t=minimální tloušťka stěny (mm)
P=návrhový tlak (MPa)
R=vnitřní poloměr (mm)
S=povolené napětí z Code Case 2225 (MPa)
E=účinnost spoje (1,0 pro bezešvé potrubí)
Příklad výpočtu – výstupní rozdělovač SMR:
Návrhový tlak: 25 bar=2.5 MPa
Vnitřní poloměr: 150 mm (12″ NPS trubka, Sch 40, ID ≈ 303 mm, R=151.5 mm)
Teplota: 800 stupňů → S=8.6 MPa (z tabulky)
Společná účinnost (bezproblémová): E=1.0
t=(2,5 × 151,5) / (8,6 × 1,0 – 0,6 × 2,5)=378.75 / (8,6 – 1,5)=378.75 / 7.1=53.3 mm
Jedná se o velmi silnou stěnu (přibližně 2″). V praxi by designéři:
Použijte trubku s menším průměrem (více menších trysek místo jednoho velkého potrubí)
Snižte návrhový tlak (k omezení maximálního tlaku použijte odlehčení tlaku)
Pro tuto teplotu zvažte 800HT (vyšší dovolené napětí).
Omezení a podmínky Code Case:
| Stav | Požadavek |
|---|---|
| Maximální teplota | 900 stupňů (1652 stupňů F) pro sekci I; 815 stupňů (1500 stupňů F) pro sekci VIII, Div. 1 |
| Certifikace materiálu | Musí splňovat ASTM B407 s doplňkovým požadavkem S1 (velikost zrna) |
| Tepelné zpracování | Roztok žíhaný na 1150–1200 stupňů, rychle ochlazený |
| Svařování | Pokud je svařen, účinnost spoje na UW-12 (obvykle vyžaduje 100% RT) |
| Plíživá-únavová interakce | Musí být zváženo pro cyklickou službu (Code Case nepokrývá únavu) |
Dokumentace požadovaná pro ASME ražení:
Certifikát mlýna prokazující shodu s ASTM B407 a Code Case 2225
Ověření velikosti zrna (minimální číslo ASTM . 5 na ASTM E112)
Záznamy o tepelném zpracování (čas, teplota, rychlost chlazení)
PMI (Positive Material Identification) každé trubky
Hlášení NDE (RT, UT, PT podle potřeby)
Stav obnovení:Code Case 2225 je pravidelně obnovován ASME (obvykle každé 3 roky). Konstruktéři by měli vždy zkontrolovat nejnovější vydání ASME Kodexu kotlů a tlakových nádob pro aktuální povolená napětí a případné revize.
3. Otázka: Jaké mechanické vlastnosti musí splňovat potrubí ASTM B407 UNS N08810 pro provoz tlakové nádoby a jak se tyto vlastnosti mění při zvýšených teplotách?
A:
Pro provoz tlakových nádob ASTM B407 specifikuje minimální mechanické vlastnosti při pokojové teplotě-. Konstruktéři tlakových nádob však také potřebují vlastnosti zvýšené-teploty pro výpočty kódu.
Mechanické vlastnosti při pokojové teplotě podle ASTM B407 (800H):
| Vlastnictví | Požadavek |
|---|---|
| Pevnost v tahu (UTS) | 515 MPa (74,7 ksi) minimálně |
| Mez kluzu (0,2% offset, YS) | 205 MPa (29,7 ksi) minimálně |
| Prodloužení (ve 4D) | minimálně 30 %. |
| Tvrdost | Žádné specifikované maximum (obvykle menší nebo rovno 90 HRB) |
Typické skutečné vlastnosti (výrazně nad minimem):
| Vlastnictví | Typická hodnota |
|---|---|
| Pevnost v tahu | 580–650 MPa |
| Mez kluzu | 240–280 MPa |
| Prodloužení | 35–45% |
| Zmenšení plochy | 50–65% |
Mechanické vlastnosti zvýšené-teploty (typické, nikoli minimální kód):
| Teplota (stupně) | Mez kluzu (MPa) | Pevnost v tahu (MPa) | Elastický modul (GPa) |
|---|---|---|---|
| 21 (pokoj) | 240–280 | 580–650 | 196 |
| 200 | 190–230 | 530–600 | 185 |
| 400 | 170–210 | 510–570 | 170 |
| 500 | 160–200 | 480–540 | 160 |
| 600 | 150–190 | 400–480 | 150 |
| 650 | 140–180 | 350–430 | 145 |
| 700 | 120–160 | 280–360 | 140 |
| 750 | 90–130 | 220–300 | 135 |
| 800 | 60–100 | 160–240 | 130 |
Poznámka:To jsou typické hodnoty. Pro konstrukci tlakové nádoby,vždy používejte povolená napětí ASME Code Case 2225, nejsou typické meze kluzu. Kódový případ používá bezpečnostní faktor 3,5 na pevnost při tečení, která je mnohem nižší než mez kluzu při zvýšených teplotách.
Tekavé vlastnosti (kritické pro konstrukci tlakové nádoby nad 600 stupňů):
| Teplota (stupně) | Stres pro 1% tečení za 10 000 h (MPa) | Stres pro prasknutí za 100 000 h (MPa) |
|---|---|---|
| 600 | 90 | 65 |
| 650 | 55 | 40 |
| 700 | 32 | 24 |
| 750 | 18 | 14 |
| 800 | 11 | 8.5 |
| 850 | 7 | 5.5 |
| 900 | 4.5 | 3.5 |
Povolená napětí Code Case 2225 jsou odvozena z meze pevnosti po 100 000 hodinách dělené 3,5:
S=(mez pevnosti při 100 000 h) / 3,5
Pro 750 stupňů: Mez pevnosti ≈ 14 MPa → S=14 / 3.5=4.0 MPa?
Ale Code Case ukazuje 13,8 MPa při 750 stupních. Tato nesrovnalost existuje, protože Code Case používáprůměrnýpevnost v protržení (ne minimální) a zahrnuje úpravu teploty. Vždy používejte publikované hodnoty velikosti písmen.
Houževnatost a tažnost při zvýšené teplotě:
| Vlastnictví | 21 stupňů | 650 stupňů | 800 stupňů |
|---|---|---|---|
| Charpy V-vrubový dopad (J) | 150–200 | Není vyžadováno | Není vyžadováno |
| Prodloužení (%) | 40 | 35 | 30 |
| Zmenšení plochy (%) | 60 | 55 | 50 |
800H si zachovává vynikající tažnost i při 800 stupních, což je nezbytné pro tlakové nádoby, které zažívají tepelné cykly. Na rozdíl od některých slitin, které se stávají křehkými po dlouhodobém- stárnutí (např. sigma fáze v nerezových ocelích), 800H zůstává tažný díky své stabilní austenitické struktuře.
Požadavky na testování pro certifikaci tlakové nádoby:
| Test | Metoda ASTM | Frekvence | Přijetí |
|---|---|---|---|
| Napětí (RT) | E8 | Za teplo/šarže | 515 MPa UTS, 205 MPa YS min |
| Napětí (zvýšená teplota) | E21 | Při specifikaci | Podle požadavků na design |
| Tvrdost | E18 | Za teplo | Žádné konkrétní maximum (pouze záznam) |
| Velikost zrna | E112 | Za teplo | ASTM č.. 5 nebo hrubší |
| Zploštění | B407 | Každá trubka | Žádné praskání |
| Hydrostatický | B407 | Každá trubka | Žádný únik |
Praktické důsledky pro konstruktéry tlakových nádob:
Použijte vlastnosti minimální pokojové{0}}teplotypro výpočty hydrotestu za studena (typicky 1,5× návrhový tlak při 1,3× dovoleném napětí).
Použijte Code Case 2225 povolená napětípro návrh při zvýšené teplotě – nepoužívejte typické meze kluzu.
Zvažte plíživou-únavovou interakcipokud plavidlo zažívá tepelné cykly. Code Case neposkytuje údaje o únavě; prostudujte si údaje o únavě NIMS (National Institute for Materials Science)-za 800 hodin.
Specifikujte doplňkový požadavek S1(ověření zrnitosti) při objednávce trubky ASTM B407 pro tlakové nádoby.
4. Otázka: Jaké požadavky na svařování a tepelné zpracování po svařování (PWHT) se vztahují na trubky ASTM B407 UNS N08810, když se používají při výrobě tlakových nádob?
A:
Svařování potrubí ASTM B407 UNS N08810 pro tlakové nádoby musí splňovat ASME oddíl IX (Kvalifikace svařování a pájení) a specifické požadavky předpisu pro tlakové nádoby (oddíl VIII nebo oddíl I).
Schválené procesy svařování pro tlakové nádoby 800H:
| Proces | Označení AWS | Typická aplikace |
|---|---|---|
| GTAW (TIG) | GTAW | Root pass, tenká stěna (< 6 mm) |
| GMAW (MIG) | GMAW | Naplňte a uzavřete průchody, silné stěny |
| SMAW (hůl) | SMAW | Polní svařování, opravy |
| SAW (potopený oblouk) | SAW | Heavy wall (>12 mm), dílenská výroba |
Doporučení přídavného kovu pro 800H:
| Výplňový kov | Klasifikace AWS | Kdy použít |
|---|---|---|
| ERNiCr-3 | A5.14 (Inconel 82) | Nejběžnější – obecné svařování tlakových nádob |
| ERNiCrCoMo-1 | A5.14 (Inconel 617) | Provoz nad 850 stupňů (vyšší pevnost při tečení) |
| ENiCrFe-2 | A5.11 (tyčová elektroda) | SMAW ekvivalent ERNiCr-3 |
| ERNiFeCr-2 | A5.14 (odpovídající 800H) | Když je shoda kompozice kritická (vzácné) |
Proč je preferován ERNiCr-3 (Inconel 82):
Vysoký obsah niklu (70 %+)– Poskytuje tažnost a odpovídá tepelné roztažnosti 800H.
Přídavek niobu (Nb) (2–3 %)– Zabraňuje praskání za horka při tuhnutí.
Dobrá pevnost při zvýšené teplotě-– Pevnost při tečení kompatibilní s obecným kovem 800H.
Snadno dostupné– Standardní plnivo pro svařování slitin niklu.
Požadavky na postup svařování (podle ASME sekce IX):
| Parametr | Požadavek |
|---|---|
| Předehřejte | Není vyžadováno (ale minimálně 15–20 stupňů pro odstranění vlhkosti) |
| Interpass teplota | Maximální nebo menší než 150 stupňů (300 stupňů F). |
| Přívod tepla | Menší nebo rovno 1,5 kJ/mm (typické) |
| Ochranný plyn (GTAW) | 100% argon (nebo Ar + 25% He pro silnější řezy) |
| Zpětné{0}}čištění | Vyžaduje se pro kořenový průchod (argon, 10–15 l/min) |
| Pozice svařování | Všechny pozice (s kvalifikovaným postupem) |
Požadavky po-tepelném zpracování po svařování (PWHT):
Pro servis tlakových nádob je PWHT 800Hobecně NENÍ vyžadovánopodle ASME Code, za předpokladu:
Základní kov je ve stavu-žíhaném roztoku (jak-dodáváno).
Přídavný kov je ERNiCr-3 nebo ekvivalentní.
Provozní teplota je pod rozsahem citlivosti (bez obav z mezikrystalové koroze při vysokoteplotním suchém provozu).
Když je PWHT vyžadováno nebo prospěšné:
| Situace | Požadavek PWHT | Postup PWHT |
|---|---|---|
| Thick wall (>25 mm) s vysokým omezením | Doporučeno (pro snížení zbytkového napětí) | 900–950 stupňů po dobu 1 hodiny/palec, pomalé chlazení |
| Servis s tepelným cyklováním (obavy z únavy) | Doporučeno (pro zlepšení tažnosti) | 900–950 stupňů po dobu 1 hodiny, chlazení vzduchem |
| Nádoba bude po svařování roztokem žíhána (např. dílenská výroba komplexní montáže) | Požadováno (součást celkového tepelného zpracování) | Plné rozpouštěcí žíhání: 1150–1200 stupňů + rychlé ochlazení |
| Standardní tlaková nádoba (žádné zvláštní podmínky) | Není vyžadováno | – |
Důležité:Pokud se PWHT provádí v rozsahu 550–750 stupňů (1022–1382 stupňů F), musí být doby zdržení omezeny, aby se zabránilo zhrubnutí karbidu. Doporučený rozsah PWHT pro úlevu od stresu 800H je900–950 stupňů (1652–1742 stupňů F)– nad rozsahem senzibilizace, ale pod teplotou rozpouštěcího žíhání.
Požadavky na svářečskou kvalifikaci (podle ASME sekce IX):
Pro výrobu tlakových nádob jsou vyžadovány následující kvalifikace:
| Kvalifikace | Testovací metoda | Přijetí |
|---|---|---|
| Záznam o kvalifikaci postupu (PQR) | Napětí, ohyb, tvrdost | 515 MPa UTS min, ohyb 180 stupňů bez prasklin |
| Kvalifikace výkonu svářeče (WPQ) | Rentgenový nebo ohybový test | Žádné vady dle oddílu IX |
| Průzkum tvrdosti | Přes svar, HAZ, obecný kov | Odchylka od obecného kovu menší nebo rovna 15 %. |
Požadavky na kontrolu a NDE pro svary tlakových nádob:
| Metoda NDE | Reference ASME | Rozsah | Přijetí |
|---|---|---|---|
| vizuální (VT) | Oddíl V, článek 9 | 100% | Žádné praskliny, podříznutí Menší nebo rovno 1 mm |
| Radiografie (RT) | oddíl V, článek 2 | Za UW-51 (plné pro klouby kategorie A a B) | Žádné praskliny, žádné neúplné spojení/penetrace |
| Penetrační prostředek barviva (PT) | Oddíl V, článek 6 | 100 % připojovacích svarů | Žádné lineární indikace |
| ultrazvuk (UT) | Oddíl V, článek 4 | Když RT není praktické | Podle kódu |
Běžné vady svařování a prevence pro 800H:
| Přeběhnout | Příčina | Prevence |
|---|---|---|
| Praskání za tepla (středová osa svaru) | Vysoký tepelný příkon + omezení | Použijte ERNiCr-3 (Nb zabraňuje praskání); ovládání interpass teploty |
| Pórovitost | Nedostatečné stínění; špinavý obecný kov | Zpět{0}}očištění; čistá oblast svaru; suchý výplňový kov |
| Nedostatek fúze | Nízký tepelný příkon; nesprávná technika | Kvalifikovaný postup; správnou cestovní rychlost |
| Podříznutí | Nadměrný proud; špatný úhel elektrody | Snižte proud; udržujte úhel pojezdu 15 stupňů |
| Praskání kráteru | Náhlé ukončení | Použijte cyklus plnění kráteru; vybrousit krátery |
Dokumentace požadovaná pro lisování tlakových nádob ASME:
Specifikace svařovacího postupu (WPS) a PQR
Kvalifikace výkonu svářeče (WPQ)
Zprávy NDE (film RT, protokoly PT, zprávy UT)
záznamy PWHT (časové-teplotní grafy, pokud jsou provedeny)
Zprávy o průzkumu tvrdosti
Klíčové informace pro výrobce tlakových nádob:
Trubka ASTM B407 UNS N08810 je svařitelná pomocí standardních technik slitin niklu-. Pro většinu aplikací tlakových nádob není PWHT vyžadováno, což šetří čas a náklady. Pro silné stěny nebo cyklické provozy se však doporučuje odlehčení na 900–950 stupňů. Vždy kvalifikujte postup svařování podle ASME, oddíl IX a dodržujte specifické požadavky příslušného předpisu pro tlakové nádoby (oddíl VIII nebo oddíl I).
5. Otázka: Ve kterých konkrétních aplikacích tlakových nádob je potrubí ASTM B407 UNS N08810 nařízeno a jakým běžným poruchovým režimům je třeba se vyhnout?
A:
ASTM B407 UNS N08810 (Incoloy 800H) je určen pro tlakové nádoby, které pracují při teplotách a tlacích přesahujících možnosti standardních nerezových ocelí, ale kde jsou superslitiny (Alloy 625, C-276) zbytečně drahé.
Povinné aplikace tlakových nádob:
1. Výstupní potrubí parního metanového reforméru (SMR).
| Parametr | Hodnota |
|---|---|
| Teplota | 750-850 stupňů |
| Tlak | 15–35 bar |
| Atmosféra | H2, CO, CO2, H20, CH4 |
| Režim kritického selhání | Protržení při tečení, nauhličování |
Proč je 800H nařízeno:316H a 347H mají nedostatečnou pevnost při tečení nad 700 stupňů. Odlitek HK-40 (25Cr-20Ni) má nižší tažnost a obtížně se svařuje. 800H poskytuje optimální kombinaci pevnosti při tečení, svařitelnosti a odolnosti proti nauhličování.
2. Plášť výměníku potrubí pro krakování ethylenu (TLE).
| Parametr | Hodnota |
|---|---|
| Teplota | 800–900 stupňů (přívod plynu) |
| Tlak | 5–10 barů |
| Atmosféra | Uhlovodíky (C2–C4), H2, pára |
| Režim kritického selhání | Tepelná únava, oxidační tříštění |
Proč je 800H nařízeno:TLE zažívá rychlé změny teploty během odkoksovacích cyklů (každé 1–3 měsíce). 800Hrubá zrnitá struktura a vysoká tažnost H poskytují vynikající odolnost proti tepelné únavě. 800HT je někdy specifikován pro nejteplejší sekce.
3. Vysokoteplotní vodíkové reaktory- (methanační, hydrokrakovací předehřívače)
| Parametr | Hodnota |
|---|---|
| Teplota | 600-750 stupňů |
| Tlak | 50–150 bar |
| Atmosféra | H2, H2S, uhlovodíky |
| Režim kritického selhání | Útok vodíkem při vysoké teplotě (HTHA), tečení |
Proč je 800H nařízeno:Uhlíková ocel a nízkolegované -oceli (Cr-Mo) jsou citlivé na HTHA nad 500 stupňů . 800H odolává působení vodíku díky svým stabilním karbidům (stabilizovaným titanem-). Bezešvá konstrukce (ASTM B407) je vyžadována pro vysokotlaké-servisy.
4. Plášť kotlů na odpadní teplo z reformátoru amoniaku
| Parametr | Hodnota |
|---|---|
| Teplota | 700–850 stupňů (na plynové straně) |
| Tlak | 20–40 barů |
| Atmosféra | H2, N2, NH3, H20 |
| Režim kritického selhání | Nitridace (tvorba křehkých nitridů chromu) |
Proč je 800H nařízeno:Vysoký obsah niklu (30–35 %) zabraňuje nitridaci. Standardní nerezové oceli (310H) tvoří na hranicích zrn nitridy Cr₂N, které během 2–3 let zkřehnou. 800H prokázala životnost 10+ let.
5. Plášť předehřívače smyčky pro syntézu metanolu
| Parametr | Hodnota |
|---|---|
| Teplota | 550-650 stupňů |
| Tlak | 50–100 barů |
| Atmosféra | H2, CO, CO2, CH3OH |
| Režim kritického selhání | Creep, útok CO (karburizace) |
Proč je 800H nařízeno:Vysoký tlak vyžaduje bezproblémovou konstrukci (ASTM B407). 800H poskytuje dostatečnou pevnost při tečení při 600 stupních a zároveň odolává nauhličování plynem bohatým na CO-.
Běžné způsoby selhání a strategie prevence:
Režim selhání 1: Creep Rupture (vyboulení)
| Příčina | Prevence |
|---|---|
| Provozní teplota nad návrhem | Nainstalujte monitorování teploty; snížit střelbu |
| Tlakové špičky (rozrušené podmínky) | Správně dimenzované přetlakové ventily |
| Zhrubnutí karbidu po dlouhém provozu (50,000+ hodin) | Hodnocení životnosti (replikace, tvrdost); zvážit výměnu 800HT |
| Nedostatečná tloušťka stěny pro skutečné podmínky | Přepočítejte pomocí skutečných provozních dat |
Způsob kontroly:Měření rozměrů (vyboulení OD), tloušťka stěny ultrazvukem, replikace pro kavitaci.
Režim poruchy 2: Karburizační křehkost
| Příčina | Prevence |
|---|---|
| Pronikání uhlíku z atmosféry pece | Udržujte oxidační podmínky (přebytečná pára) |
| Poškozené oxidové okují (odprýskávání během tepelných cyklů) | Ovládání rychlosti spouštění{0}}vypínání a vypínání; vyhněte se rychlému ochlazení |
| Nízký obsah chrómu na povrchu (nemořená trubka) | Specifikujte mořený a pasivovaný povrch |
| Přímé působení plamene | Správné nastavení hořáku; plamenné štíty |
Způsob kontroly:Analýza uhlíku (vrtné třísky), magnetická permeabilita (nauhličený 800H se stává magnetickým), vířivý proud.
Režim selhání 3: Tepelné únavové praskání
| Příčina | Prevence |
|---|---|
| Časté spouštění{0}}vypínání/vypínání | Pokud je to možné, snižte frekvenci cyklů |
| Rapid temperature changes (>50 stupňů/min) | Ovládání rychlosti vytápění/chlazení |
| Koncentrace stresu (svařené prsty, ostré rohy) | Hladké přechody; brousit výztuž svaru |
| Zkřehnutí z dlouhodobého-stárnutí | Zvažte 800HT pro cyklickou službu |
Způsob kontroly:Průnik barviva (PT) svarů a bodů koncentrace napětí; replikace obecného kovu.
Režim selhání 4: Vysokoteplotní vodíkový útok (HTHA)-
| Příčina | Prevence |
|---|---|
| Teplota nad Nelsonovou křivkou po dobu 800H | Zkontrolujte provozní teplotu |
| Parciální tlak vodíku nad návrhem | Monitorujte koncentraci H2 |
| Dekarbonizace (ztráta karbidů) | Netypické pro 800H (stabilizované titanem-) |
Způsob kontroly:Ultrazvukové změny ozvěny zadní stěny (dekarburizace), replikace (praskliny metanu).
Režim poruchy 5: Nitridace (služba amoniaku)
| Příčina | Prevence |
|---|---|
| Vysoký parciální tlak dusíku + vysoká teplota | Inherentní riziko v provozu s amoniakem |
| Nízký obsah niklu (špatná slitina) | Ověřit materiál (800 H vs. . 310H) |
| Poškození oxidem usazeným | Vyhněte se redukčním podmínkám |
Způsob kontroly:Testování tvrdosti (nitridovaný povrch se stává velmi tvrdým > 40 HRC), metalografie (jehlové-precipitáty Cr₂N).
Hodnocení životnosti a výpočet zbývající životnosti:
U tlakových nádob v creepovém provozu lze zbývající životnost odhadnout pomocí:
Metoda Larsen-Miller Parameter (LMP):
LMP=T (C + log t) × 10⁻³
Kde:
T=absolutní teplota (K)
C=konstanta (20 pro 800 h)
t=čas do prasknutí (hodiny)
Příklad:Plavidlo pracovalo při 780 stupních (1053 K) po dobu 60 000 hodin.
LMP=1053 × (20 + log 60 000) × 10⁻³=1053 × (20 + 4.78) × 10⁻³=1053 × 24,78 × 10⁻³=26.1
Z hlavní křivky prasknutí pro 800 H odpovídá LMP=26.1 prasknutí po přibližně 80 000 hodinách.
Zbývající životnost=80 000 – 60 000=20 000 hodin(asi 2,3 roku).
Intervaly inspekcí tlakových nádob v creepovém provozu:
| Servisní stav | Doporučený interval prohlídek | Metoda |
|---|---|---|
| Nové plavidlo, konstrukční podmínky | 5 let | Vizuální, PT svarů, tloušťka stěny UT |
| Po 50 % konstrukční životnosti | 3 roky | Přidejte replikaci (obecný kov a svary) |
| Po 75 % konstrukční životnosti | 1–2 roky | Přidejte průzkum tvrdosti, podrobnou replikaci |
| Blížící se konec života | Průběžné sledování | Záznam údajů o teplotě a tlaku |
Závěrečné doporučení pro majitele/provozovatele tlakových nádob:
Specifikujte ASTM B407 UNS N08810 (800H)pro jakoukoli tlakovou nádobu provozovanou nad 600 stupňů v provozu s vodíkem, uhlovodíkem nebo čpavkem.
Vyžadovat shodu s ASME Code Case 2225a ověření velikosti zrna (minimální číslo ASTM . 5).
Zaveďte program hodnocení životapro plavidla blížící se 50 % projektované životnosti.
Zvažte upgrade na 800HT for replacement vessels in the hottest service (>800 stupňů).
Nikdy nenahrazujte svařovanou trubku (ASTM B514)pro bezešvé (ASTM B407) v pláštích nebo tryskách tlakových nádob – faktor svarového spoje (E=0.85) by vyžadoval silnější stěny a pevnost při tečení je nižší.








