Ve vysoce{0}}rizikových pobřežních a chemických prostředích není výběr nesprávné slitiny na bázi niklu-pouze rozpočtovým nedopatřením, ale také katastrofálním rizikem pro strukturální integritu. Pro manažery nákupu a konstruktéry lodí je hlavním problémem nesoulad mezi body selhání prostředí a cílovým prostředím.
Katastrofický scénář:Použití Monel 400 ve stojaté mořské vodě nebo podmořských potrubích může vést k rychlému koroznímu praskání pod napětím (SCC) v důsledku lokalizované důlkové koroze a vysokého mechanického zatížení.
Rozpočtové plýtvání:Zatímco Inconel 625 nabízí vynikající výkon v jednoduchých nádržích na rafinaci soli nebo nízkotlakých -potrubích na kyselinu fluorovodíkovou, Monel 400 poskytuje lepší průmyslovou odolnost za nižší cenu.
Výběr meziInconel 625 (UNS N06625) a Monel 400 (UNS N04400)je podobný rozdílu mezi „přežitím ohně“ a „dobytím slané vody“.
Kliknutím získáte cenovou nabídku produktu Inconel 625Inconel 625 vs Monel 400: Průvodce výběrem vysoce{2}}niklové slitiny

Inconel 625 vs Monel 400: Průvodce výběrem vysoce{2}}niklové slitiny
Pro vysoce-namáhání, extrémně vysoké{1}}teploty v leteckém a kosmickém nebo jaderném prostředí zvolte Inconel 625. Pro nákladově-efektivní aplikace, jako je zpracování mořské vody a chemických látek, kde nejsou vysoké požadavky na pevnost, zvolte Monel 400. Správná volba vyžaduje porovnání hlavních rozdílů v chemických a mechanických vlastnostech.
Jaké jsou nevýhody Inconel 625?
Nevýhody: Vysoká cena: Vzhledem ke svému složitému složení a vysokým výrobním nákladům je Inconel 625 výrazně dražší než mnoho jiných materiálů. Obtížné na zpracování: Houževnatost Inconel 625 ztěžuje jeho zpracování a vyžaduje specializované nástroje a techniky.


Složení Inconel 625 vs Monel 400
1. Chemické složení Inconel 625 (UNS N06625 / ASTM B443)
| Živel | Min | Max (%) | Funkce | |
|---|---|---|---|---|
![]() | nikl (Ni) | 58.0 | - | (zůstatek) Obecný kov; FCC matrice; základ odolný proti korozi |
| Chrom (Cr) | 20.0 | 23.0 | Pasivní Cr2O3 film; odolnost proti oxidačním kyselinám; odolnost proti oxidaci při vysokých-teplotách | |
| molybden (Mo) | 8.0 | 10.0 | Odolnost proti důlkové/štěrbinové korozi v chloridech; zpevnění tuhého roztoku | |
| Niob + Tantal (Nb+Ta) | 3.15 | 4.15 | Pevné zpevnění roztoku; stabilizace karbidu (zabraňuje senzibilizaci) | |
| železo (Fe) | - | 5,0 max | Řízený trampový prvek | |
| uhlík (C) | - | 0,10 max | Tvořící karbid; kontrolované pro prevenci senzibilizace | |
| mangan (Mn) | - | 0,50 max | Deoxidátor | |
| křemík (Si) | - | 0,50 max | Deoxidátor | |
| fosfor (P) | - | 0,015 max | Kontrolovaná nečistota | |
| síra (S) | - | 0,015 max | Kontrolovaná nečistota | |
| kobalt (Co) | - | 1,0 max | Solidní příspěvek k posílení řešení | |
| hliník (Al) | - | 0,40 max | Deoxidátor; velmi mírný příspěvek k oxidační odolnosti | |
| titan (Ti) | - | 0,40 max | Karbidový stabilizátor |
2. Chemické složení Monel 400 (UNS N04400 / ASTM B165/B725)
| Živel | Min (%) | Max (%) | Funkce | |
|---|---|---|---|---|
![]() | Nikl (Ni) + kobalt (Co) | 63.0 | - | (zůstatek) Obecný kov; mechanismus primární odolnosti proti korozi |
| měď (Cu) | 28.0 | 34.0 | Elektrochemická ušlechtilost ve vodném prostředí; tvorba filmu fluoridu kyseliny HF; odolnost proti biologickému znečištění | |
| železo (Fe) | - | 2,5 max | Maticový prvek; řízená pro galvanickou stabilitu | |
| mangan (Mn) | - | 2,0 max | Deoxidátor; lapač síry | |
| uhlík (C) | - | 0,30 max | Karbidy na hranicích zrn; riziko senzibilizace při vysokém obsahu uhlíku | |
| křemík (Si) | - | 0,50 max | Deoxidátor | |
| síra (S) | - | max. 0,024 | Kontrolovaná nečistota |

Gnee Alloy PMI Testování
3. Porovnání mechanických vlastností Inconel 625 a Monel 400 při pokojové teplotě
| Vlastnictví | Inconel 625 (žíhaný) | Monel 400 (žíhaný) | Testovací standard |
|---|---|---|---|
| Maximální pevnost v tahu (min) | 827 MPa (120 ksi) | 482 MPa (70 ksi) | ASTM E8 |
| 0,2 % Mez kluzu (min) | 414 MPa (60 ksi) | 193 MPa (28 ksi) | ASTM E8 |
| Prodloužení v 2" (min) | 30% | 35% | ASTM E8 |
| Zmenšení plochy | 50 % typických | 55 % typických | ASTM E8 |
| Tvrdost (typická, žíhaná) | 96 HRB (Brinell 200) | 75 HRB (Brinell 149) | ASTM E18 |
| Modul pružnosti | 207 GPa (30 Msi) | 179 GPa (26 Msi) | - |
| Smykový modul | 79 GPa (11,5 Msi) | 66 GPa (9,6 Msi) | - |
| Hustota | 8,44 g/cm³ | 8,80 g/cm³ | - |
4. Fyzikální vlastnosti Inconel 625 a Monel 400
| Vlastnost (při 20-100 stupních) | Inconel 625 | Monel 400 | Dopad designu |
|---|---|---|---|
| Koeficient tepelné roztažnosti (CTE) | 12,8 µm/m· stupně | 13,9 µm/m· stupně | Monel 400 expanduje o ~9 % více než 625; nesoulad v kloubech |
| Tepelná vodivost | 9.8 W/m·K | 21.8 W/m·K | Monel 400 vede teplo ~2,2x lépe |
| Specifická tepelná kapacita | 410 J/kg·K | 427 J/kg·K | Podobný |
5. Srovnání pevnosti při vysoké teplotě u Inconel 625 a Monel 400
| Teplota | Inconel 625 UTS (MPa) | Inconel 625 YS (MPa) | Monel 400 UTS (MPa) | Monel 400 YS (MPa) |
|---|---|---|---|---|
| 21 stupňů (70 stupňů F) | Typicky 930 | Typicky 480 | Typicky 550 | Typicky 240 |
| 200 stupňů (392 stupňů F) | 820 | 380 | 490 | 195 |
| 400 stupňů (752 stupňů F) | 780 | 355 | 450 | 175 |
| 540 stupňů (1000 stupňů F) | 750 | 340 | 395 | 155 |
| 650 stupňů (1200 stupňů F) | 710 | 330 | 295 | 115 |
| 760 stupňů (1400 stupňů F) | 650 | 310 | 170 | 75 |
| 870 stupňů (1600 stupňů F) | 490 | 250 | Nedoporučuje se | - |
6. Korozní chování Inconel 625 a Monel 400 v mořské vodě a mořském prostředí
| Stav mořské vody | Výkon Inconel 625 | Výkon Monel 400 | Poznámky |
|---|---|---|---|
| Tekoucí mořská voda (0,5–3 m/s) | Vynikající - méně než 0,025 mm/rok | Vynikající - méně než 0,025 mm/rok | Obě slitiny jsou praktickou volbou |
| Stagnující mořská voda | Vynikající - bez důlků | Dobré - mírné riziko důlkové koroze v teplé vodě | 625 výhodu ve stagnujících podmínkách |
| Vysoká rychlost (větší než 10 m/s) | Vynikající odolnost proti erozi - | Začíná střední -erozní-koroze | 625 ve vysokorychlostní{1}}službě |
| Teplá mořská voda (nad 27 stupňů, stojatá) | Vynikající | Střední - riziko biologického znečištění MIC | 625 si zachovává odolnost |
| Štěrbina (pod těsněním atd.) | Vynikající - Mo poskytuje odolnost proti trhlinám | Možná střední - štěrbinová koroze | Významná výhoda 625 |
| Přílivová zóna / zóna rozstřiku | Vynikající | Dobrý | Obojí přijatelné |
| Hluboká mořská voda (vysoký tlak, studená) | Vynikající | Vynikající | Oba ekvivalentní |
7. Porovnání meze pevnosti při tečení Inconel 625 a Monel 400 (dlouhodobá-služba při vysokých-teplotách)
U součástí provozovaných po delší dobu nad 500 stupňů určuje životnost konstrukce pevnost při tečení. Níže uvedená tabulka uvádí typické hodnoty napětí pro životnost 1 000 hodin a 10 000 hodin.
| Teplota | Inconel 625 (žíhaný) - Stress for Rupture (MPa) | Monel 400 (žíhaný) - Stres pro prasknutí (MPa) | Poznámka k designu |
|---|---|---|---|
| 500 stupňů (932 stupňů F) | ~450 (1,000h) / ~380 (10,000h) | ~280 (1,000h) / ~200 (10,000h) | Oba použitelné, 625 lepší |
| 600 stupňů (1112 stupňů F) | ~280 (1,000h) / ~210 (10,000h) | ~120 (1,000h) / ~75 (10,000h) | 625 jednoznačně lepší |
| 700 stupňů (1292 stupňů F) | ~140 (1,000h) / ~90 (10,000h) | ~55 (1,000h) / ~30 (10,000h) | Monel 400 blízko limitu |
| 800 stupňů (1472 stupňů F) | ~70 (1,000h) / ~40 (10,000h) | Nedoporučuje se | Vhodné pouze 625 |
8. Aplikace slitin Inconel 625 a Monel 400

Inconel 625 je preferován pro aplikace ve vysokoteplotním, korozivním, námořním, chemickém, leteckém a kosmickém prostředí a prostředí pro výrobu energie
| Průmysl | Monel 400 | Inconel 625 |
|---|---|---|
| Námořní | Čerpadla na mořskou vodu, ventily, vrtulové hřídele, lodní armatury | Systémy mořské vody, čerpadla, ventily |
| Chemické zpracování | HF alkylace, závody na výrobu kyseliny sírové, chlor-alkálie | Reaktory, kolony, potrubí, výměníky tepla |
| Ropa a plyn | Součásti kyselého plynu, vrtné nástroje | Potrubí kyselého plynu, podmořská, chemická injekce |
| Aerospace | Omezený | Výfukové systémy, hydraulická vedení |
| Výroba energie | Ohřívače napájecí vody | FGD pračky, stohovací vložky |
| Odsolování | Výměníky tepla, potrubí | Výměníky tepla, vysokotlaké potrubí |
| HF servis | Průmyslový standard | Nedoporučuje se |
9. Které aplikace jsou vhodnější pro Monel 400 než Inconel 625?

Monel 400 zdůrazňuje své výhody oproti Inconel 625 v aplikacích s mořskou vodou, námořním hardwaru, zařízeních pro chemické zpracování, tepelných výměnících, kondenzátorech, čerpadlech, ventilech a nákladově-efektivních průmyslových projektech
| Sektor | Aplikace | Monel 400 Advantage |
|---|---|---|
| Námořní | Potrubí námořní lodi s mořskou vodou, 1/2"–8" NPS | O 40–50 % nižší náklady na materiál oproti 625, ekvivalentní výkon |
| Chemikálie | Potrubí procesu HF alkylace | Technicky vynikající - lepší VF odolnost |
| Chemikálie | Manipulace s žíravinami a přenos | Přiměřený výkon, výrazná úspora nákladů |
| Odsolování | Zásobníky pro manipulaci se solankou a permeátem | Odolnost proti mořské vodě, nákladově{0}}efektivní oproti 625 |
| Offshore | Plošinové sběrače požární vody (pod 200 stupňů) | Odolnost proti mořské vodě, žádné požadavky na zvýšenou teplotu |
| Průmyslový | Chladící potrubí čpavku | Odolnost proti čpavku, žádné vysoké{0}}teploty |
| Farmaceutický | Rozvod vyčištěné vody | Odolnost proti korozi, nižší cena než 625 |
10. Porovnání formy a specifikací produktu Inconel 625 a monel 400
| Formulář produktu | Specifikace Inconel 625 | Specifikace Monel 400 | Poznámky |
|---|---|---|---|
| Talíř | ASTM B443 | ASTM B127 | Oba široce dostupné |
| List | ASTM B443 | ASTM B127 | Oba standardní výrobní položky |
| Bar (kulatý) | ASTM B446 | ASTM B164 | Obojí skladem u velkých distributorů |
| Bezešvé potrubí | ASTM B444 / ASME SB-444 | ASTM B165 / ASME SB-165 | Obojí ve standardních jízdních řádech |
| Svařovaná trubka | ASTM B705 / ASME SB-705 | ASTM B725 / ASME SB-725 | Obě dostupné, větší průměry |
| Bezešvá trubka | ASTM B444 | ASTM B165 | Trubka výměníku tepla široce dostupná |
| Svařovaná trubka | ASTM B704 | ASTM B730 | Standardní výroba výměníků tepla |
| Kování (svar natupo) | ASTM B366 (třída WPNCI) | ASTM B366 (třída WPMC) | Oba ve standardních rozměrech B16,9 |
| Příruby (výkovky) | ASTM B564 (N06625) | ASTM B564 (N04400) | Oba podle rozměrů ASME B16,5 |
11. Rozdíl v ceně mezi Inconel 625 a Monel 400
| Nákladový faktor | Inconel 625 | Monel 400 | Dopad |
|---|---|---|---|
| Obsah niklu | 58 %+ (vysoké) | 63–70 % (vysoká) | Oba vysoký obsah Ni |
| Obsah molybdenu | 8–10 % (významný nárůst nákladů) | Žádný | Hlavní nákladový ovladač za 625 |
| Obsah niobu | 3,15–4,15 % (příplatek nákladů) | Žádný | Sekundární nákladový ovladač za 625 |
| Obsah mědi | Minimální | 28–34 % (střední náklady) | Měď levnější než Mo/Nb |
| Složitost tavení | Vyžaduje VIM nebo AOD | standard AOD | Mírná prémie za zpracování 625 |
| Typická relativní cena (talíř, za lb) | 1,7–2,2× Monel 400 | Základní linie | Přibližný poměr,-závislý na trhu |
12. Slitina Gnee Alloy vám pomůže vyřešit problémová místa při získávání produktů Inconel 625 a Monel 400
Chcete-li zajistit kvalitu materiálu a shodu, zahrňte do objednávky následující ustanovení: Pro Inconel 625 (UNS N06625):
- "Materiál musí odpovídat nejnovější revizi ASTM B443 (deska) / B444 (trubka) / B446 (tyč)."
- "Pozitivní identifikace materiálu (PMI) musí být provedena u 100 % položek pomocí XRF nebo OES."
- "Tvrdost musí být menší nebo rovna 96 HRB (Brinell 200) pro žíhaný stav."
- "Velikost zrna musí být ASTM 5 nebo jemnější, pokud je specifikována pro-kritické aplikace."
- "Certifikace: EN 10204 Typ 3.1 s kompletní tepelnou analýzou a výsledky mechanických zkoušek."
Pro Monel 400 (UNS N04400):
- "Materiál musí odpovídat nejnovější revizi ASTM B127 (deska) / B165 (trubka) / B164 (tyč."
- "PMI potvrdí obsah Ni+Co mezi 63-70% a obsah Cu mezi 28-34%."
- "Tvrdost musí být menší nebo rovna 75 HRB (Brinell 149) pro žíhaný stav."
- "Pro vysokofrekvenční provoz musí být materiál dodáván ve stavu -odlehčeném nebo žíhaném se specifikovanou velikostí zrna."
- "Certifikace: EN 10204 Typ 3.1 s kompletní tepelnou analýzou a výsledky mechanických zkoušek."
13. Finální výběrová souhrnná matice pro Inconel 625 a Monel 400
| Pokud je vaším hlavním zájmem... | A vaše prostředí je... | Vybrat... |
|---|---|---|
| Minimalizace nákladů | Čistá, tekoucí mořská voda, žádné štěrbiny, T < 300 stupňů | Monel 400 |
| Vysoká pevnost a únava | Letecký a kosmický průmysl, rotační zařízení, vysoké vibrace | Inconel 625 |
| Teplota > 500 stupňů | Plynové turbíny, výfuky, díly pecí | Inconel 625 |
| Teplota < 480 stupňů, vysoký tlak | Podmořské potrubí, plynové vrty HPHT | Inconel 625 |
| Čistá kyselina HF (bezvodá/vodná) | Potrubí alkylačních jednotek, ventily | Monel 400 |
| Směsné kyseliny (HF + HNO₃) nebo oxidační kyseliny | Chemické zpracování s oxidanty | Inconel 625 |
| Stojatá mořská voda s rizikem biologického znečištění | Námořní sací hlavice, mrtvé nohy | Inconel 625 |
| High-velocity seawater (>10 m/s) s pískem | Offshore produkoval vodu, kejda linky | Inconel 625 |
| Louh sodný (NaOH) nebo čpavek | Chemické přenosové linky, rafinérie | Buď (často rozhoduje cena) |
Proč si vybrat Gnee jako svého dodavatele slitin{0}}na bázi niklu
✅️Tání VIM + VAR:Zajištění ultra{0}}čistého Inconel 625 pro maximalizaci únavové životnosti a prevenci vzniku pih.
✅️ Celková sledovatelnost:Každá tyč, trubka a list je označena tepelným{0}}číslem a doplněna oEN 10204 3.1 MTC.
✅️ Rychlé globální dodání:VelkýVelkoobchodní inventářstandardních námořních plánů připravených k odeslání do 48 hodin.
✅️Zakázková výroba:Nabízíme přesnostVystřihnout-na-velikost, bezhroté broušení (h8-h11) a specializované služby ohýbání.

Certifikát Gnee Alloy Inconel 625
📦 Balení a doprava
VšeSlitina na bázi nikluprodukty jsou baleny pomocí následujících metod:
Dřevěné palety nebo bedny
Obal odolný proti vlhkosti-
Štítky s číslem pece, standardními a velikostními štítky
Dodáváno po celém světě po moři, letecky nebo expresně

Balení produktu Gnee Alloy Alloy 625
⚒️ Zařízení a testování produktů výrobní linky na výrobu slitin Gnee



FAQ
Q1: Proč má Inconel 625 lepší odolnost proti důlkové korozi než Monel 400?
A: Je to všechno omolybden (Mo). Inconel 625 obsahuje 9% Mo, což je primární prvek pro zabránění "děrkovým" únikům v chloridovém prostředí. Monel 400 se spoléhá na měď (Cu), která je skvělá pro pohyb mořské vody, ale je náchylná k důlkové korozi ve stojatých zónách-s vyčerpaným kyslíkem.
Q2: Je Inconel 625 zaměnitelný s Monel 400 ve světlicích?
A: Žádný.Světelné komíny čelí extrémní oxidaci. Monel 400 ztrácí svou sílu rychle nad 500 stupňů.Inconel 625udržuje strukturální integritu až do 980 stupňů, což z něj činí povinnou volbu pro komponenty tepelného výfuku.
Q3: Která slitina má lepší svařitelnost pro opravy v terénu?
A: Monel 400je obecně jednodušší pro svařování v terénu díky své vysoké tažnosti. Však,Inconel 625je považována za „nejvíce „svařovací-slitinu“, protože nevyžaduje stárnutí po-svaru, takže-nepraskáŽivotní cyklus materiálu.
Q4: Nabízíte hromadné slevy na generální opravy offshore projektů?
A: Rozhodně. Jako přímýDodavatel úrovně 1poskytujeme odstupňované cenové modely pro rozsáhlou energetickou infrastrukturu{0}} a roční smlouvy na dodávky údržby.







