Apr 13, 2026 Zanechat vzkaz

Jak by měl kupující specifikovat a kontrolovat bezešvé trubky Incoloy Alloy 800 tažené za studena?

Q1: Jaký je proces výroby bezešvých trubek tažených za studena pro Incoloy Alloy 800 a proč je pro kritické aplikace lepší než za tepla dokončované nebo svařované trubky?

A:Výroba bezešvých trubek tažených za studena (CDS) přeměňuje dutou skořepinu (extrudovanou nebo rotačně děrovanou z plného bloku) na přesnou trubku bez podélného svaru. Proces tažení za studena nabízí výrazné metalurgické a rozměrové výhody oproti alternativám hotovým za tepla nebo svařováním.

Proces kreslení za studena krok-za-krokem:

Krok 1 – Výroba duté skořepiny:Pevný předvalek Incoloy 800 (typicky litý a opracovaný za tepla) se zahřeje na 1150-1200 stupňů a buď extruduje, nebo rotačně prorazí, aby se vytvořil silnostěnný dutý plášť (mateřská trubka).

Krok 2 – Žíhání (změkčení):Plášť je žíhán v roztoku při 980-1050 stupních, aby se materiál změkčil, rozpustily karbidy a obnovila se tažnost po zpracování za tepla.

Krok 3 – Nasměrování (snížení konce předstihu):Jeden konec trubky je zhutněn nebo rotačně kován na menší průměr, takže jej lze uchopit tažným vozíkem.

Krok 4 – Tažení za studena přes matrici:Špičatý konec trubky je vložen přes přesný karbidový průvlak a přes plovoucí nebo pevný trn (pro kontrolu vnitřního průměru). Tažný vozík táhne trubku a současně zmenšuje její vnější průměr (OD) a tloušťku stěny.

Krok 5 – Mezižíhání:Po každém tažení (obvykle 15-40% zmenšení plochy) se trubka znovu vyžíhá, aby se odstranilo mechanické zpevnění. K dosažení konečné velikosti je zapotřebí více průchodů (často 3-8).

Krok 6 – Finální dokončení:Konečným průchodem může být "sink draw" (bez trnu) pro dosažení přesného vnějšího průměru, nebo "mandrel draw" pro přesný vnitřní průměr a jednotnost stěny. Trubka je poté narovnána, nařezána na délku a zářivě žíhána pro čistý povrch bez oxidu-.

Proč je bezešvý plech tažený za studena lepší než potrubí hotové za tepla:

 
 
Vlastnictví Bezešvé tažené za studena Hotové za tepla (jako-extrudované)
Rozměrová tolerance Těsné (±0,05 mm vnější průměr, ±0,10 mm stěna) Volné (±0,5 mm nebo více)
Povrchová úprava Jasné, hladké (Ra menší nebo rovno 0,8 µm) Hrubý, okujený (vyžaduje moření)
Struktura zrna Jemné, jednotné, opracované a poté rekrystalizované Hrubé, variabilní, jako-odlévané nebo-vytlačované
Mechanické vlastnosti Vyšší pevnost (účinek zpevnění) Nižší pevnost, více variabilní
Únik integrity Žádný svar (v podstatě neprosakuje-) Žádný svar (stejný)
Minimální tloušťka stěny 0,5 mm dosažitelné Obvykle minimálně 2,5 mm
Náklady Vyšší (kvůli více průchodům) Spodní

Proč je bezešvé za studena tažené lepší než svařované potrubí:

 
 
Vlastnictví Bezešvé tažené za studena Svařeno (a taženo)
Svarový šev Žádný Přítomný (i když po-nakreslený svar)
Nebezpečí koroze Uniforma v celém rozsahu Preferenční útok na svar HAZ
Síla tečení Jednotný Nižší ve svaru (možná senzibilizace)
Požadavky NDE Jednoduché (pouze UT nebo ET) Nutná kontrola 100% svaru
Rozsah velikostí Typicky do 12" NB Neomezené (svinuté a svařované)
Dostupnost Omezené velikosti, delší dodací lhůty Široký sortiment, kratší dodací lhůty

Předvolba kritické aplikace:Pro vysokotlaké, vysokoteplotní nebo korozivní kapaliny (např. trubky výměníku tepla, potrubí přístrojů, hydraulická vedení) je za studena tažená bezešvá trubka Incoloy 800 preferovanou volbou, protože eliminuje svar jako potenciální místo iniciace poruchy.

Efekt zpevňování při tažení za studena:

Práce za studena zvyšuje pevnost v tahu a mez kluzu, ale snižuje tažnost. Pro Incoloy 800:

 
 
Redukce chladu (%) Pevnost v tahu (MPa) Mez kluzu (MPa) Prodloužení (%)
0 % (žíhaný) 550-650 200-280 35-45
20% 700-800 500-600 15-25
40% 850-950 700-800 5-10
60 % (maximálně praktické) 1000-1100 850-950 2-5

Pro většinu potrubních aplikací je konečný produktžíhaný po posledním tažení za studenapro obnovení tažnosti při zachování rozměrové přesnosti a hladkého povrchu. Standardní podmínkou pro bezešvé trubky je „tažené za studena a žíhané“.

Souhrnný přínos:Bezešvá trubka Incoloy 800 tažená za studena spojuje vlastní integritu bezešvé struktury (žádný svar) s přesností, kvalitou povrchu a mechanickou stejnoměrností dosaženou řízeným zpracováním za studena a žíháním. Díky tomu je prvotřídní volbou pro kritické aplikace manipulace s kapalinami.


Otázka 2: Jaké specifické vlastnosti činí bezešvou trubku Incoloy Alloy 800 taženou za studena vhodnou pro manipulaci s kapalinami při vysokých-teplotách, vysokém-tlaku a korozi?

A:Incoloy Alloy 800 (UNS N08800) je austenitická slitina niklu-železa{3}}chrómu speciálně vytvořená pro provoz vyžadující kombinaci pevnosti při vysokých-teplotách, odolnosti proti oxidaci a odolnosti proti korozi. Při výrobě jako bezešvé trubky tažené za studena jsou tyto vlastnosti optimalizovány pro náročné kapalinové systémy.

Klíčové vlastnosti materiálu:

1. Vysoká-teplotní pevnost (odolnost proti tečení):

Incoloy 800 si zachovává užitečné mechanické vlastnosti až do 815 stupňů (1500 stupňů F). Austenitická matrice (čelně-centrovaná kubická krystalová struktura) si udržuje pevnost prostřednictvím zpevnění v pevném roztoku (nikl, chrom a železo v tuhém roztoku) a zpevnění precipitací karbidu na hranicích zrn.

 
 
Teplota Pevnost v tahu (MPa) Mez kluzu (MPa) Síla tečení (1000 h až 1 % tečení, MPa)
20 stupňů 550-650 200-280 Nelze použít
400 stupňů 480-580 150-220 ~180
600 stupňů 400-500 130-180 ~80
700 stupňů 300-400 100-140 ~35
800 stupňů 200-280 70-90 ~12

2. Odolnost proti oxidaci:

Incoloy 800 vytváří pomalu-rostoucí, přilnavý oxid chromitý (Cr₂O₃), když je vystaven oxidační atmosféře při zvýšených teplotách.

 
 
Atmosféra Maximální trvalá teplota Charakteristiky měřítka
Vzduch / Kyslík 815 stupňů (1500 stupňů F) Tenký, přilnavý, ochranný
Nauhličování (CO, CH₄) 750 stupňů Střední odpor (lepší než 310 SS)
Sulfidizace (SO₂, H2S) 650 stupňů Omezený odpor (pro náročný provoz použijte 825)
Nitridace (NH3, N2) 700 stupňů Dobrá odolnost

3. Odolnost proti korozi v kapalinách:

 
 
Kapalina / životní prostředí Úroveň odporu Poznámky
Voda vysoké{0}}čistoty (neutrální) Vynikající Žádné riziko důlkové koroze nebo SCC
Voda obsahující chlorid- (až 100 ppm) Dobré (imunní vůči SCC) Obsah niklu (30-35%) zajišťuje odolnost vůči SCC
Zředěná kyselina sírová (<20% at 50°C) Mírný 825 je lepší
Kyselina fosforečná (jakákoli koncentrace,<80°C) Dobrý Používá se v hnojivech rostlin
Kyselina dusičná (<50% at 60°C) Dobrý Stabilní pasivní fólie
Organické kyseliny (octová, mravenčí) Vynikající  
Žíravý (NaOH až 50% při 80 stupních) Dobrý Lepší než nerezová ocel

4. Odolnost vůči specifickým poruchovým režimům:

 
 
Režim selhání Incoloy 800 Performance Srovnání s 316L
Chloridové stresové korozní praskání (SCC) Immune (Ni >30%) 316L je citlivý
Vodíková křehkost střední (austenitická) Podobně jako 316L
Mezikrystalová koroze Dobrý (kontrolovaný uhlík) 316L může při svařování způsobit citlivost
Pitting Střední (PREN ~25) 316L PREN ~25 (podobné)

Proč bezešvé tažené za studena zlepšuje tyto vlastnosti:

Jednotná mikrostruktura:Tažení za studena zjemňuje strukturu zrna a zlepšuje pevnost, aniž by se snížila odolnost proti korozi.

Hladký povrch (světlý povrch):Za studena tažený a leskle žíhaný povrch nemá žádné měřítko, žádnou vrstvu- ochuzenou o chrom a minimální drsnost povrchu. To maximalizuje odolnost proti korozi, protože důlková koroze začíná u povrchových defektů.

Žádný svar:Odstraňuje tepelně-ovlivněné zóny (HAZ), kde by senzibilizace (srážení karbidu chromu) mohla snížit odolnost proti korozi.

Limity použití – kdy použít jinou slitinu:

 
 
Stav Incoloy 800 se NEDOPORUČUJE Lepší volba
Strong reducing acids (hot sulfuric >50%) Špatný výkon Incoloy 825, Hastelloy C-276
Mořská voda (plné ponoření, stojatá) Riziko pitingu Incoloy 926, titan
High-temperature sulfur service (>650 stupňů, H₂S) Sulfidační útok Incoloy 825, Inconel 600
Extreme temperature (>900 stupňů nepřetržitě) Pevnost při tečení nedostatečná Incoloy 800H, 800HT, Inconel 601
Kryogenní služba (< -100°C) Tažný, ale ne optimalizovaný 304L, 316L (nižší náklady)

Praktické údaje o výkonu – Servis výměníků tepla:

Za studena tažený bezešvý trubkový výměník tepla Incoloy 800 pracující při teplotě 550 stupňů (1022 stupňů F) s chladicí vodou-obsahující chlorid na straně pláště:

Předpokládaná životnost trubky: 10-15 let

Případný poruchový režim: Typická erozní-koroze na vstupech do trubek (pokud rychlosti překračují 3 m/s)

Ve srovnání s 316L: 316L by selhal chloridovým SCC během 1-2 let

Shrnutí:Bezešvá trubka Incoloy Alloy 800 tažená za studena poskytuje jedinečnou kombinaci pevnosti při vysokých-teplotách (do 815 stupňů), odolnosti proti oxidaci, odolnosti vůči chloridům SCC a dobré obecné odolnosti proti korozi. Když je tekutina horká, obsahuje chloridy a tlak je vysoký, je tento materiál často optimální inženýrskou volbou.


Otázka 3: Jak se bezešvá trubka Incoloy Alloy 800 tažená za studena liší se svařovanou trubkou, pokud jde o rozměrovou přesnost, povrchovou úpravu a náklady na aplikace výměníků tepla?

A:Volba mezi za studena taženou bezešvou (CDS) a svařovanou trubkou pro trubky výměníku tepla vyžaduje vyvážení technických požadavků (rozměrová přesnost, povrchová úprava, odolnost proti korozi) s rozpočtovými omezeními.

Rozměrové srovnání:

 
 
Parametr Bezešvé tažené za studena (CDS) Svařované a tažené (W&D) Svařeno jako-svařeno
OD tolerance ±0,05 mm (typické) ±0,10 mm ±0,5 mm
Tolerance stěny ±10 % nominální hodnoty ±10-12% ±15%
Ovalita (mimo-z-kola) <0.5% of OD <1.0% <2.0%
Přímost (mm/m) <0.5 <1.0 <2.0
Drsnost povrchu (Ra, µm) 0,4-0,8 (světle žíhaný) 0.8-1.6 3,2-6,3 (mlýnské okují)

Proč je u výměníků tepla důležitá rozměrová přesnost:

Vhodné-na-tubesheet:Těsnější tolerance umožňují roztažení válečku nebo hydraulické roztažení bez úniku. Volné tolerance vyžadují svařování nebo hrozí štěrbinová koroze.

Zarovnání přepážky:Přesný vnější průměr zajišťuje konzistentní vůli skrz otvory přepážky a zabraňuje poškození vibracemi.

Distribuce toku:Jednotné ID zajišťuje předvídatelný pokles tlaku a přenos tepla.

Srovnání povrchové úpravy:

 
 
Typ povrchu CDS (světle žíhané) W&D (nakládané) Svařeno (jako-svařeno)
Tloušťka oxidu <50 Å (passive film only) 0,1-1,0 µm (po moření) 5-20 µm (okutina)
Povrchové vady Žádné (řízené kreslení) Možné zbytky vodního kamene Svar, podříznutí
Čistota Připraveno k použití Vyžaduje čištění Vyžaduje moření nebo mletí
Místa iniciace koroze Minimální Střední (zbytky vodního kamene) Vysoká (svar, podříznutí)

Porovnání nákladů (typické, vnější průměr 2" × 2 mm stěna × 6 m délka):

 
 
Typ potrubí Relativní cena (CDS=1.0) Dodací lhůta Typická minimální objednávka
Bezešvé tažené za studena (CDS) 1.00 10-16 týdnů 500-1000 kg
Svařované a tažené (W&D) 0.70-0.85 8-12 týdnů 1000-2000 kg
Svařované (jako-svařované, žíhané) 0.60-0.75 6-10 týdnů 2000-5000 kg

Cenové ovladače pro CDS Premium:

Výchozí materiál:CDS začíná od plného sochoru (dražší než vinutý pás pro svařování)

Více průchodů:Každé tažení za studena a žíhání zvyšuje dobu zpracování a náklady

Nižší výnos:Ztráty šrotu vyšší než při svařování (ztráta konců při bodování, defekty)

Omezení velikosti:Menší výrobní série než svařované (menší úspora rozsahu)

Průvodce výběrem{0}}založený na aplikaci:

 
 
Aplikace Doporučený typ potrubí Zarovnání
Kritický výměník tepla(jaderné, chemické, farmaceutické) CDS (prémiové) Nejvyšší integrita, žádný svar, nejlepší odolnost proti korozi
Standardní průmyslový výměník tepla(petrochemie, energetika) W&D (přijatelné) Dobrá rovnováha mezi cenou a kvalitou
Bez-nátlaku, ne-kritické(odvětrávací potrubí, odpadní potrubí) Svařeno jako-svařeno Nejnižší cena, ale kontrola svaru
Vysoká-čistota / ultra{1}}čistota(polovodičové, farmaceutické) CDS (elektricky leštěné) Hladký povrch zabraňuje zachycování částic
Vysokotlaký-plyn (>100 barů) CDS (povinné) Žádný svar, který by selhal

Když svařovaná trubka může nahradit CDS:

Nízký tlak (<20 bar)a ne-kritické služby

Přídavek na korozisoučástí návrhu (koroze svaru je přijatelná)

Tepelné zpracování po-svaruproveden (pro zmírnění pnutí při svařování a obnovení odolnosti proti korozi)

Necyklická teplota(tepelná únava méně pravděpodobně popraská svarový šev)

Když je CDS povinné (bez náhrady):

ASME sekce III (jaderná)komponenty

Servis vysokotlakého vodíku-(vodíková křehkost se koncentruje ve svarech)

Kyselý plyn (NACE MR0175)provozu nad určitými parciálními tlaky

Návrhové kódykteré zakazují podélné svary v určitých provozech (např. některé kódy kotlů)

Zvážení nákladů životního cyklu:

Zatímco trubka CDS má vyšší počáteční pořizovací cenu (30-60% prémie oproti svařovanému), delší životnost v korozivním nebo vysokoteplotním provozu má často za následek nižší celkové náklady na vlastnictví:

 
 
Scénář Počáteční náklady (CDS vs. W&D) Očekávaná životnost (CDS) Očekávaný život (W&D) Vítěz nákladů životního cyklu
Čistá voda, 100 stupňů, 10 bar +40% 30 let 30 let W&D (nižší iniciála)
Chloridová voda, 150 stupňů, 20 bar +40% 15 let 3 roky (selhání SCC) CDS (mnohem nižší)
Pára o vysoké teplotě, 550 stupňů +50% 10 let 4 roky (tečení při svařování) CDS

Závěr pro zadávání zakázek:Pro aplikace výměníků tepla, kde je kapalina v trubkách čistá, -nekorozívní a nízkotlaká-, poskytuje svařovaná a tažená trubka přijatelný výkon za nižší cenu. Pro korozivní, -vysokoteplotní nebo vysokotlaké-servisy-nebo jakékoli aplikace, kde by selhání svaru mělo bezpečnostní nebo významné ekonomické důsledky-je vhodnou specifikací bezešvá trubka Incoloy 800 tažená za studena.


Q4: Jaké jsou běžné aplikace a průmyslové standardy pro bezešvé trubky Incoloy Alloy 800 tažené za studena?

A:Bezešvá trubka Incoloy Alloy 800 tažená za studena je určena pro různá průmyslová odvětví, kde je vyžadována kombinace pevnosti při vysoké teplotě, odolnosti proti korozi a rozměrové přesnosti.

Hlavní průmyslová odvětví a aplikace:

1. Chemické a petrochemické zpracování

 
 
Aplikace Provozní podmínky Proč Incoloy 800
Trubky výměníků tepla (vařáky, kondenzátory) 300-600 stupňů, chloridy, organické kyseliny SCC imunita, odolnost proti oxidaci
Procesní potrubí (služba horkých uhlovodíků) 400-700 stupňů, vodík, H2S Odolává působení vodíku, má dobrou pevnost při tečení
Komponenty pece (pigtaily, přenosové linky) 600-815 stupňů, nauhličovací atmosféra Odolnost proti tečení, odolnost proti nauhličování
Potrubí závodu na výrobu kyseliny dusičné <60°C, HNO₃ Stabilní pasivní film

2. Výroba energie

 
 
Aplikace Provozní podmínky Proč Incoloy 800
Trubky přehřívače a přihřívače 550-650 stupňů, vysokotlaká pára Pevnost při tečení, odolnost proti korozi v ohni
Trubky parního generátoru s rekuperací tepla (HRSG). 500-600 stupňů, tepelné cyklování Odolnost proti tepelné únavě
Trubky jaderného parního generátoru (CANDU) 300-350 stupňů, vysoce čistá voda Nízký obsah kobaltu, dobrá odolnost proti SCC
Přijímací trubice na koncentrovanou solární energii (CSP). 500-600 stupňů, roztavená sůl Odolnost proti korozi solí, tepelná stabilita

3. Tepelné zpracování a zpracování kovů

 
 
Aplikace Provozní podmínky Proč Incoloy 800
Sálavé trubkové ohřívače 700-900 stupňů, spalovací atmosféra Odolnost proti oxidaci, pevnost
Tlumiče a retorty 600-800 stupňů, nauhličování nebo neutrální Odolnost proti nauhličování
Trubky pece s válečkovou nístějí 500-700 stupňů, tepelné cyklování Odolnost proti tečení, rozměrová stálost

4. Ropa a plyn (proti proudu a střednímu proudu)

 
 
Aplikace Provozní podmínky Proč Incoloy 800
Výměníky tepla na kyselý plyn 150-250 stupňů, H2S, chloridy SCC imunita, NACE kompatibilita
Vyrábí vodní chladiče 100-200 stupňů, solanka + uhlovodíky Odolnost vůči chloridům, odolnost proti důlkové korozi
Trubky glykolového vařáku 150-200 stupňů, glykol + voda Obecná odolnost proti korozi

5. Farmaceutický a potravinářský průmysl

 
 
Aplikace Provozní podmínky Proč Incoloy 800
Čistá distribuce páry 120-180 stupňů, čistá pára Bez znečištění, čistitelný povrch
Sanitární výměníky tepla 100-150 stupňů, CIP chemikálie Odolnost proti korozi čisticím prostředkům
Fermentační chladící hady 30-80 stupňů, mírné kyseliny Netoxický, snadno se čistí (světlý povrch)

Průmyslové standardy a specifikace:

 
 
Norma Rozsah Klíčové požadavky
ASTM B163 / ASME SB163 Bezešvé kondenzátorové-trubky výměníku Přísné tolerance, specifická povrchová úprava
ASTM B407 / ASME SB407 Bezešvé potrubí (všeobecné služby) Standardní tolerance, širší rozsah velikostí
ASTM B829 Všeobecné požadavky na trubky a trubky Doplňuje další specifikace
ASME sekce VIII, Div. 1 Kód tlakové nádoby Dovolená napětí, návrhová pravidla
ASME sekce III, třída 1, 2, 3 Jaderné komponenty Dodatečné testování, sledovatelnost
NACE MR0175 / ISO 15156 Servis kyselého plynu Meze tvrdosti, odolnost SSC
EN 10216-5 Evropský standard pro bezešvé trubky Materiál 1,4876 (Incoloy 800)

Příklad typické specifikace objednávky:

* Bezešvá trubka tažená za studena, Incoloy Alloy 800, UNS N08800, podle ASTM B163. 25.4 mm vnější průměr × 2,11 mm stěna × 6000 mm délka. Roztok žíhaný a leskle žíhaný povrch. Přímost max. 0,5 mm/m. Každá trubka je hydrostaticky testována na 20 MPa. Zprávy o mlýnských testech podle EN 10204 3.1. Pozitivní identifikace materiálu (PMI) na každé zkumavce.*

Dostupné rozsahy velikostí:

 
 
Parametr Typický rozsah Rozšířený rozsah (zvláštní objednávka)
Vnější průměr (OD) 6,0 mm – 168,3 mm (1/4" – 6" NPS) Až 273 mm (10" NPS)
Tloušťka stěny 0,5 mm – 12,7 mm Až 25 mm
Délka 6 000 mm (standardní), 12 000 mm (maximum) Až 18 000 mm
Přímost 0,5 mm/m standard 0,2 mm/m (přesnost)

Typické tolerance (ASTM B163, tažené za studena):

 
 
Parametr Tolerance
Vnější průměr (6–50 mm) ±0,08 mm
Vnější průměr (50–100 mm) ±0,12 mm
Tloušťka stěny (průměr) ±10 % nominální hodnoty
Tloušťka stěny (minimální v libovolném bodě) -12,5 % nominální hodnoty
Délka (řez-na-délku) +3 mm / -0 mm

Úrovně certifikace:

 
 
Úroveň Dokumentace Typická aplikace
Komerční Základní MTR Ne-kód, ne-kritický
Certifikováno (EN 10204 3.1) Mill-certifikovaná MTR Standardní průmyslové
Třetí-strana (EN 10204 3.2) Nezávislá kontrola Tlaková nádoba, kód
Nukleární (ASME III, NQA-1) Plná sledovatelnost, zádržné body Jaderné elektrárny

Výběr správné specifikace:

Trubky výměníku tepla:Začněte s ASTM B163 (přísnější tolerance, specifické požadavky na povrch)

Obecné procesní potrubí:ASTM B407 je vhodný

evropské projekty:Použijte EN 10216-5 (číslo materiálu 1.4876)

Kyselý plyn (NACE):Přidejte další požadavek na omezení tvrdosti (<35 HRC)

Shrnutí:Za studena tažené bezešvé trubky Incoloy Alloy 800 slouží rozhodujícím rolím v chemickém, energetickém, tepelném zpracování, ropném a plynárenském a farmaceutickém průmyslu. Specifikace správné normy ASTM (B163 vs. B407) a doplňkových požadavků (NDE, PMI, tvrdost) na základě konkrétní aplikace zajišťuje spolehlivou službu.


Q5: Jak by měl kupující specifikovat a kontrolovat bezešvou trubku Incoloy Alloy 800 taženou za studena, aby zajistil kvalitu a zabránil padělanému materiálu?

A:Vzhledem k vysoké hodnotě slitin niklu a rozšíření padělaného nebo nesprávně uváděného materiálu v globálních dodavatelských řetězcích musí kupující při nákupu bezešvých trubek Incoloy 800 tažených za studena zavést přísné postupy specifikací a kontrol.

Kontrolní seznam specifikací (co je třeba uvést v objednávce):

 
 
Prvek specifikace Příklad Proč Důležité
Číslo slitiny a UNS Incoloy 800, UNS N08800 Zabraňuje nahrazení nižších slitin
Forma produktu Bezešvá trubka tažená za studena Rozlišuje se od svařovaných nebo hotových za tepla
Rozměry Vnější průměr 33,4 mm × 2,77 mm stěna × 6000 mm Eliminuje nejednoznačnost
Norma ASTM B163 (nebo B407) Definuje tolerance, zkoušení, značení
Stav povrchu Světle žíhané (ne mořené) Zajišťuje čistý povrch-bez oxidu
Tepelné zpracování Roztok žíhán 980-1050 stupňů, zchlazen vodou Potvrzuje správnou mikrostrukturu
Certifikace EN 10204 Typ 3.1 (certifikát mlýna) Poskytuje sledovatelné výsledky testů
Doplňkové testy 100% PMI, 100% UT, zkouška tvrdosti Ověřuje každou trubku
Označení Číslo tepla, velikost, specifikace, UNS N08800 Umožňuje sledovatelnost
Obal Plastové koncovky, bariéra proti vlhkosti Zabraňuje poškození a korozi

Doplňkové požadavky ke specifikaci pro kritickou službu:

 
 
Požadavek Standard/Metoda Přijetí
Pozitivní identifikace materiálu (PMI) XRF nebo OES Ni 30-35 %, Cr 19-23 %, rovnováha Fe
Ultrazvukové vyšetření (UT) ASTM E213 No indications >1,2 mm
Hydrostatický test ASTM B163 1,5x návrhový tlak, žádné netěsnosti
Zkouška tvrdosti ASTM E18 (Rockwell) Menší nebo rovno 90 HRB (nebo podle specifikace)
Test zploštění ASTM B163 Žádné praskání
Test příruby (malé průměry) ASTM B163 Žádné praskání
Zkouška mezikrystalové koroze ASTM G28 (volitelné) Pass (žádná senzibilizace)
Velikost zrna ASTM E112 ASTM 5 nebo hrubší (pokud je specifikováno)
Rozměrová kontrola Mikrometr, posuvná měřítka, kolíkové měrky V rámci specifikovaných tolerancí

Kontrola na příjmu (příchozí kontrola kvality kupujícího):

Krok 1 – Kontrola dokumentace

Ověřte, že MTR odpovídá objednávce: tepelné číslo, chemie, mechanika, tepelné zpracování

Zkontrolujte, zda je MTR podepsáno a opatřeno datem (certifikováno)

Potvrďte kontrolu třetí{0}}strany, pokud je uvedena

Krok 2 – Vizuální a rozměrová kontrola

 
 
Kontrola Metoda Kritéria odmítnutí
Stav povrchu Vizuální, 2x zvětšení Švy, přesahy, šupiny, důlky, hluboké škrábance
Označení Vizuální Chybějící, nečitelné nebo nesprávné označení
OD (více míst) Mikrometr Vnější tolerance
Tloušťka stěny Ultrazvukový tloušťkoměr nebo mikrometr Pod minimální stěnou
Délka Svinovací metr Vnější tolerance
Přímost Rovné nebo laserové >1 mm na metr
Konec přípravy Vizuální Otřepy, praskliny,-nečtvercové{1}}

Krok 3 – Pozitivní identifikace materiálu (PMI)

Proveďte na každé délce potrubí (alespoň dvě místa na potrubí)

Použijte ruční XRF kalibrovaný pro slitiny niklu

Přijetí:Ni 30-35 %, Cr 19-23 %, rovnováha Fe. Mo<0.5% (distinguishes from 825)

Červená vlajka: Mo >1 % naznačuje 825 nebo jinou slitinu; Ni<30% suggests lower grade

Krok 4 – Bodová kontrola tvrdosti (na délkách vzorků)

Metoda: Rockwell B nebo Brinell

Přijetí: Obvykle 75-90 HRB (žíhaný stav)

Hardness >95 HRB naznačuje nedostatečné žíhání nebo špatnou temperaci

Krok 5 – PMI a korelace tvrdosti

 
 
Pozorování Implikace Akce
Správné PMI, tvrdost v rozmezí Přijatelný Používejte tak, jak jste obdrželi
Správné PMI, příliš vysoká tvrdost Nesprávné žíhání (opracované za studena) Vraťte nebo znovu{0}}vyžíhejte
PMI správné, ale nekonzistentní mezi potrubími Smíšená tepla Vrátit celou partii
PMI ukazuje nesprávnou slitinu (např. 304, 316, 825) Padělané nebo špatně označené Okamžitě se vraťte
Nebylo provedeno žádné PMI nebo žádné značení Nelze-sledovat Návrat

Červené vlajky – známky padělků nebo nestandardních dýmek:

 
 
Červená vlajka Proč se to týká
Označení říká „Incoloy 800“, ale ne UNS N08800 Neúplné nebo podezřelé označení
Cena je výrazně nižší než tržní (např. o 30 % nižší) Pravděpodobně náhradní materiál
Žádná sledovatelnost
MTR vypadá obecně (žádné číslo tepla, žádný podpis) Může být vyrobeno
Povrch trubky má okuje (není leskle žíhaný) Není to pravda tažené za studena bezešvé
Viditelný svarový šev (lakovaný nebo hladký) Svařovaná trubka chybně uváděná jako bezešvá
Dodavatel není autorizovaným distributorem mlýnů Vyšší riziko padělků

Co dělat v případě podezření na padělaný materiál:

Okamžitě přestaňte používat.Neinstalujte ani dále nezpracovávejte.

Segregovat a karanténamateriál.

Informujte dodavatelepísemně, s fotografiemi a výsledky testů.

Vyžádejte si laboratorní-analýzu třetí strany(chemie OES, tah, tvrdost).

Podat stížnostna základě podmínek objednávky.

Zpráva průmyslovým asociacím(např. SAE, API), abyste upozornili ostatní.

Ověření zkušební laboratoří (pokud dojde ke sporu):

 
 
Test Norma Poskytnuté informace
Optická emisní spektroskopie (OES) ASTM E1086 Kompletní chemie (včetně uhlíku, síry)
Zkouška tahem ASTM E8 Pevnost a tažnost
Tvrdost (Rockwell nebo Brinell) ASTM E18/E10 Potvrzuje žíhaný stav
Metalografie (mikrostruktura) ASTM E407 Zrnitost, karbidy, fáze
Korozní zkouška (v případě potřeby) ASTM G28 Potvrzuje správné tepelné zpracování

Uchovávání dokumentů:

Uchovávejte všechny záznamy o nákupu10 let(nebo déle pro jaderné/ASME kódové aplikace)

Uschovejte vzorky z každého tepla pro budoucí použití (2-3 palce na teplo)

Shrnutí – Nejlepší postupy pro zajištění kvality:

 
 
Fáze Akce
Před objednáním Kvalifikovaný dodavatel (ISO 9001, povolení lisovny, reference)
Objednávka Specifikujte slitinu, UNS, normu, tolerance, doplňkové zkoušky
Během výroby Požádat o zadržovací body pro testování svědků (je-li kritické)
Při příjmu Proveďte vstupní PMI, rozměrovou, tvrdost a vizuální kontrolu
V případě sporu Laboratorní ověření-třetí stranou
Pro kritický servis Používejte pouze autorizované distributory mlýnů, nikoli neznámé obchodníky

Dodržováním těchto specifikací a kontrolních postupů mohou kupující s jistotou získat originální, vysoce{0}}kvalitní bezešvou trubku Incoloy Alloy 800 taženou za studena, která bude spolehlivě fungovat v náročných aplikacích při manipulaci s kapalinami při vysokých-teplotách, vysokém-tlaku a korozi. Malé dodatečné úsilí během nákupu předchází nákladným selháním, zpožděním výroby a bezpečnostním incidentům ve výrobním procesu.

info-430-431info-428-432info-428-432

 

Odeslat dotaz

whatsapp

Telefon

E-mail

Dotaz