1. Otázka: Jaké jsou zásadní rozdíly ve složení a vlastnostech mezi dýmkami Incoloy 907 a Incoloy 926?
A:Incoloy 907 a Incoloy 926 slouží zcela odlišným průmyslovým účelům a jejich rozdíly začínají zásadně protichůdnými strategiemi designu slitin.
Incoloy 907 (UNS N19907)je řízená -expanzní, precipitační-slitina železa-niklu-kobaltu. Jeho nominální složení je 36–40 % niklu, 12–16 % kobaltu, 4,5–5,5 % niobu, 1,3–1,8 % titanu, 0,5–1,0 % křemíku a zbytek železa. Kriticky obsahuje velmi nízký obsah chrómu (typicky max. 0,5–1,0 %). Nízký obsah chrómu je záměrný-chrom by narušil charakteristiky nízké tepelné roztažnosti, které definují tuto slitinu. Incoloy 907 dosahuje svých vlastností precipitačním tvrzením prostřednictvím niobu a titanu, které tvoří fáze Ni3(Nb,Ti) a Ni3(Ti,Al). Jeho nejvýraznějším rysem je výjimečně nízký koeficient tepelné roztažnosti (CTE) přibližně 4,5–5,5 × 10⁻⁶/°F (8–10 × 10⁻⁶/°C) od pokojové teploty do 700 °F (371 °C). To úzce souvisí s keramickými materiály a určitými skly. Slitina také vykazuje konstantní modul pružnosti v celém rozsahu provozních teplot.
Incoloy 926 (UNS N08926)je super-austenitická nerezová ocel navržená pro extrémní odolnost vůči korozi ve vodě. Jeho nominální složení je 24–26 % niklu, 19–21 % chrómu, 6,0–7,0 % molybdenu, 0,8–1,5 % mědi, 0,15–0,25 % dusíku a zbytek železo. Jedná se o slitinu s vysokým-chromem a-molybdenem s přidaným dusíkem pro odolnost proti důlkové korozi a stabilizaci austenitu. Na rozdíl od Incoloy 907 neobsahuje Incoloy 926 žádný kobalt a velmi nízký obsah niobu. Jeho koeficient tepelné roztažnosti je přibližně 8,5–9,5 × 10⁻⁶/°F (15–17 × 10⁻⁶/°C), typický pro austenitické slitiny. Slitina není precipitačním-tvrdnutím; svou sílu získává z pevného roztoku a dusíkatých intersticiálů.
Metalurgické důsledky:Incoloy 907 je navržen pro rozměrovou stabilitu při mírných teplotách (do přibližně 900 °F / 482 °C). Nízká roztažnost umožňuje spárování s keramikou, sklem nebo jinými-materiály s nízkou roztažností, aniž by docházelo k tepelným nepřizpůsobivým napětím. Nedostatek chrómu jej však činí nevhodným pro oxidující nebo korozivní vodná prostředí-snadno rezaví a dře. Naproti tomu Incoloy 926 je navržen pro mokré, vysoce korozivní prostředí včetně mořské vody, kyselých solanek a chemických procesů. Nabízí výjimečnou odolnost proti důlkové korozi, štěrbinové korozi a chloridovému koroznímu praskání, ale nemá žádné zvláštní-expanzní charakteristiky.
Výběr mezi nimi:Pokud to aplikace vyžadujenízká tepelná roztažnost s mírnými teplotami(např. elektronické obaly, kryty přesných přístrojů), zvolte Incoloy 907. Pokud to aplikace vyžadujevynikající odolnost proti korozi ve vodě(např. potrubí s mořskou vodou, nádrž na chemikálie, odsíření spalin), zvolte Incoloy 926. Prakticky neexistuje žádná aplikace, kde by obě slitiny byly životaschopnými alternativami.
2. Otázka: Jaké průmyslové normy a specifikace upravují bezešvé trubky Incoloy 907 a Incoloy 926?
A:Tyto dvě slitiny spadají pod zcela odlišné rámce specifikací, protože slouží různým odvětvím a regulačním prostředím.
Pro bezešvé trubky Incoloy 907:
Neexistuje žádná vyhrazená specifikace potrubí ASTM.Incoloy 907 se primárně vyrábí jako tyč, výkovek a deska, nikoli jako standardní trubka. Pokud je požadována trubka, je obvykle vyráběna hlubokým tažením nebo obráběním z tyčového materiálu nebo speciálními válcovnami bezešvých trubek na základě zakázkové objednávky.
ASTM F1684– Standardní specifikace pro řízené{0}}expanzní slitiny, krycí tyč a výkovek pro Incoloy 907 a podobné slitiny.
AMS 5875– Specifikace leteckého materiálu pro Incoloy 907, krycí lišta, výkovky a kroužky. Toto je nejběžnější specifikace pro tuto slitinu.
Zákaznické-zákaznické dokumenty– Protože potrubí Incoloy 907 není-standardní, kupující obvykle vydávají podrobné specifikace materiálu a rozměrů, které odkazují na AMS 5875 pro chemii a vlastnosti, a přidávají-specifické požadavky na potrubí (hydrostatické testování, rozměrové tolerance, NDT).
Pro bezešvé trubky Incoloy 926:
ASTM B677 / ASME SB677– Standardní specifikace pro bezešvé trubky ze slitiny niklu-železa-chromu-molybdenu-mědi-dusíka (UNS N08926). Toto je primární specifikace potrubí.
ASTM B673– Standardní specifikace pro svařované trubky (ačkoli bezešvé jsou preferovány pro kritické provozy).
ASME kód kotle a tlakové nádoby oddíl II, část D– Poskytuje povolené hodnoty napětí pro N08926 při teplotách přibližně do 600 °F (316 °C). Slitina se typicky nepoužívá nad 600 °F kvůli snížené odolnosti proti korozi.
NORSOK M-630– Norský standard pro ropu a plyn, který zahrnuje Incoloy 926 (také známý jako 6% molybdenová super-austenitická nerezová ocel) pro mořskou vodu a solanku.
ISO 15156 / NACE MR0175– Incoloy 926 je kvalifikován pro kyselé prostředí (prostředí obsahující H₂S-) s příslušnými limity tvrdosti.
Aspekty nákupu:U Incoloy 907 počítejte s dlouhými dodacími lhůtami a vysokými náklady kvůli ne-standardní výrobě trubek. Pro Incoloy 926 je bezešvá trubka komerčně dostupná od několika světových závodů se standardními plány (Sch 10S, 40S, 80S) podle ASME B36.19. Vždy ověřte, že zpráva o zkoušce materiálu dokumentuje správné UNS číslo a pro Incoloy 926 obsah dusíku (0,15–0,25 %), který je kritický pro odolnost proti důlkové korozi.
3. Otázka: Proč se potrubí Incoloy 907 používá v přesné elektronice a letectví, přestože má nízkou odolnost proti korozi?
A:Potrubí Incoloy 907 nachází kritické aplikace v přesné elektronice, leteckém přístrojovém vybavení a obranných systémech ne kvůli odolnosti proti korozi, ale díky své jedinečné kombinaciultra-nízká tepelná roztažnost, konstantní modul pružnosti a střední pevnostpři teplotách až 700 °F (371 °C). Tyto vlastnosti umožňují výkon, kterému se žádná jiná komerčně dostupná slitina nevyrovná.
Řízená tepelná roztažnost pro rozměrovou stabilitu:V přesných aplikacích, jako jsou radarové vlnovodné trubice, laserová pouzdra a součásti inerciálního navigačního systému, změny rozměrů s teplotou přímo ovlivňují výkon. Vlnovod, který se rozšiřuje nebo smršťuje dokonce o 0,001 palce na stopu (0,08 mm/m), může posunout provozní frekvenci nebo způsobit fázové chyby. CTE Incoloy 907 přibližně 5 × 10⁻⁶/°F (9 × 10⁻⁶/°C) je srovnatelná s borosilikátovým sklem a určitými keramickými materiály používanými pro dielektrické vložky a průchodky. Přizpůsobením rychlostí rozpínání si sestavy udržují zarovnání a integritu těsnění v teplotních extrémech od kryogenních po +700°F (371°C). Incoloy 926, s CTE zhruba dvojnásobným oproti 907, by v těchto aplikacích způsobil nepřijatelné nesouososti a netěsnosti těsnění.
Konstantní modul pro předvídatelnou dynamickou odezvu:Modul pružnosti (Youngův modul) většiny kovů klesá s rostoucí teplotou, což způsobuje změnu strukturální tuhosti. U vysoce-přesných přístrojů tento posun mění vlastní frekvence a může vést k kalibračnímu posunu nebo chybám způsobeným vibracemi-. Incoloy 907 je navržen tak, aby udržoval téměř konstantní modul od pokojové teploty do přibližně 800 °F (427 °C). Návrháři mohou přesně předvídat chování konstrukce bez složitých teplotně závislých-modelů. Tato vlastnost je zvláště cenná ve vzdušných a kosmických přístrojích, které během provozu zažívají velké teplotní výkyvy a tepelné cykly během startu a{10}}vstupu.
Precipitační-pevnost zpevněná při mírných teplotách:Prostřednictvím řízeného stárnutí (rozpouštěcí žíhání následované dvojitým stárnutím při přibližně 1325 °F / 718 °C a 1150 °F / 621 °C) dosahuje Incoloy 907 mezí kluzu 100–130 ksi (690–896 MPa) s dobrou tažností (protažení 10–20 %). Tato pevnost umožňuje tenkostěnné části trubek, které šetří hmotnost{13}}, což je prvotřídní hledisko v letectví a raketových aplikacích.
Proč nepoužít Incoloy 926?Incoloy 926 nemá žádné nízké-expanzní charakteristiky. Jeho CTE je zhruba dvojnásobné oproti 907, takže není vhodný pro spárované-rozšiřující sestavy. Zatímco 926 nabízí vynikající odolnost proti korozi, tato vlastnost je irelevantní v utěsněných, suchých elektronických prostředích nebo v leteckých aplikacích, kde potrubí vede inertní plyn nebo hydraulickou kapalinu.
Typické aplikace:Radarové vlnovodné trubice, chladicí vedení naváděcího systému raket, kryty satelitních přístrojů, přesné podpěry optických lavic a kryogenní přívodní vedení, kde tepelná kontrakce musí odpovídat ostatním součástem. V těchto rolích rozměrová stabilita Incoloy 907 zajišťuje spolehlivý provoz po tisíce tepelných cyklů v náročných prostředích.
4. Otázka: Proč je bezešvé potrubí Incoloy 926 preferovaným materiálem pro mořskou vodu a agresivní chemické provozy?
A:Bezešvá trubka Incoloy 926 si vydobyla dominantní postavení v systémech manipulace s mořskou vodou, chemického zpracování a odsiřování spalin (FGD) díky své výjimečné odolnosti vůči lokální korozi. Tři specifické vlastnosti vysvětlují jeho převahu oproti standardním nerezovým ocelím a dokonce i mnoha vyšším-slitinám niklu.
Za prvé, extrémně vysoké ekvivalentní číslo odolnosti proti pitting (PREN).PREN se vypočítá jako %Cr + 3.3×%Mo + 16×%N. Pro Incoloy 926:
Chrom: 19–21 %
Molybden: 6,0–7,0 %
Dusík: 0,15–0,25 %
To dává PREN přibližně 40–45. Pro srovnání:
Nerezová ocel 316L: PREN ∼24–26
Duplex 2205: PREN ∼35–38
Incoloy 825: PREN ∼30–33
Vyšší PREN znamená větší odolnost vůči důlkové a štěrbinové korozi v prostředích obsahujících chlorid-. V teplé mořské vodě (80–100 °F / 27–38 °C) se během týdnů vyloupne 316 litrů. Duplex 2205 funguje lépe, ale stále může docházet ke štěrbinové korozi pod biologickým znečištěním nebo usazeninami. Incoloy 926 odolává důlkové korozi v mořské vodě až do přibližně 120–140 °F (49–60 °C), díky čemuž je vhodný pro chladicí systémy s tropickou mořskou vodou, potrubí na požární vodu a balastní potrubí.
Za druhé, odolnost vůči chloridovému stresovému koroznímu praskání (SCC).Austenitické nerezové oceli (304L, 316L) jsou vysoce citlivé na chloridové SCC nad přibližně 140 °F (60 °C), zejména v podmínkách odpařování. Vysoký obsah niklu (24–26 %) a obsah molybdenu v Incoloy 926 zásadně mění chování SCC. Slitina odolává SCC při všech teplotách vyskytujících se ve vodním provozu, včetně koncentrovaných solných roztoků, kondenzátu páry s unášením chloridů a podmínek mořské atmosféry. Díky tomu je vynikající volbou pro potrubí plošin na moři, odsolovací zařízení a pobřežní chemická zařízení.
Za třetí, vynikající výkon ve smíšených kyselých prostředích.Kombinace molybdenu (6–7 %) a mědi (0,8–1,5 %) poskytuje výjimečnou odolnost vůči redukčním kyselinám, zejména kyselině sírové a fosforečné, zatímco vysoký obsah chromu chrání před oxidačními podmínkami. V systémech odsiřování spalin (FGD)-kde mokré pračky odstraňují SO₂ z výfukových plynů elektrárny-v prostředí se střídá redukce a oxidace s chloridy, fluoridy a nízkým pH (2–4). Incoloy 926 překonává vyšší-slitiny molybdenu, jako je C-276, v určitých zónách FGD díky své lepší odolnosti vůči oxidačním výkyvům. Mnoho věžových rozstřikovacích sběračů FGD a podpůrných trubek odlučovače mlhy je nyní specifikováno jako Incoloy 926.
Srovnávací způsoby selhání:Ve výměníku tepla-chlazeném mořskou vodou na 32 °C (90 °F) se stojatými štěrbinami pod těsněním:
Zkumavky o objemu 316 l způsobí dírkové netěsnosti během 6–12 měsíců
Duplex 2205 může přežít 2–5 let, ale na těsnění začíná štěrbinová koroze
Incoloy 926 poskytuje 15–20+ let služby, což často překračuje konstrukční životnost zařízení
Typické aplikace:Potrubí chlazení mořské vody (elektrárny, terminály LNG), systémy požární vody (příbřežní plošiny), propojovací potrubí odsolovacích zařízení, nákladní linky chemických tankerů, potrubí bělíren celulózy a papíru (služba oxidu chloričitého) a přepravní linky farmaceutických reaktorů.
5. Otázka: Jaké jsou kritické požadavky na svařování a tepelné zpracování pro trubky Incoloy 907 oproti trubkám Incoloy 926?
A:Svařování těchto dvou slitin vyžaduje zcela odlišné přístupy, protože Incoloy 907 je precipitační-kalení s extrémní citlivostí na praskání, zatímco Incoloy 926 je pevný-roztok zpevněný s vynikající svařitelností.
Pro potrubí Incoloy 907 (vysoké riziko prasknutí):
Extrémní citlivost na deformační-praskání způsobené stárnutím:Incoloy 907 je jednou z nejobtížněji svařitelných slitin niklu. K prasklinám způsobeným deformací- dochází během tepelného zpracování po-svaření, kdy precipitační vytvrzování vytváří napětí, která porušují oblast ovlivněnou teplem svaru-. Mezi povinná opatření patří:
Svařujte pouze v roztoku-žíhaném (měkkém) stavu-nikdy ve starém stavu
Před svařováním předehřejte na 300–400 °F (149–204 °C).
Použijte nízký tepelný příkon: 15–25 kJ/palec (6–10 kJ/cm)
Maximální interpass teplota: 400 °F (204 °C)
Používejte minimální zadržovací prostředky-umožněte sestavě volný pohyb
Výběr přídavného kovu:PoužitíERNiFeCr-2(výplň Inconel 718) nebo specializovanéERNiCo-1složení odpovídající slitině plniva 907. Nikdy nepoužívejte plniva z nerezové oceli nebo běžná niklová plniva, jako je ERNiCr-3 – mají neodpovídající expanzní charakteristiky a vytvářejí riziko praskání.
Tepelné zpracování po-svaru (povinné a kritické):Po svaření musí sestava projít řízeným precipitačním-cyklem vytvrzování:
Rozpouštěcí žíhání (v případě potřeby): 1800 °F (982 °C) po dobu 1 hodiny na palec, rychlé ochlazení
První stáří: 1325 °F (718 °C) po dobu 8 hodin, chlazení pece na 1150 °F (621 °C) při maximálně 200 °F (93 °C)/hod.
Druhý věk: Udržujte při 1150 °F (621 °C) po dobu 8 hodin, ochlaďte vzduchem
Náběhové rychlosti jsou kritické-rychlé zahřívání nebo ochlazování způsobuje praskání
Pro trubku Incoloy 926 (výborná svařitelnost):
Výběr přídavného kovu:PoužitíERNiCrMo-3(Inconel 625) jako standardní plnivo. Pro méně kritické služby,ERNiCrMo-10neboER385(odpovídající složení 6 % Mo). Výplň musí odpovídat nebo překračovat obsah molybdenu v základním kovu (6–7 %), aby byla zachována odolnost proti důlkové korozi.
Ovládání přívodu tepla:Maximální interpass teplota: 250 °F (121 °C). Tepelný příkon omezen na 20–40 kJ/palec (8–16 kJ/cm). Vyšší příkon tepla může způsobit vysrážení fáze bohaté na molybden- (fáze sigma), která snižuje odolnost proti korozi.
Před-čištění sváru:Vyčistěte svarové zóny acetonem nebo speciálním kartáčem z nerezové oceli. Používejte brusné kotouče vyhrazené pro nerez/slitiny niklu. Odstraňte veškeré nečistoty z uhlíkové oceli, abyste zabránili vzniku skvrn od rzi.
Tepelné zpracování po-svaření (obecně není vyžadováno):Pro většinu aplikací se Incoloy 926 používá ve-svařeném stavu. Pro maximální odolnost proti korozi v náročných prostředích (např. teplá mořská voda se stojatými podmínkami) však rozpouštěcí žíhání při 1950–2050 °F (1066–1121 °C) s následným rychlým zchlazením vodou obnoví plnou odolnost proti důlkové korozi. To se u potrubí provádí jen zřídka kvůli riziku deformace.
Kritická upozornění:
Pro Incoloy 907:Nesvařujte bez kvalifikovaného postupu. Nesvařujte ve starém stavu. Nevynechávejte post-ošetření stárnutím sváru-spoj bude mít pevnost pouze 40–50 ksi (276–345 MPa). Nepoužívejte standardní niklové přídavné kovy.
Pro Incoloy 926:Nepoužívejte výplně z nerezové oceli (308L, 309L, 316L)-vytvářejí galvanické korozní články a postrádají molybden. Nepřehřívejte-nadměrný příkon tepla způsobuje sigma fázi a snižuje odpor proti důlkové korozi o 50 % nebo více. Nepoužívejte kontaminované brusné kotouče-zalité částice uhlíkové oceli způsobují korozi.
Kvalifikační požadavky:U Incoloy 907 musí kvalifikace svařovacího postupu zahrnovat destruktivní testování s mikroskopií příčných řezů, aby se ověřilo, že nedochází k praskání-stárnutím. Mnoho leteckých specifikací vyžaduje 100% radiografickou kontrolu a fluorescenční penetrační kontrolu všech svarů. Pro Incoloy 926 v provozu s mořskou vodou by kvalifikace měla zahrnovat testování důlkové koroze podle ASTM G48 (chlorid železitý), aby se ověřilo, že svařované a tepelně-dotčené zóny si zachovávají PREN-ekvivalentní výkon.
| Parametr | Incoloy 907 | Incoloy 926 |
|---|---|---|
| Svařitelnost | Velmi špatné (nebezpečí praskání-stárnutím) | Vynikající |
| Je vyžadováno předehřátí | 300–400 °F (149–204 °C) | Obvykle žádné |
| Interpass max | 400 °F (204 °C) | 250 °F (121 °C) |
| Doporučená výplň | ERNiFeCr-2 (718) | ERNiCrMo-3 (625) |
| Vyžaduje PWHT | Povinné (dvojnásobný věk) | Není vyžadováno |
| Primární riziko selhání | Praskání během stárnutí | Sigma fáze z přehřátí |








