Nov 27, 2025 Zanechat vzkaz

Obsah berylia - ovlivňuje berylliovou měď

Beryliová měď (BeCu), vysoce -výkonná měď-slitina berylia, je známá svou výjimečnou kombinací pevnosti, tvrdosti, elektrické vodivosti, tepelné vodivosti a odolnosti proti korozi-vlastností, které jsou přímo přizpůsobeny jejímobsah berylia (Be).. Mechanické a funkční vlastnosti BeCu jakožto precipitační-vytvrditelné slitiny procházejí významnými změnami s odchylkami v koncentraci Be (typicky 0,2–2,2 % v průmyslových jakostech), protože Be působí jako klíčový legující prvek, který řídí precipitační vytvrzování. Kromě toho jsou standardní třídy jako QBe1.7 a QBe2 (čínská národní norma GB/T 5231) formulovány se specifickým obsahem Be, aby splňovaly různé průmyslové požadavky, takže výběr jakosti je kritický pro vyvážení výkonu a nákladů. Níže je podrobná analýza:

1. Základní vliv obsahu berylia na vlastnosti beryllové mědi

Obsah berylia je primárním faktorem, který řídí vlastnosti BeCu, protože ovlivňuje tvorbu intermetalických sraženin (CuBe₂) během tepelného zpracování-tyto sraženiny jsou zodpovědné za vysokou pevnost a tvrdost slitiny. Následující části popisují účinky Be content na klíčové vlastnosti:

1.1 Mechanické vlastnosti (pevnost, tvrdost, tažnost)

Pevnost a tvrdost:

Nízký obsah Be (0,2–0,6 %, např. QBe0,3, QBe0,6): Slitina tvoří po tepelném zpracování méně sraženin CuBe₂, což má za následek střední pevnost (pevnost v tahu: 400–600 MPa) a tvrdost (HB: 120–180). Zachovává si dobrou tažnost (tažnost: 15–25 %) a často se používá v aplikacích, které nejsou -tepelně-upraveny nebo částečně vytvrzeny.

Střední obsah Be (0,8–1,2 %, např. QBe0,9, QBe1,2): Vyvážené srážení CuBe₂ vede k vysoké pevnosti (pevnost v tahu: 800–1000 MPa) a tvrdosti (HB: 240–300), s přijatelnou tažností (tažnost: 8–15 %). Tato řada je široce používána pro obecné-vysokopevné{14}}účelové komponenty.

Vysoký obsah Be (1,5–2,2 %, např. QBe1,7, QBe2, QBe2,15): Maximalizovaná tvorba sraženin CuBe₂ přináší ultra-vysokou pevnost (pevnost v tahu: 1100–1400 MPa) a tvrdost (HB: 320–400){12} mezi nejpevnějšími slitinami mědi. Tažnost se však výrazně snižuje (tažnost: 3–8 %) v důsledku vysokého objemového podílu precipitátů, díky čemuž je slitina při extrémní deformaci křehčí.

Tažnost a tvárnost:
Tažnost a tvárnost mají inverzní vztah k Be content. Nízké-třídy Be (méně než nebo rovné 0,6 %) jsou vysoce tvárné a lze je snadno opracovávat-za studena (ohýbat, razit, hluboce-kreslit) do složitých tvarů. Jak se obsah Be zvyšuje nad 1,0 %, tažnost klesá a vysoké -třídy Be (Větší nebo rovné 1,7 %) vyžadují pečlivé zpracování (např. tváření za tepla, nízké rychlosti deformace), aby se zabránilo praskání. Po-tepelné zpracování je často nezbytné k obnovení pevnosti slitin s vysokým-Be.

1.2 Elektrická a tepelná vodivost

Elektrická vodivost (EC) a tepelná vodivost jsou rozhodující pro aplikace vyžadující jak konstrukční výkon, tak přenos energie.

Nízký obsah Be (0,2–0,6 %): Vyšší vodivost (EC: 45–60 % IACS) díky menšímu počtu atomů Be narušujících měděnou mřížku-Be má nižší elektrickou vodivost než Cu, takže snížení obsahu Be zachovává vlastní vodivost Cu.

Střední obsah Be (0,8–1,2 %): Střední vodivost (EC: 30–40 % IACS) - rovnováha mezi pevností a vodivostí.

Vysoký obsah Be (1,5–2,2 %): Nižší vodivost (EC: 18–28 % IACS) - zvýšený počet CuBe₂ precipitátů a atomy Be rozptylují elektrony, čímž se snižuje účinnost elektrického a tepelného přenosu.

1.3 Odolnost proti korozi

Všechny třídy BeCu vykazují vynikající odolnost proti korozi (lepší než většina slitin mědi) díky tvorbě ochranné oxidové vrstvy na povrchu. Však:

Nízké-třídy Be (méně než nebo rovno 0,6 %): Mírně lepší odolnost vůči obecné korozi a praskání korozí pod napětím (SCC) v drsných prostředích (např. mořská voda, kyselé roztoky) díky jednotnější měděné matrici.

Vysoké-třídy Be (Větší nebo rovno 1,7 %): Stále odolné vůči korozi-, ale může být náchylnější k SCC při extrémním namáhání v tahu, což vyžaduje tepelné zpracování v kritických aplikacích (např. námořní nebo chemická zařízení).

info-447-448info-447-444

info-447-444info-444-446

1.4 Odolnost proti únavě a odolnost proti opotřebení

Odolnost proti únavě: Zvyšuje se s obsahem Be až o ~2,0 %. Vysoké-třídy Be (QBe1.7, QBe2) mají vynikající odolnost proti únavě (mez výdrže: 350–450 MPa) díky stabilním srážkám CuBe₂, které brání šíření trhlin-ideální pro aplikace s dynamickým zatížením (např. pružiny, ventily).

Odolnost proti opotřebení: Zlepšuje se s Be content. Kvality High-Be jsou tvrdší a odolnější proti opotřebení-, takže jsou vhodné pro vysoce-opotřebitelné součásti (např. ložiska, ozubená kola, elektrické kontakty podléhající opakovanému spojování).

1.5 Obrobitelnost

Obrobitelnost je ovlivněna tvrdostí:

Nízké-třídy Be (měkké, bez -tepelného{2}}zpracování): Špatná obrobitelnost v důsledku vysoké tažnosti (má sklon k "slepování" nástrojů).

Střední/Vysoké-třídy Be (tepelně-zpracováno): Dobrá obrobitelnost díky vyšší tvrdosti a nižší tažnosti, produkující krátké, křehké třísky. Vysoké-třídy Be však vyžadují ostré nástroje a správné mazání, aby se zabránilo opotřebení nástroje (úlomky obsahující Be-jsou abrazivní).

Souhrn obsahu berylia vs. klíčové vlastnosti

Obsah berylia (Be) Pevnost v tahu (MPa) Tvrdost (HB) Prodloužení (%) Elektrická vodivost (% IACS) Zaměření klíčové vlastnosti
0.2–0.6% 400–600 120–180 15–25 45–60 Vysoká vodivost, dobrá tažnost
0.8–1.2% 800–1000 240–300 8–15 30–40 Vyvážená síla a vodivost
1.5–2.2% 1100–1400 320–400 3–8 18–28 Ultra-vysoká síla, my

Odeslat dotaz

whatsapp

Telefon

E-mail

Dotaz